Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
Вам не пришло письмо с кодом активации?
Гродненский Форум
29 Март 2024, 08:40:20
Новости, реклама:
   Главная   Новости Гродно Помощь Игры Календарь Войти Регистрация   Меню
Гродненский Форум > Клубы по интересам > Полит-изба
(Модератор: ParanoЯ) > Тема:

Беларусь ці Літва, беларусы ці літвіны? Хто мы?

Голосование
Вопрос: Кто мы?
Русские люди(ФСБ-МП) - 35 (45,5%)
Узбеки. - 9 (11,7%)
Канадцы. - 12 (15,6%)
Песдатые Украинцы. - 21 (27,3%)
Всего голосов: 69

Страниц  : 1 ... 41 42 44 45 ... 87 Далее»   Вниз
  Печать  
Автор Тема: Беларусь ці Літва, беларусы ці літвіны? Хто мы?  (Прочитано 259069 раз)
0 Пользователей и 1 Гость смотрят эту тему.
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1260 : 11 Декабрь 2016, 22:57:46 »



Добавлено: 11 Декабрь 2016, 13:55:21
Я думаю, что литвин, это вообще не национальность, а подданство. Точно также, как московиты, это подданные Московского княжества
Я тоже так думаю... Возьмём классических сферических в вакууме литвинов, ну, пусть 16 века... Смеющийся Если послушать БлоуДжоба или Бритуна - то в ВКЛ жили только предки предки белорусов, некие "литвины". Они считают что национальность была "лицьвииины"! Смеющийся
Я же считаю что "лицвины" - включали в себя следующие племена( национальностей в современном виде тогда не было) - русины православные Беларуси, Украины, Подляшья. Татары - мусульмане -  половцы из Крыма и потомки хрен пойми кого из уральских степей. Поляки - тагачасные осадники из Польши, и поляки кресавяки - местное быдло, которое поменялосьсвою религию на католичество. Жемайты - язычники и католики. Литва - язычники и католики. ММосковиты-русские, православные - насильно переселение из Московии. Немцы-протестанты и католики- от Германии до Гродно - меньше 100 км. Ятвяги, курши, скалвы, судины - этих с времён завоеваний понаехали - язычники и католики. Ну и евреи, куда ж без них Смеющийся: хорошие-годные евреи караимы - которые верят в Ветхий завет и плохие жадные евреи талмудисты - это которые сейчас рулят еврейским движением.
И вот эту сложную солянку былодлоисторики-прлпагандоны БлоуДжоб и Бритун пытаются подогнать под свой ограниченный умишко. БлоуДжоб вообще готов грабить-убивать за свои фантазии! Смеющийся



Ай-йай-йай!..
Усё яшчэ, бедалага, мучаешся пытаннем пра згубу літвінаў і Літвы з "сучасных этнічных беларускіх тэрыторый" пасля 1795 года?..
Ці можа быць вы яшчэ сумняваецеся, што ў Паневежесе напрыканцы 19 стагоддзя была Жамойть і цалкам афіцыйна пражывалі хвалебныя жамойты?..
Зразумела...
 
Але белае - гэта белае, а чорнае - гэта чорнае...
Ёсць незлічоная колькасць дакументаў ВКЛ, карт, перапісаў, Статуты, Метрыка...
Нарэшце ёсць насельніцтва якое жыве ад Вільні і да Мсціслава... цудоўнай выявай пражывае на тым блаславёным месцы, дзе знаходзілася гістарычная Літва, пра якую распавядаюць усе гэтыя дакументы... і якая пазначана на ўсіх гістарычных картах...
Менавіта ў Літве/ВКЛ і сфармавалася нацыя літвінаў, якіх прынята цяпер зваць беларусамі... а тэрыторыя гістарычнай Літвы  з'яўляецца спадчынай сучаснай Беларусі...
Літвіны/беларусы, жылі і развіваліся як нацыя ў культурным, моўным, грамадска-палітычным і дзяржаўным сэнсе вылучна ў Літве - у яе васьмі ваяводствах...

У адрозненне ад летувісаў/літоўцаў...бо летувісы/літоўцы ў Жамойціі і ў Прусіі... прычым значэнне Прусіі і Жамойціі у фармаванні летувіскай нацыі пераацаніць проста немагчыма...


