Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
Вам не пришло письмо с кодом активации?
Гродненский Форум
28 Март 2024, 12:12:16
Новости, реклама:
   Главная   Новости Гродно Помощь Игры Календарь Войти Регистрация   Меню
Страниц  : 1 ... 3 4 6 7 8 Далее»  Все   Вниз
  Печать  
Автор Тема: УНІЯ  (Прочитано 137182 раз)
0 Пользователей и 1 Гость смотрят эту тему.
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #120 : 13 Июль 2007, 22:21:12 »

Цитировать
Так лицьвин я згодзен што няма сэнсу и што личба не расце... але чамуж вы далей дзивицеся вяликай личбе польскамоуных каталикоу? Подмигивающий
Дзіўлюся таму, што лічба та не расце, а набажэнствы ўсё роўна па-польску суцэльна праводзяцца.. Можа святарам трэба зазірнуць у гэтыя дадзеныя й перагледзіць свае метады... а лепш пачаць "распаўсюджваць" сваёй беларускай пастве любоў да беларускага слова... Улыбка Эх.. на жаль сёння няма Адама Станкевіча..., ён хутка бы гэту справу "правярнуў".. Подмигивающий  Між іншым у гэтай лічбе палякаў усё роўна шмат этнічных беларусаў знаходзяцца... Подмигивающий

Цитировать
Вы дрэнна мяркуеце... бо вы супастауляеце афицыйныя личбы... и у вас (па зразумелым прычынам) баланс не зыходзицца... Чаму?
Не разумею, які баланс..?? Растлумачце калі ласка

Цитировать
Незгодзен. Прапанова. спытаць у людзей у прыходах на якой мове яны хочуць мець набажэнствы и кропка.
Давайце пакінем справу "спытаць у людзей у прыходах" сацыёлагам і незалежным экспертам... РКЦ гэта афіцыйная установа й карыстацца яна павінна афіцыйнымі дадзенымі..

« Последнее редактирование: 15 Июль 2007, 17:33:54 от litwin » Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #121 : 13 Июль 2007, 22:28:33 »

Цитировать
Мусалини? Франка? У XVI ст?

Пій ХІ - папа рымскі з 6 лютага 1922 г.
http://ru.wikipedia.org/wiki/Пий_XI_(папа_римский)

Цитировать
Вы хочаце чказаль што яны не падпарадкоуваюцца ватыкану?
Ну я штосьці не бачу, каб беларускія біскупы падпарадкоўваліся пастанове 2 Ватыканскага сабора.. Улыбка Улыбка
Прабачце за таўталогію...
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #122 : 13 Июль 2007, 22:37:23 »

to paroh
і ўсё ж такі хачу вярнуцца да нашай спрэчкі, хаця на апошні мой пост вы чамусьці не адказалі
зараз трымаю ў руках маленькую брашуру "Святой апостол і евангеліст Лука. Акафіст і жітіе" накладам 10000 асобнікаў, суседка з Менску прывезла. Вось вы мне адкажыце, няўжо нельга было надрукаваць гэтую кнігу на беларускай мове? Няўжо ніхто з паломнікаў яе б не ўзяў?
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
paroh
Гость


Email
« Ответ #123 : 14 Июль 2007, 14:26:41 »

Цитировать
to paroh
і ўсё ж такі хачу вярнуцца да нашай спрэчкі, хаця на апошні мой пост вы чамусьці не адказалі
зараз трымаю ў руках маленькую брашуру "Святой апостол і евангеліст Лука. Акафіст і жітіе" накладам 10000 асобнікаў, суседка з Менску прывезла. Вось вы мне адкажыце, няўжо нельга было надрукаваць гэтую кнігу на беларускай мове? Няўжо ніхто з паломнікаў яе б не ўзяў?
Прабачце, браце, я ўжо заблытаўся ў гэтым форуме.
Калі гэта пытанне да мяне- згоден, гэта трэба рабіць. Петрапаўлаўскі сабор і брацтва трох Віленскіх мучанікаў ў Менску займаюцца выдавецтвам берарускай літаратуры царкоўнай, але гэтага вельмі мала. Беларускія царкоўныя выдавецтвы  трэба ствараць і трэба грошы , каб не залежыць, усёж такі ад рэнтабельнасці.
Жыве Радзіма!
Записан
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #124 : 15 Июль 2007, 17:35:41 »

