Ліцьвін - гэта перад усім жыхар Літвы (маецца на ўвазе гістарычнай), а ВКЛ як вядома складалася не толькі з Літвы, але яшчэ й з Жамойці, Русі й г.д., і ўжо потым ліцьвін - гэта жыхар ВКЛ увогуле ў пераважнасці для суседніх народаў, што іншы раз даказвае дамінуючае становішча продкаў беларусаў у гэтай дзяржаве.. І не трэба гэтую назву атаясамляць толькі выключна з сённяшнімі літоўцамі - гэта ўжо гучыць банальна
" Літоўскамоўная частка такога насельніцтва звычайна адасаблялася і ад рускіх, і ад жамойтаў: у шэрагу петыцый у 1550-я жамойцкая шляхта прасіла вял. кн. Жыгімонта Аўгуста, «
абы вряды в земли Жомойтской не были даваны ани Литве, ани Руси»
3. З'ехаць адсюль маглі толькі буйныя магнаты, у якіх грошай было дастаткова, а большасць сярэдняй і дробнай шляхты заставалася тут.. і потым папаўняла шэрагі ці то сялянства, ці то гарадскога насельніцтва, з якога ў далейшым і павыходзіла беларуская нацыянальная інтэлігенцыя..
По официальным статистикам из БССР уехало в Польшу ок. 300 000 человек. Если по-вашему это были только магнаты, то здесь был рай на земле!
Уехали все магнаты, вся средняя шляхта и почти вся ОБРАЗОВАННАЯ шляхта zasciankowa. Не осталось в Беларуси не только магнатов (назовем их жителями дворцов pl. palac), но и собственников меньших "маентков" (жителей dworow szlacheckich) = средняя шляхта. Осталась только малообразованная часть шляхты zasciankowej.
Я вам пра 19 ст., вы мне пра 20... Яшчэ раз падкрэсліваю - у 19 ст. сярэдняя й дробная шляхта, дзякуючы расейскім законам ці пад уплывам яшчэ якіх-небудзь фактараў, паўперызавалася, у большасці сваёй пераходзіла ў сялянства ці з'язджала ў гарада, дзе рабілася настаўнікамі, чыноўнікамі й г.д.
Дарэчы, у 1921-1939 гг. сюды з Польшчы прыехала каля 300 тыс. палякаў.. Вось яны й складалі большую частку тых рэпатрыяваных, пра якіх вы пісалі (дакладная лічба рэпатрыяваных - 231 тыс.)
4. А як наконт мяшчанства, сялянства, "люда простага" так бы мовіць..??
Каждый историк вам скажет, что довоенного мещанства в Беларуси почти не осталось. Сегодняшние гродненцы это в ОГРОМНОМ большинстве потомки приехавших в город "сялян". Потомки довоенных гродненцев живут или в Польше, или в Израиле и проклинают тех, кто их выгнал из их домов.
Згодзен, але гэта характэрна толькі для такіх адносна буйных цэнтраў, як напрыклад Гародня, Берасце й г.д... А ў астатніх гарадах у пераважнасці даваеннае беларускае мяшчанства захавалася (той жа Давыд-Гарадок, Столін і г.д)
А вот "сялянство и люд просты" в основном и остались, только им (не только в Беларуси) не были присущи понятия "национального самосознания", для них важна земля, урожай, семья, традиции, религия. Поэтому они часто и идентифицируют себя с вероисповеданием, а не с национальностью.
Ну а традыцыі, мова, веравызнанне (якое дарэчы ў той час было адным з галоўных паказчыкаў самаідэнтыфікацыі) ў ліцьвінскай шляхты прынамсі ў 15-16 ст. былі такія ж, як і ў "люда простага"..

Ці вы й гэта адмаўляеце..??
Во время Позитивизма началась своего рода "мода" среди интеллигенции на то, чтобы интересоваться и восхищаться простым народом, "сялянской" жизнью, чтобу учить и просвещать этот народ, сочувствовать ему. в результате чего некоторые представители даже начали зачислять себя к простонародью. Позже подобным образом вели себя представители интеллигенции с "левым взглядом на политику". Массовым этого явления однако нельзя назвать.
Ну а чаму тады Шэйн, Сапуноў і інш., якія не толькі цікавіліся сялянскім жыццём, але й вывучалі яго, не пісалі свае працы па-беларуску й лічылі беларускі народ складанай часткай "русской народності"??
6. У тым та й справа, што паняцце "айчына" - гэта штосьці большае, гэта краіна продкаў..
Мать это не предок? А может вы просто воспитаны в патриархальной среде, если для вас "Беларусь, мая айчына" значит больше чем "Мацi Беларусь"?
А ў вас прозвішча па бацькоўскай лініі йдзе ці не??

и везде подчеркивал, что Литва для него является неотъемлимой частью Польши.
Я вам пра гэта па-мойму ўжо пісаў... Не зразумелі -глядзіце яшчэ раз мой адказ №416