Кароча, Жмудзь гэта ваша ўсё летувіскае... "
Записан
black_forest
Гость
« Ответ #1261 : 12 Декабрь 2016, 16:46:45 »

Я ржу с дебилов. В течение ближайших пары лет вы потеряете государственность, на вашей восточной границе скопления путинских войск и ударных соединений уже как у Гитлера в 39-м, а эти все выясняют - беларусы они или литвины. Завтра руснявыми проснетесь)



Записан
vetka 6
Почетный гродненец
*****

Репутация: +172/-9
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Сообщений: 2387


Просмотр профиля
« Ответ #1262 : 12 Декабрь 2016, 17:10:11 »

Я ржу с дебилов. В течение ближайших пары лет вы потеряете государственность, на вашей восточной границе скопления путинских войск и ударных соединений уже как у Гитлера в 39-м,
Да это на Украину сосредотачиваются. На Киев. Не обращайте внимания.
« Последнее редактирование: 12 Декабрь 2016, 17:26:30 от vetka 6 » Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1263 : 12 Декабрь 2016, 17:18:09 »

ржу с дебилов. В течение ближайших пары лет вы потеряете государственность, на вашей восточной границе скопления путинских войск и ударных соединений уже как у Гитлера в 39-м,
Согласен с Веткой. Российские вертолеты и бронетехника у нас появились как раз после украинского евромайдана. До этого я их за всю жизнь на границе с Украинойне видел...
эти все выясняют - беларусы они или литвины. Завтра руснявыми проснетесь)
Определись сам,  кто ты - рагуль или селюк! Смеющийся
ад летувісаў/літоўцаў...бо летувісы
Слышь, Бритун, ну-ка дай ссылки на исторические источники, в которых литовцев называют летувисами. Я это дурацкое название только от лицьвинутых змагароу слышал!
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
Pczaljar
Депутат горсовета
*****

Репутация: +183/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 7407


Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #1264 : 12 Декабрь 2016, 18:19:12 »

Я ржу с дебилов. В течение ближайших пары лет вы потеряете государственность, на вашей восточной границе скопления путинских войск и ударных соединений уже как у Гитлера в 39-м, а эти все выясняют - беларусы они или литвины. Завтра руснявыми проснетесь)
Офигеть.
Что вы нам сейчас посоветуете делать? Я думаю мне нужно срочно вышиванку купить-пусть была бы на всякий случай.
Чтоб только орнаменты не попутать В замешательстве

А там Европейский Вал до Беларуси вы докапали? Тогда нам нужно продолжить до  Латвии чтоб показать москалям по какую сторону мы Крутой
 Да , в десять раз больше вагонов МО заказало. А может они решили Бульбу у нас закупать для МО?
Может ещё пронесет ., тьфу-тьфу.

Эх в НАТО нам нужно срочно вступать- тогда бы спали спокойно под прикрытием Пэтриот на Березине реке поставили бы Строит глазки

Вообще наши государственные умы спятт в шапку, а надо бы с шабелькой и на танки и на ракеты.Пусть бояться все соседи Улыбка

Записан

пойди к пчеле и познай, как она трудолюбива, какую почтенную работу она производит; ее труды употребляют во здравие и цари и простолюдины; любима же она всеми и славна; хотя силою она слаба, но мудростью почтена.
Библия
Притчи Соломона. Глава 6
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1265 : 12 Декабрь 2016, 19:57:32 »


Слышь, Бритун, ну-ка дай ссылки на исторические источники, в которых литовцев называют летувисами. Я это дурацкое название только от лицьвинутых змагароу слышал!





Ай мля, во яшчэ хохма... ён не "слышал"!?..

Самі летувісы пераклалі на рускую мову свой націянальны гімн "Летува тевине мусу" ...

Гістарычны фактус...
Летува, отчизна наша,
Ты — земля героев,
...

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%...8%D1%82%D0%B2% D1%8B

Кажаш, "это дурацкое название"... бо пэўна не чытаў кнігу вершаў "Летува золотое имя" аўтар якой слынны летувіскі паэт Eugenijus Škliaras?..