Интервью кандидата философских наук, старшего научного сотрудника Института философии НАНБ Натальи Александровны КУТУЗОВОЙ главному редактору журнала "Адкрытае грамадства" Михаилу ПЛИСКО
"...В начале своего развития, т.е. в конце XVI - начале XVII вв., уния использовалась в качестве средства ополячивания и, в первую очередь, окатоличивания, а также продвижения интересов католической церкви. Но не это было главным в унии. Создание Базилианского ордена, реформа И.Рутского дают основание говорить об унии как об эффективном социальном и даже политическом институте тогдашнего белорусского общества. К сожалению, у нас о Базилианском ордене, И.Рутском и его реформах написано очень мало (работы И.Саверченко). Современные униаты не ощущают в достаточной мере своей связи, некой преемственности с богатой на события историей униатской церкви. А наличие преемственности очень важно для любой доктрины или идеологии. Быть может, именно поэтому деятельность униатских общин в сегодняшней Беларуси носит не очень выразительный характер с точки зрения как доктрины, так и организации их деятельности. Тем не менее интерес в обществе к унии есть и особенно среди студенческой молодёжи. Унию в том виде, как она существовала в XVII в., безусловно, следует рассматривать как попытку создания национальной белорусской церкви, церкви, которая, по мнению И.Рутского, сняла бы все религиозные конфликты и которая наряду с государством стала бы гарантом политической стабильности в Беларуси. По моему мнению, в последующем в униатстве не было фигуры, равной по силе И.Рутскому. Сегодня же идея создания единой церкви на Беларуси как некоего гаранта социальной и политической стабильности оказалась невостребованной. Мы ходим по какому-то замкнутому кругу, когда каждая конфессия отстаивает свою и только свою точку зрения, а это создаёт основу для возникновения конфликтов. Общество, в котором одни деятели церкви ориентируют верующих на Москву, а другие - на Запад, не может быть стабильным в политическом отношении."
http://www.data.minsk.by/opensociety/2.02/2.html
« Последнее редактирование: 15 Июль 2007, 17:37:45 от litwin » Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
nailbombin
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +142/-2
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 3838


Просмотр профиля WWW
« Ответ #125 : 15 Июль 2007, 17:42:59 »

Что то я так и не понял кто круче.
Записан
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #126 : 15 Июль 2007, 17:49:30 »

"круче" тое, што свае.... Подмигивающий
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
nailbombin
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +142/-2
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 3838


Просмотр профиля WWW
« Ответ #127 : 15 Июль 2007, 18:35:42 »

А, теперь понятно.
Записан
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #128 : 15 Июль 2007, 23:03:33 »

to paroh
Спадабалася мне гэта вытрымка з кнігі Вераса "У истоков исторической правды"
"... Попробуйте  зайти  в городе в православную церковь и заговорить на белорусском  языке. Получите гневные взгляды. Служба идет на старославянском,  т.е. языке Киевской Руси. Почему? Почему когда русины взяли православную веру сразу же начали переводить все Священные  книги  с  греческого на свой язык? Почему  они не вели службы и не молились на греческом, а на своем родном, русинском?  Наверно понимали, что "В начале было Слово, и Слово было у  Бога,  и  Слово было Бог". Бог дал им язык, и они использовали его. Почему же мы,  белорусы, не можем использовать свой язык, данный нам Богом?"
http://veras.litvin.org/Content/032.htm
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
Paladin
FUCK GMmmm
Губернатор
*****

Репутация: +501/-51
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 11862


Просмотр профиля
« Ответ #129 : 16 Июль 2007, 09:54:21 »

Цитировать
Дзіўлюся таму, што лічба та не расце, а набажэнствы ўсё роўна па-польску суцэльна праводзяцца.. Можа святарам трэба зазірнуць у гэтыя дадзеныя й перагледзіць свае метады... а лепш пачаць "распаўсюджваць" сваёй беларускай пастве любоў да беларускага слова... Улыбка Эх.. на жаль сёння няма Адама Станкевіча..., ён хутка бы гэту справу "правярнуў".. Подмигивание  Між іншым у гэтай лічбе палякаў усё роўна шмат этнічных беларусаў знаходзяцца...
Дык дзе большасць каталикоу - этничныя беларусы там имшы вядуцца на беларускай мове... зноу жа... што вам у гэтым не падабаецца?
Цитировать
Не разумею, які баланс..?? Растлумачце калі ласка  
Што вам растлумачыць? Што такое баланс? ци... чаму большасць каталикоу личаць сябе паляками?
Цитировать
Давайце пакінем справу "спытаць у людзей у прыходах" сацыёлагам і незалежным экспертам... РКЦ гэта афіцыйная установа й карыстацца яна павінна афіцыйнымі дадзенымі..
Давайце не пакидаць справу свабоды выбару мовы набажэнствау. И ниякими "афицыйными" дадзеными мы карыстацца не будзем (тым больш тыми што не адлюстроуваюць ничога акрамя удзельнай колькасци палякау сярод астатних)... затое будзем карыстацца жаданнем парафиян.
Цитировать
Ну я штосьці не бачу, каб беларускія біскупы падпарадкоўваліся пастанове 2 Ватыканскага сабора.. Прабачце за таўталогію...  
Прабачаю... але я бачу што беларуския бискупы падпарадкоуваюцца пастановам ватыкана... и то вельми и вельми дакладна.
Записан
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #130 : 16 Июль 2007, 15:27:11 »

Цитировать
Дык дзе большасць каталикоу - этничныя беларусы там имшы вядуцца на беларускай мове... зноу жа... што вам у гэтым не падабаецца?
Хоць адзін прыклад мне такога касцёла назавіце... Акрамя Менску, там імшы нават на лаціне вядуцца..
Я дакладна ведаю, што на Свіслаччыне, Ашмяншчыне, Берасцейшчыне, Піншчыне, у Мазыры, Рэчыцы, Нясвіже імшы вядуцца пераважна па-польску. У Гародні каля 7 касцелаў, і ў кожным з іх - польскамоўныя службы. Ёсць там некалі ў адзін дзень беларускамоўныя імшы, аднак гэта чыста фармальнасці. Хоць адзін касцёл можна было ўжо пакінуць суцэльна беларускім... Подмигивающий Між іншым, наяўнасць хоць аднаго "беларускамоўнага" дня паказвае нам, што ў касцёл не толькі палякі ходзяць.. і тое, што ў пэўнай колькасці вернікаў ёсць прага да беларушчыны...