Кароча, нават і не спрачайся, бо ў летувісаў, як і належыць фінскім плямёнам... фінскі саманазоў - ЛЕТУВА.. бо "праценцік" гэтай самай "фінскай" гаплогруппы складае ажно 40%...
Записан
vetka 6
Почетный гродненец
*****

Репутация: +172/-9
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Сообщений: 2387


Просмотр профиля
« Ответ #1266 : 12 Декабрь 2016, 20:36:46 »

Офигеть.
Что вы нам сейчас посоветуете делать? Я думаю мне нужно срочно вышиванку купить-пусть была бы на всякий случай.
Чтоб только орнаменты не попутать В замешательстве

А там Европейский Вал до Беларуси вы докапали? Тогда нам нужно продолжить до  Латвии чтоб показать москалям по какую сторону мы Крутой
 Да , в десять раз больше вагонов МО заказало. А может они решили Бульбу у нас закупать для МО?
Может ещё пронесет ., тьфу-тьфу.

Эх в НАТО нам нужно срочно вступать- тогда бы спали спокойно под прикрытием Пэтриот на Березине реке поставили бы Строит глазки

Вообще наши государственные умы спятт в шапку, а надо бы с шабелькой и на танки и на ракеты.Пусть бояться все соседи Улыбка
Хохол пошел портрет Путина покупать. Сильнодействующее средство.
Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1267 : 12 Декабрь 2016, 20:42:04 »

"Летува тевине мусу" ..
Летува, отчизна наша,
Ты — земля героев,..
Не пытайся снова заговорить тему!
Я спрашивал не про "летуву", а про "летувисов"! Ещё раз вопрос: где в исторических источниках литву-литовцев-литвинов называют "литувисами"?

Добавлено: 12 Декабрь 2016, 20:44:56
Я думаю мне нужно срочно вышиванку купить-пусть была бы на всякий случай.
Ага... И портрет Бандеры, и иконы униатскиев доме повесить!
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1268 : 12 Декабрь 2016, 22:43:54 »

"Летува тевине мусу" ..
Летува, отчизна наша,
Ты — земля героев,..
Не пытайся снова заговорить тему!
Я спрашивал не про "летуву", а про "летувисов"! Ещё раз вопрос: где в исторических источниках литву-литовцев-литвинов называют "литувисами"?


НЕ ПАРЫ ЧУХНЮ НЕСУСВЕТНУЮ...
ЛІТВА, была заўсёды, яе жыхары, ЛІТВІНЫ былі заўсёды.... а вось "литовцев" у дакументах ВКЛ не знойдзена...
Скажу больш таго, наймення "Літва"... і "литовцев", зрэшты і "літвінаў" няма ў вашай фінскай мове... бо НІМА літар "Т" і "В" побач... і не будзе!!!

Де факто - тэрыторыя "Літва" на ўсіх гістарычных картах - лакалізацыя- сучасная Беларусь+Віленскі край... веравызнанне - хрысціянскае... дзяржаўная мова - старабеларуская...
Де факто - ЛІТВІНЫ... веравызнанне - хрысціянскае... мова - старабеларуская... лакалізацыя- сучасная Беларусь+Віленскі край!.

Де факто - НЕ ЗНОЙДЗЕНА, каб жамойтаў – называлі – літвінамі.
Де факто - НЕ ЗНОЙДЗЕНА, каб латгалаў -- называлі – літвінамі.
Де факто - НЕ ЗНОЙДЗЕНА, каб прусаў – называлі -- літвінамі.

Пералік асобна – Літвы і Жмудзі, літвінаў і жмудзінаў – кажа адназначна пра розныя княствы і розныя этнасы... і гэтыя гістарычныя факты летувіскім жульгісторыкам з месца не зрушыць...

Ну, і непасрэдна да летувісаў:
Летувісы (саманазва, па-летувіску: lietuviai, ад. л. па-летувіску: lietuvis) — засяляюць галоўным чынам Летуву!..
Пытанні ёсць?... Пытанняў НІМА!...


Кгароча, спачатку знайдзі "лит-овцев" у дакументах ВКЛ... потым прыходзь і распавядай нам тутака падрабязней - што там новенькае летувіскія "мудрацы" прыдумалі?..
Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1269 : 12 Декабрь 2016, 23:48:24 »

Ну, і непасрэдна да летувісаў:
Летувісы (саманазва, па-летувіску: lietuviai, ад. л. па-летувіску: lietuvis)
А сразу не мог ответить, дроч лицьвинский? Идём дальше...
Так в каких исторических источниках литву-литовцев-литвинов называют "литувисами"?

Добавлено: 12 Декабрь 2016, 23:51:21
Де факто - ЛІТВІНЫ... веравызнанне - хрысціянскае...
? Точни про" веравызнанне хрысцианскае"! Я такого словосочетания нигде не встречал! Смеющийся
Крагоча, изноу ты илжэш!
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1270 : 13 Декабрь 2016, 22:20:09 »

Ну, і непасрэдна да летувісаў:
Летувісы (саманазва, па-летувіску: lietuviai, ад. л. па-летувіску: lietuvis)
А сразу не мог ответить, дроч лицьвинский? Идём дальше...
Так в каких исторических источниках литву-литовцев-литвинов называют "литувисами"?


Што, паладінка, табе так анус свярбіць?..
Не мы ж намалявалі найменне  lietuvis - летувіс... што тутака не так?...
А першакрыніц з найменнем "lietuvis - процьма... задаеш Google lietuvis... і маеш ынікаў недзе 7 830 000...
І гістарычныя крыніцы ёсцека:

https://books.google.by/books?id=YQJnAAAAcAAJ&pg=PA350&lpg=PA350&dq=letuvis&source=bl&ots=j4nYGMe808&sig=fd_Zt4p8W-QGkbzNLGZxEW4u4t0&hl=be&sa=X&ved=0ahUKEwiWhPff7_HQAhXHfywKHUNMA_k4ChDoAQgbMAE#v=onepage&q&f=false

Скажы мне, дык як я магу напісаць "літовец"... калі бачу lietuvis - летувіс?..


Кгароча, усё гэтым летувіскім невукам разжоўваць трэба...




Добавлено: 14 Декабрь 2016, 23:26:53
ЛІТВІНЫ... веравызнанне - хрысціянскае...
? Точни про" веравызнанне хрысцианскае"! Я такого словосочетания нигде не встречал! Смеющийся
Крагоча, изноу ты илжэш!
[/quote]



Такі байбус вымахаў, а розуму, як ў пяцігадовага...
Цяпер бачна, што ты не проста наіўняк, але сапраўдны ёлуп. Бо толькі сапраўдны ёлуп можа ў двух словах  "веравызнанне хрысцианскае" гэтулькі памылак зрабіць, што ніякі ГУГЛ не можа асіліць..

Вось табе адказ на тваё трымценне губой...
 
https://be.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%80%D1%8B%D1%81%D1%86%D1%96%D1%8F%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0

" На 2012 год праследаванню за хрысціянскае веравызнанне падвяргалася звыш 200 мільёнаў чалавек у 60 краінах свету. 75 % забітых за выравызнанне складалі хрысціяне..."
"На працягу апошняга стагоддзя штогод за хрысціянскае веравызнанне забівалі прынамсі 150 тыс. вернікаў (450 штодня).
.."

А хрысціянскае веравызнанне па русску  будзе "христианское вероисповедание"...

Кгароча, не дуры галаву і не смяшы людзей, сваёй неадукаванасцю...


* lietuvis_3_th1.jpg (16,54 Кб, 240x366 - просмотрено 278 раз.)
« Последнее редактирование: 14 Декабрь 2016, 23:26:53 от britun » Записан
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1271 : 21 Декабрь 2016, 22:49:31 »

Гледзячы на гістарычныя карты - адэкватныя фарумчане пачынаюць патроху цверазець...

Толькі летувіскія небаракі і іх падбрэхівачы працягваюць тужліва дэстабільнічаць... бо лобная костка ў іх шмат мацнейшая - не толькі гістарычны факт стрымае, але і удар кувалды...

Надоечы, спяцоў для дэстабілаў, знайшоў цікавую карту... на якой выразна паказана, дзе Літва, дзе Жмудзь... а, дзе Русь... і нават не дурню будзе выразна зразумела, дзе насамрэч жылі літвіны, дзе -жмудзіны... а дзе - русіны...



Кароча, ідзіце "ізутчайце", пакуль на форумах мозг канчаткова не высах...