Цитировать
Што вам растлумачыць? Што такое баланс? ци... чаму большасць каталикоу личаць сябе паляками?
Большасць каталікоў як бачна са статыстыкі лічаць сябе непалякамі, а набажэнствы па-ранейшаму праходзяць па-польску.. Што тут незразумелага..Сярод палякаў (390 тыс.) тысяч 100-200 будзе апалячаных беларусаў..
 
Цитировать
затое будзем карыстацца жаданнем парафиян.
А што рабіць, калі гэтае жаданне паланізавалася на працягу 500 гадоў.. Беларуская свядомасць хворая, Паладзін, а як яе лячыць, калі Касцёл (дый не толькі РКЦ) не дае нам гэтага.. ?? Я клапачуся за будучыню беларускай нацыі Паладзін, за яе лёс..., а гэта нават вышей чым свабода выбару мовы набажэнстваў ці іншае...
 
Цитировать
Прабачаю... але я бачу што беларуския бискупы падпарадкоуваюцца пастановам ватыкана... и то вельми и вельми дакладна.
Прыклад?
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
Paladin
FUCK GMmmm
Губернатор
*****

Репутация: +501/-51
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 11862


Просмотр профиля
« Ответ #131 : 16 Июль 2007, 16:14:01 »

Цитировать
Хоць адзін прыклад мне такога касцёла назавіце... Акрамя Менску, там імшы нават на лаціне вядуцца..
Я дакладна ведаю, што на Свіслаччыне, Ашмяншчыне, Берасцейшчыне, Піншчыне, у Мазыры, Рэчыцы, Нясвіже імшы вядуцца пераважна па-польску. У Гародні каля 7 касцелаў, і ў кожным з іх - польскамоўныя службы. Ёсць там некалі ў адзін дзень беларускамоўныя імшы, аднак гэта чыста фармальнасці. Хоць адзін касцёл можна было ўжо пакінуць суцэльна беларускім... Подмигивание Між іншым, наяўнасць хоць аднаго "беларускамоўнага" дня паказвае нам, што ў касцёл не толькі палякі ходзяць.. і тое, што ў пэўнай колькасці вернікаў ёсць прага да беларушчыны...  
Самыя запытали и самыя адказали... дык вось колькасць беларускамоуных служб и адлюстроувае колькасць зацикауленных у гэтым верникау. Касцел не бароницца ад мульцинацыянальнага складу... да рэчы у Вишняуцы у прошлым годзе витали новага ксяндза... хлопец недзе з Расеи и сам руски па нацыянальнасци... можаце и гэтым пацикавицца Подмигивающий прауда сам прызнауся што не ведае пакуль што беларускую мову але абяцау (пры усих) навучыцца... а так навогул ... а миж тым пра тое што сам ведаю...
кс. Ян з Квасоуки - тутэйшы,
кс. Люцыян з Лунны - тутэйшы,
кс. ХХХ з Камянки - тутэйшы
вы думаеце яны адмовяць кали верники з их парафий папросяць правясци (правадзиць) имшу на "тутэйшай" мове?

Цитировать
Большасць каталікоў як бачна са статыстыкі лічаць сябе непалякамі, а набажэнствы па-ранейшаму праходзяць па-польску.. Што тут незразумелага..Сярод палякаў (390 тыс.) тысяч 100-200 будзе апалячаных беларусаў..
Ну ни я гэтую статыстыку складвау таму и не адпавядаю за яе верагоднасць. А таксама не адпавядаю за тое што перважнай большасци каталикоу адпавядаюць службы на польскай мове. Я зноу и зноу не разумею з чым вы нязгодны?
Цитировать
А што рабіць, калі гэтае жаданне паланізавалася на працягу 500 гадоў..  
Ратуйце их! Што я магу ячшэ параиць?
Цитировать
Беларуская свядомасць хворая, Паладзін, а як яе лячыць, калі Касцёл (дый не толькі РКЦ) не дае нам гэтага.. ??
Прабачце што вам канкрэтна касцел не дае рабиць? Я так думау што РПЦ зъяуляецца гэдакай натыунай канфесияй для беларусау? Можа адтуль трэба было б пачаць? А касцел пакуль што идзе на руку уласных верникау.
Цитировать
Я клапачуся за будучыню беларускай нацыі Паладзін, за яе лёс..., а гэта нават вышей чым свабода выбару мовы набажэнстваў ці іншае...
Разумеце? Сама у сабе Беларуская нацыя гэта такая будучыня да я кой мы з вами здаецца не дажывем.
« Последнее редактирование: 16 Июль 2007, 16:27:20 от Paladin » Записан
Paladin
FUCK GMmmm
Губернатор
*****

Репутация: +501/-51
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 11862


Просмотр профиля
« Ответ #132 : 16 Июль 2007, 16:29:43 »

Цитировать
Цитировать
Прабачаю... але я бачу што беларуския бискупы падпарадкоуваюцца пастановам ватыкана... и то вельми и вельми дакладна.
Прыклад?
Калиласка
Цитировать
Між іншым, наяўнасць хоць аднаго "беларускамоўнага" дня паказвае нам, што ў касцёл не толькі палякі ходзяць.. і тое, што ў пэўнай колькасці вернікаў ёсць прага да беларушчыны...© litwin
« Последнее редактирование: 16 Июль 2007, 16:31:20 от Paladin » Записан
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #133 : 18 Июль 2007, 19:29:50 »

Цитировать
Самыя запытали и самыя адказали... дык вось колькасць беларускамоуных служб и адлюстроувае колькасць зацикауленных у гэтым верникау. Касцел не бароницца ад мульцинацыянальнага складу... да рэчы у Вишняуцы у прошлым годзе витали новага ксяндза... хлопец недзе з Расеи и сам руски па нацыянальнасци... можаце и гэтым пацикавицца Подмигивающий прауда сам прызнауся што не ведае пакуль што беларускую мову але абяцау (пры усих) навучыцца... а так навогул ... а миж тым пра тое што сам ведаю.
Прабачце, але акрамя Гародні я вам яшчэ 8 раёнаў прывёў, і прынамсі ў 4 апошніх "мульцінацыянальны склад" ну ніяк не назіраецца. Большасць вернкаў беларусы - служба польскамоўная... А што ў Гародні каталікоў-беларусаў толькі на адзін дзень "хопіць"?

Цитировать
кс. Ян з Квасоуки - тутэйшы,
кс. Люцыян з Лунны - тутэйшы,
кс. ХХХ з Камянки - тутэйшы
вы думаеце яны адмовяць кали верники з их парафий папросяць правясци (правадзиць) имшу на "тутэйшай" мове?
Ага... бацьке кс. Х ў 1921-1939 палякі "ўдалбалі" ў галаву што ён - паляк, потым бацька ўдалбаў гэта свайму сыну, потым юнак Х трапіў у семінарыю й там яму растлумачылі, што ёсць адзіная правільная польская мова на якой моляцца ўсе каталікі ва ўсім свеце,а тая што ён чуе вакол - гэта жабрацкая, варварская, тутэйшая мова...і г.д... А потым ўжо сталы ксёндз пачынае казаць такое сваёй пастве..    

Цитировать
Прабачце што вам канкрэтна касцел не дае рабиць? Я так думау што РПЦ зъяуляецца гэдакай натыунай канфесияй для беларусау? Можа адтуль трэба было б пачаць? А касцел пакуль што идзе на руку уласных верникау.  
Не хвалюйцеся, праца з РПЦ ужо йдзе... Подмигивающий

Цитировать
Разумеце? Сама у сабе Беларуская нацыя гэта такая будучыня да я кой мы з вами здаецца не дажывем.
Дажывем...  Улыбка
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
Paladin
FUCK GMmmm
Губернатор
*****

Репутация: +501/-51
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 11862


Просмотр профиля
« Ответ #134 : 18 Июль 2007, 22:56:46 »

Цитировать
Прабачце, але акрамя Гародні я вам яшчэ 8 раёнаў прывёў, і прынамсі ў 4 апошніх "мульцінацыянальны склад" ну ніяк не назіраецца. Большасць вернкаў беларусы - служба польскамоўная... А што ў Гародні каталікоў-беларусаў толькі на адзін дзень "хопіць"?
Калі ніхто нічога не кажа то мабыць хопіць?
Цитировать
Ага... бацьке кс. Х ў 1921-1939 палякі "ўдалбалі" ў галаву што ён - паляк, потым бацька ўдалбаў гэта свайму сыну, потым юнак Х трапіў у семінарыю й там яму растлумачылі, што ёсць адзіная правільная польская мова на якой моляцца ўсе каталікі ва ўсім свеце,а тая што ён чуе вакол - гэта жабрацкая, варварская, тутэйшая мова...і г.д... А потым ўжо сталы ксёндз пачынае казаць такое сваёй пастве..
Слабы маналог... вельмі нізкавартартае вытлумачэнне.
Цитировать
 Не хвалюйцеся, праца з РПЦ ужо йдзе...
Неяк слаба... бо неродны касцел ужо калі пачау вясці службы па беларуску...
Цитировать
Дажывем...
Daj to Bóg brate[ch324]ku! Daj to Bóg! © Podbipi[ch281]ta z Mysich Kiszek (litwin) © Ogniem i Mieczem. Подмигивающий
Записан
paroh
Гость


Email
« Ответ #135 : 21 Июль 2007, 16:31:34 »