* 08_09_07_mapa_Rzplita_za_Jagielly.jpg (131,59 Кб, 900x688 - просмотрено 335 раз.)
« Последнее редактирование: 21 Декабрь 2016, 23:19:16 от britun » Записан
ятвяг
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +122/-2
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Сообщений: 3509

Просмотр профиля Email
« Ответ #1272 : 21 Декабрь 2016, 23:50:26 »

будзе выразна зразумела, дзе насамрэч жылі літвіны, дзе -жмудзіны... а дзе - русіны...
И всё одним цветом. ВКЛ. Развёрнутое название Великое княжество Литовское, Русское и Жемайтийское. На современный язык переводится как Великое княжество Белорусское, Украинское и Литовское. Это все знают. И что дальше? Будем делить наследие ВКЛ? 
Записан
Бывший
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +348/-16
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 4049


Просмотр профиля
« Ответ #1273 : 22 Декабрь 2016, 06:19:52 »

На современный язык переводится как Великое княжество Белорусское, Украинское и Литовское.
Вижу русское, читаю украинское ? Это называется неадекватность восприятия.
Записан

Всё в прошлом.
Kreol
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +156/-4
Offline Offline

Сообщений: 3325

Просмотр профиля Email
« Ответ #1274 : 22 Декабрь 2016, 09:41:30 »

Будем делить наследие ВКЛ?

      Что делить если оно давно поделено. Кому надо тот взял себе, а у других иные ценности.
Записан
ятвяг
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +122/-2
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Сообщений: 3509

Просмотр профиля Email
« Ответ #1275 : 22 Декабрь 2016, 11:14:38 »

Вижу русское, читаю украинское ? Это называется неадекватность восприятия.
Где Вы нашли несоответствие? Напишите свой вариант перевода ВКЛ.
Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1276 : 24 Декабрь 2016, 09:14:48 »

Новогодний журнал для детей "лицьвинов"! Смеющийся


* %D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%BA.jpg (41,25 Кб, 433x640 - просмотрено 273 раз.)
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1277 : 24 Декабрь 2016, 15:01:59 »

Новогодний журнал для детей "лицьвинов"! Смеющийся


Табе,Paladin'ка, як саматужнаму летапісцу "велічы" Летувы і заслужанаму канапнаму барацьбіту з літвінамі/беларусамі, будзе цікава даведацца пра дзеі летувісаў у гэты самы час.
Зыр сюды:


https://www.google.by/search?espv=2&rlz=1C1AOHY_ruBY708BY708&biw=931&bih=594&tbm=isch&sa=1&q=%D0%9B%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%B2%D1%86%D1%8B+%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%8E%D1%82+%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B5%D0%B2+1941+%D0%B3%D0%BE%D0%B4&oq=%D0%9B%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%B2%D1%86%D1%8B+%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%8E%D1%82+%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B5%D0%B2+1941+%D0%B3%D0%BE%D0%B4&gs_l=img.12...78005.99424.0.101998.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c.1.64.img..0.0.0.pwHS9xKPAyw#imgrc=JrVjtpR7gnNSCM%3A


Кароча, што адкажаш на гэта, паладзінка... ці, як звычайна ў такіх выпадках, зноў засунеш ензор у дупу?..
Записан
Сабачка
Фэнкі й клёны ад гаўцы ДОЛЛІ
Депутат горсовета
*****

Репутация: +319/-54
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 6138


ГАВЭЧКУ ДОЛЛІ ПРЫШЛОСЯ ЎСЬНІЦЬ

Просмотр профиля Email
« Ответ #1278 : 24 Декабрь 2016, 15:19:13 »

Новогодний журнал для детей "лицьвинов"! Смеющийся
юхэндлiцьвiноу?
Записан

ятвяг
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +122/-2
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Сообщений: 3509

Просмотр профиля Email
« Ответ #1279 : 24 Декабрь 2016, 17:40:47 »

 Какой же он Новогодний? Третий номер. И красавiк  четвёртый месяц. Маленькая ложь рождает большое недоверие. Шелленберг. 17 мгновений весны.
Записан
Сабачка
Фэнкі й клёны ад гаўцы ДОЛЛІ
Депутат горсовета
*****

Репутация: +319/-54
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 6138


ГАВЭЧКУ ДОЛЛІ ПРЫШЛОСЯ ЎСЬНІЦЬ

Просмотр профиля Email
« Ответ #1280 : 24 Декабрь 2016, 18:48:55 »

Какой же он Новогодний? Третий номер. И красавiк  четвёртый месяц. Маленькая ложь рождает большое недоверие. Шелленберг. 17 мгновений весны.
Веселый сучасным дзецям-ліцьвінам на новы рок джурнал №3 за красавік 1943 рок ад паладзінцы.
Записан

К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1281 : 24 Декабрь 2016, 19:21:14 »