Цитировать
to paroh
Спадабалася мне гэта вытрымка з кнігі Вераса "У истоков исторической правды"
"... Попробуйте  зайти  в городе в православную церковь и заговорить на белорусском  языке. Получите гневные взгляды. Служба идет на старославянском,  т.е. языке Киевской Руси. Почему? Почему когда русины взяли православную веру сразу же начали переводить все Священные  книги  с  греческого на свой язык? Почему  они не вели службы и не молились на греческом, а на своем родном, русинском?  Наверно понимали, что "В начале было Слово, и Слово было у  Бога,  и  Слово было Бог". Бог дал им язык, и они использовали его. Почему же мы,  белорусы, не можем использовать свой язык, данный нам Богом?"
http://veras.litvin.org/Content/032.htm

Гэтае перабольшанне. Праваслаўная царква  не вораг беларушчыны. Але бяда ў тым, што, хтосьці вельмі старанна працуе над тым, каб зрабіць яе такой. Бесцырымоннасць, непаважлівасць, прадузятасць,  агрэсіўнасць, міфалагізацыя, поўнае невуцтва ў стаўленні да прадмета,які абмяркоўваецца - вось, што характарызуе выказванні апазіцыйных СМІ аб беларускім Праваслаўі. Усё гэта піхае простых праваслаўных вернікаў у бок ад беларускага адраджэння. У розумах укараняецца уяўленне, што беларускае адраджэнне гэта інтрыгі каталікоў. У гэтым супадаюць інтэрасы  лукашызму, расійскіх і польскіх імперыялістаў. Ні першыя, ні другія,  ні трэція , кожны па сваей прычыне, не жадаюць інтэграцыі  Праваслаўя і ідэй беларускага адраджэння. Бо гэта будзе сіла!
Жыве Беларусь!

Записан
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #136 : 13 Август 2007, 23:31:01 »

Чым жа была ўніяцкая царква для Беларусі?

У 1596г. была заключана царкоўная унія ў Рэчы Паспалітай. Унія з’яўлялася заканамернай з’явай жыцця краіны. Калі з аднаго боку, каталіцкія колы Рэчы паспалітай моцна жадалі заключыць царкоўную унію з мэтай лаціназаваць насельніцтва ВКЛ, то вышэйшыя іерархі праваслаўнай царквы жадалі ісці на унію таму, што праваслаўная царква ў ВКЛ, як аўтар ўжо казаў, знаходзілася ў стане перманентнага крызісу, і спрачацца за існаванне з каталіцкай царквой ёй тады было немагчыма, а стварэнне уніі (не на ўмовах каталіцкай царквы) дазваляла ў будучым узмацніць новую царкву і зрабіць яе адметнай царквой беларускага этнасу і народаў ВКЛ. Але ж такія планы не падтрымала ўсе праваслаўнае грамадства княства, таму ужо пад час існавання уніяцкай царквы прыходзілася спрачацца за адметнасць і з католікамі, і з праваслаўнымі.
Каталіцкі асяродак марыў праз унію лаціназаваць праваслаўных і падначаліць іх сваей уладзе, але каталікі не разлічвалі, што уніяты здолеюць аказаць ім дастойнае супраціўленне; уніяты не жадалі прымыкаць да каталіцтва, жадалі быць самастойнымі і трымацца беларускіх каранеў. Уніятам было цяжка спрачацца за адметнасць, бо вельмі моцныя былі суседзі з абодвух бакоў, якія лічылі, што маюць поўнае права на землі ВКЛ. І ў такіх складаных умовах уніяцтва існавала.
Уніяцтва было тым элементам духоўнага і палітычнага жыцця беларусаў, праз які беларускі этнас захаваўся, не знік з гістарычнай арэны.
Уніяцтва прэтэндавала на ролю рэлігіі беларускага этнасу і ў гэтым яно дасягнула пэўных вынікаў. Уніяцтва нават сталі называць у XVIIIст. «беларускай верай». Тут важна і месца, якое уніяцтва займала ў грамадстве, і мова царквы, і колькасць вернікаў. А з 1636г. старабеларуская мова была зацверджана як мова казанняў уніяцкай царквы. Гэта было вельмі важна – этнічны фактар у дзейнасці уніяцкай царквы вельмі шмат значыў. «Адзін народ – адна вера – адна мова» – гэты прынцып з вялікай доляй упэўненасці можна аднесці і да уніяцкай царквы. Яна вельмі актыўна працавала над «беларускім аспектам». І нават калі ў 1696г. старабеларуская мова была забаронена, уніяцкая царква не страціла свайго каларыту. І калі ўжо пад час уваходжання ў склад Расійскай Імперыі праводзілася вялікадзяржаўная палітыка, уніяцкая царква яшчэ спрабавала спрачацца за адметнасць, але гэта было рабіць ўсё цяжэй і цяжэй. Тым не менш уніяцтва менавіта ў той час не дазволіла беларускаму этнасу знікнуць. Уніяцкая царква была дамінуючай на беларускіх землях да 1839г., калі толькі гвалт застопарыў яе развіццё.
А тое, што уніяты дзейнічалі з прымяненнем моцы, дык такія ўжо былі гістарычныя ўмовы, вельмі моцныя былі праціўнікі, і толькі такім шляхам можна было захоўваць моцныя пазіцыі і пускаць нацыянальныя карані. Паступова уніяцтва пашыралася і з другой паловы XVII – пачатку XVIII ст. яно стала вельмі моцным, уплывовым традыцыйным царкоўным інстытутам; гэтае ўзмацненне пачалося ад Яна Сабескага і закончылася Замойскім Саборам. Тады пачынаецца больш актыўны наступ на праваслаўных, пашырэнне колькасці вернікаў і рост уплыву уніяцкай царквы ў Рэчы Паспалітай. І маральна, і арганізацыйна-структурна з гэтага часу уніяцкая царква вельмі ўзмацняецца, каб больш уразіць і прыцягнуць вернікаў.
Уніяцкая царква ўсё больш і больш станавілася адметнай беларускай царквой, але на жаль канчаткова замацавацца як менавіта такая царква яна не здолела, бо ўжо з апошняй чвэрці XVIII ст. пачынаецца паступовы, але няўхільны націск на уніяцкую царкву, які прывёў ужо пры Мікалаі I да знішчэння гэтай царквы як інстытута, але на практыцы уніяцкая царква існавала яшчэ вельмі доўгі час (да першых дзесяцігоддзяў XXст.). А ў Заходняй Беларусi ў межваенны перыяд i ў часы акупацыi унiяцкая царква была вельмi ўплывовай...
І калі б не падзелы Рэчы Паспалітай, то уніяцтва, мне здаецца, панавала б на тэрыторыі Беларусі і канчаткова замацавалася б як адметная царква беларусаў.
А ва ўзмацненні уніяцкай царквы ў XVIII ст. агромістая роля належала у базыліянам, якія, дзякуючы сваёй сістэме адукацыі, выхоўвалі ў духу уніяцтва свецкіх людзей і выпускалі вельмі кваліфікаваныя, па-беларуску выхаваныя, кадры духоўных службоўцаў, без якіх уніяцкая царква не здолела б прыстойна функцыянаваць.
Але ж лёс уніяцкай царквы быў вырашаны ў 1839 годзе – яна была забаронена, і зразумела, калі народы былога Вялікага княства Літоўскага былі пазбаўлены сваёй дзяржаўнасці, то спрачацца за існаванне сваёй уніяцкай царквы яны ўжо не мелі магчымасцяў...
http://www.uniya.jino-net.ru/artikul/artik_8.htm
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #137 : 13 Август 2007, 23:37:04 »

Цитировать
Цитировать
to paroh
Спадабалася мне гэта вытрымка з кнігі Вераса "У истоков исторической правды"
"... Попробуйте  зайти  в городе в православную церковь и заговорить на белорусском  языке. Получите гневные взгляды. Служба идет на старославянском,  т.е. языке Киевской Руси. Почему? Почему когда русины взяли православную веру сразу же начали переводить все Священные  книги  с  греческого на свой язык? Почему  они не вели службы и не молились на греческом, а на своем родном, русинском?  Наверно понимали, что "В начале было Слово, и Слово было у  Бога,  и  Слово было Бог". Бог дал им язык, и они использовали его. Почему же мы,  белорусы, не можем использовать свой язык, данный нам Богом?"
http://veras.litvin.org/Content/032.htm

Гэтае перабольшанне. Праваслаўная царква  не вораг беларушчыны. Але бяда ў тым, што, хтосьці вельмі старанна працуе над тым, каб зрабіць яе такой. Бесцырымоннасць, непаважлівасць, прадузятасць,  агрэсіўнасць, міфалагізацыя, поўнае невуцтва ў стаўленні да прадмета,які абмяркоўваецца - вось, што характарызуе выказванні апазіцыйных СМІ аб беларускім Праваслаўі. Усё гэта піхае простых праваслаўных вернікаў у бок ад беларускага адраджэння. У розумах укараняецца уяўленне, што беларускае адраджэнне гэта інтрыгі каталікоў. У гэтым супадаюць інтэрасы  лукашызму, расійскіх і польскіх імперыялістаў. Ні першыя, ні другія,  ні трэція , кожны па сваей прычыне, не жадаюць інтэграцыі  Праваслаўя і ідэй беларускага адраджэння. Бо гэта будзе сіла!
Жыве Беларусь!

Ну чаму ж...?? Напрыклад Севярынец вельмі станоўча ставіцца да ролі праваслаўя ў нацыянальнай ідэі й адраджэнні Беларусі..
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
Bitzer_SV
Гость
« Ответ #138 : 14 Август 2007, 11:09:00 »

прошёл месяц...
когда к согласию придёте?
Записан
paroh
Гость


Email
« Ответ #139 : 14 Август 2007, 12:40:11 »

Цитировать
прошёл месяц...
когда к согласию придёте?

рытарычнае пытанне...
Записан
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #140 : 14 Август 2007, 22:34:39 »

Цитировать
прошёл месяц...
когда к согласию придёте?
Не меў доступу ў сеціву каля 3 тыдняў бо ад'яджаў... Вось зараз і вяртаюся да тэмы.. Увогуле тэма гэта вельмі цікавая, а paroh (ды й Paladin) вельмі прыемны й цікавы суразмоўца.. Улыбка Толькі вось чамусьці апошні час не адказвае ён на мае запыты.. Подмигивающий
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #141 : 17 Август 2007, 22:57:03 »

http://knihi.com/frahmenty/4nieviarowski.htm

Кірыла Невяроўскі
БЕЛАРУСКАЯ ГРЭКА-КАТАЛІЦКАЯ ЦАРКВА: сучасны стан, пэрспэктывы разьвіцьця
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
paroh
Гость


Email
« Ответ #142 : 20 Август 2007, 12:19:30 »

Цитировать
http://knihi.com/frahmenty/4nieviarowski.htm

Кірыла Невяроўскі
БЕЛАРУСКАЯ ГРЭКА-КАТАЛІЦКАЯ ЦАРКВА: сучасны стан, пэрспэктывы разьвіцьця

Звычайная агітка з катэгорыі- Адам і Ева былі вуніятамі....
Той жа "маскоўскі наадварот" чорна- белы погляд на нашу гісторыю...
« Последнее редактирование: 20 Август 2007, 12:20:59 от paroh » Записан
paroh
Гость


Email
« Ответ #143 : 20 Август 2007, 12:26:22 »

Цитировать
Цитировать
прошёл месяц...
когда к согласию придёте?
Не меў доступу ў сеціву каля 3 тыдняў бо ад'яджаў... Вось зараз і вяртаюся да тэмы.. Увогуле тэма гэта вельмі цікавая, а paroh (ды й Paladin) вельмі прыемны й цікавы суразмоўца.. Улыбка Толькі вось чамусьці апошні час не адказвае ён на мае запыты.. Подмигивающий
Дзякуй, браце... Як кажуць, узаемна... Якія пытанні...Мне здаецца, што нашыя пазіцыі вельмі блізкія. Але я праваслаўны чалавек- ніколі, гэта ў крыві, вуніяцкую ідэю не прыму. і буду ворагам вунініі да скону жыцця.
Записан
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #144 : 25 Август 2007, 23:07:14 »

Цитировать
Цитировать
Цитировать
прошёл месяц...
когда к согласию придёте?
Не меў доступу ў сеціву каля 3 тыдняў бо ад'яджаў... Вось зараз і вяртаюся да тэмы.. Увогуле тэма гэта вельмі цікавая, а paroh (ды й Paladin) вельмі прыемны й цікавы суразмоўца.. Улыбка Толькі вось чамусьці апошні час не адказвае ён на мае запыты.. Подмигивающий
Дзякуй, браце... Як кажуць, узаемна... Якія пытанні...Мне здаецца, што нашыя пазіцыі вельмі блізкія. Але я праваслаўны чалавек- ніколі, гэта ў крыві, вуніяцкую ідэю не прыму. і буду ворагам вунініі да скону жыцця.

Ну ўсё ж такі, чаму сёння праваслаўная царква не можа супрацоўнічаць з уніятамі, хаця б у культурна-асветніцкім напрамку.. ??
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
paroh
Гость


Email
« Ответ #145 : 26 Август 2007, 12:04:18 »

Любы  царкоўны праект мае місіянерскую мэту. Асветніцкі ў першую чаргу. Тут жортская канкурэнцыя. Улічваючы варожасць да вуніі і вуніятаў...не магу сабе ўявіць. На чалавечым узроўні...так, піва папіць.... Веселый

Записан
paroh
Гость


Email
« Ответ #146 : 26 Август 2007, 14:22:32 »

Цитировать
і спрачацца за існаванне з каталіцкай царквой ёй тады было немагчыма,

Логіка яшчэ та…Не магу спрачацца з суседзямі, яны мацней, пайду здамся і буду ў халуём у іх. Можа пашкадуюць і будуць цярпець і пададуць на беднасць, а можа за стол пасадзяць калі…Так разлічвалі япіскапы –вуніяты цалуючы папскі туфель. . Што Папа і кароль абароняць іх правы, збавяць ад прыгнечанасці.. Хацелася як паны- біскупы каталіцкія ў сойме засядаць…кіраваць…Страціўшы апору на Бога і свой народ шукалі зямнога прыбытку.  
Замест таго каб мацаваць адзінства Царквы сваёй малітвай, асабістай святасццю, раўнівасццю да Слова Божага, вырашылі ратаваць Царкву палітычнымі гульнямі…Эх япіскапы Божыі!

Цитировать
уніяцкай царквы прыходзілася спрачацца за адметнасць і з католікамі, і з праваслаўнымі.  

“спрачацца за адметнасць”, ну тады трэба было арыянства прыняць, гэта было б  адметна.

Цитировать
 уніяты не жадалі прымыкаць да каталіцтва, жадалі быць самастойнымі і трымацца беларускіх каранеў

Як гэта не жадалі, калі прымкнулі? А калі жадалі быць самастойнымі і трымацца беларускіх каранёў, трэба было захоўваць кананічную еднасць з Маці –Царквой, ад якой Хрышчэнне прынялі- Царквой Канстанцінопальскай.
У гэтым выразе ўся супярэчлівасць уніяцкай ідэіі.
Цитировать
А з 1636г. старабеларуская мова была зацверджана як мова казанняў уніяцкай царквы
Што гэта за дата?  
А што, да гэтага на якой мове казанні гаварылі? На санскрыце ?

Цитировать
Тым не менш уніяцтва менавіта ў той час не дазволіла беларускаму этнасу знікнуць.

Беларускасць трымалася за абрадаваю адметнасць уніацкай царквы ад лацінскага каталіцтва. Чым больш адметнасці, тым больш беларускасці. Абрадавасць уніі- праваслаўная. Вынік: праваслаўнасць =беларускасць.
Дык можа лепш было для захавання беларускага этнасу не толькі абрадаў дя каляндара праваслаўных трымацца, але і веру, дагматы святыя захаваць? У Праваслаўі было больш адметнасці ад лацінства: і падпарадкоўванне законнае кананічнае- Патріярху Канстанцінопальскаму і вера святаайцоўская і рэлігійная культура не запазычаная, і пераемства часу… Не, трэба было пайсці на разрыў з гэтым усім, і потым ізноў нешта будаваць, спрачацца, змагацца, ліць кроў праваслаўных братоў!!!!! Паўкі Карчагіны, блін!!!
Цитировать
тое, што уніяты дзейнічалі з прымяненнем моцы, дык такія ўжо былі гістарычныя ўмовы, вельмі моцныя былі праціўнікі, і толькі такім шляхам можна было захоўваць моцныя пазіцыі і пускаць нацыянальныя карані.
Цитировать
Тады пачынаецца больш актыўны наступ на праваслаўных


Так- так: інакш як вынішчыць веру сваіх айцоў, зрабіць з сваіх братоў праціўнікаў, каб захаваць “пазіцыі”, лепшага шляху не было…

Цитировать
А ў Заходняй Беларусi ў межваенны перыяд i ў часы акупацыi унiяцкая царква была вельмi ўплывовай
О-о… наколькі ўплывовай? На грошы курыі і пілсудчыкаў нешта заварылі…

Цитировать
А ва ўзмацненні уніяцкай царквы ў XVIII ст. агромістая роля належала у базыліянам, якія, дзякуючы сваёй сістэме адукацыі, выхоўвалі ў духу уніяцтва свецкіх людзей і выпускалі вельмі кваліфікаваныя, па-беларуску выхаваныя, кадры духоўных службоўцаў, без якіх уніяцкая царква не здолела б прыстойна функцыянаваць.

 Па-беларуску выхаваныя....Слухайце, хто гэта піша… Я таксама магу сказаць- Праваслаўе адыграла вяліііікую ролю ў асваенні чалавецтвам космасу….Базыліяне гэта філія езуітаў. Базыліяне  найбольш дэнацыяналізаваная сіла уніяцва. Яны усё рабілі каб адарваць беларусаў ад іх каранёў. Вядома іх роля ў лацінізацыі уніі. Не здарма потым каб супрацьстаяць базыліянскай лацінізацыіі, Шаптыцкі заснаваў студыйкі накірунак ў манастве.



 




« Последнее редактирование: 26 Август 2007, 14:28:10 от paroh » Записан
Ale
Гродненец
**

Репутация: +5/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 97


Всем привет! :-)

Просмотр профиля
« Ответ #147 : 28 Август 2007, 16:29:04 »

Уния была попыткой католиков объединить христиан под властью Ватикана, а не попыткой христиан объединиться в служении Христу.
На мой взгляд, лучшим способом ликвидировать "раскол" является ликвидация этого раскола внутри себя. Один раз определился, кто ты есть, и так живешь, в соответствии с этим, только не забывая к другим относиться именно так, как велит твоя христианская вера, независимо от конфесии - с любовью. И мне ничто не мешает друзей-католиков поздравлять с Рождеством Христовым 25 декабря, и я рада слышать их поздравления 7 января. И никакого раскола. Смириться с тем, что не все - такие, как ты.
Записан
Bitzer_SV
Гость
« Ответ #148 : 29 Август 2007, 10:24:49 »

Ale, +1
Записан
Banifacyj
Депутат горсовета
*****

Репутация: +896/-5
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 5402


У каждой ошибки есть Фамилия Имя и Отчество©Сталин

Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #149 : 31 Август 2007, 01:03:15 »

Недавно был в Украине в Уневском монастыре. Поломничество к чудотворной иконе божей матери на успение Девы Марии.
Если кому интересно, тут некоторые фотографии с поездки Улыбка
Записан

Большое количество участников не превращает преступление в благое дело!
Фотограф в Гродно
BANIFACYJ.livejournal.COM
Фотопроект "Портрет байкера"
Страниц  : 1 ... 3 4 6 7 8 Далее»  Все   Вверх
  Печать  
 
Перейти в:  

Войти
Войдите, чтобы добавить комментарий

Войдите через социальную сеть

Имя пользователя:
Пароль:
Продолжительность сессии (в минутах):
Запомнить:
Забыли пароль?

Контакт
Powered by MySQL Powered by PHP Мобильная версия
Powered by SMF 1.1.20
SMF © 2006-2024, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
| Sitemap
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Страница сгенерирована за 0,193 секунд. Запросов: 19.