Табе,Paladin'ка, як саматужнаму летапісцу "велічы" Летувы і заслужанаму канапнаму барацьбіту з літвінамі/беларусамі, будзе цікава даведацца пра дзеі летувісаў у гэты самы час.
Зыр сюды:


https://www.google.by/search?espv=2&rlz=1C1AOHY_ruBY708BY708&biw=931&bih=594&tbm=isch&sa=1&q=%D0%9B%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%B2%D1%86%D1%8B+%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%8E%D1%82+%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B5%D0%B2+1941+%D0%B3%D0%BE%D0%B4&oq=%D0%9B%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%B2%D1%86%D1%8B+%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%8E%D1%82+%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%B5%D0%B2+1941+%D0%B3%D0%BE%D0%B4&gs_l=img.12...78005.99424.0.101998.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c.1.64.img..0.0.0.pwHS9xKPAyw#imgrc=JrVjtpR7gnNSCM%3A


Кароча, што адкажаш на гэта, паладзінка... ці, як звычайна ў такіх выпадках, зноў засунеш ензор у дупу?..
А я тут причём? Я ж кресавяк по национальности, а не литовец! Крагоча, я цябе не зраземеу - што ты хацеу сказаць сваим высерам...

Добавлено: 24 Декабрь 2016, 19:23:38
юхэндлiцьвiноу
Лицьвинаюгенд?  Смеющийся А вместо Бальдура фон Шираха в коротких штанишках - им нужно дать Бритуна или ПрофДжоба тоже в коротких штанишках! И флаг-шкварку на сраку! Смеющийся
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1282 : 05 Январь 2017, 17:28:35 »


 А я тут причём? Я ж кресавяк по национальности, а не литовец! Крагоча, я цябе не зраземеу - што ты хацеу сказаць сваим высерам...


Крэсавяк, гэта не нацыянальнасць...
Дарэчы, сэнс гэтага слова трохі шырэйшы, чым табе гэта чамусьці ўяўляецца. Бо "крэсавяк" - жыхар прымежжа... на якога паскудна ўплывае блізасць суседняй краіны.
Ясны пень, што на цябе, бедалагу, паскудна ўплывае - сучасная Летува, былая Жмудзь/Самогіція... якая абапіраюцца ў сваёй "барацьбе з рэжымам" на душэўна хворых людзях.
Інакш кажучы, гэта дыягназ...
Таму ўзнікае простае пытанне, ты, Paladin'ка, у псіхіятра на прыёме даўно быў?

Кгароча, калі ласка, даведку (справку) ад псіхіятара, што ты не яўны вар'ят - у стыдыю!
Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1283 : 05 Январь 2017, 19:51:59 »

Бо "крэсавяк" - жыхар прымежжа...
Агага.... Смеющийся Жыхар прымежжа - жыхар украины - г. зн. "украинец". Есць нацыянальнасць и "паляшук"и "крэсавяк". Няма нацыянальнасти "литвин", "жмудин", есть национальность "литовец".
Кгароча, калі ласка, даведку (справку) ад псіхіятара, што ты не яўны вар'ят - у стыдыю!
Крагоча, усе литвинутыя змагары психи, потому что только сумасшедший может верить в литвинские бредни. Бритун, а в восточной Литве тоже литвины проживали? Смеющийся
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1284 : 05 Январь 2017, 22:21:50 »

Бо "крэсавяк" - жыхар прымежжа...
Агага.... Смеющийся Жыхар прымежжа - жыхар украины - г. зн. "украинец". Есць нацыянальнасць и "паляшук"и "крэсавяк". Няма нацыянальнасти "литвин", "жмудин", есть национальность "литовец".



Не скуголь жмудзінок...

Справа ў тым, што жмудзінам/летувісам ўжо ніколі не прыйдзе - літвінамі звацца... хіба што ў вашых салодкіх эратычных снах...


Кгароча, расслабцеся і закатайце губу...
Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1285 : 06 Январь 2017, 11:59:24 »

Не скуголь жмудзінок...

Справа ў тым, што жмудзінам/летувісам ўжо ніколі не прыйдзе - літвінамі звацца... хіба што ў вашых салодкіх эратычных снах...


Кгароча, расслабцеся і закатайце губу...
Крагоча, Бритун. Так в восточной части современной Литвы литвины проживали или нет?
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1286 : 06 Январь 2017, 13:53:39 »

Не скуголь жмудзінок...

Справа ў тым, што жмудзінам/летувісам ўжо ніколі не прыйдзе - літвінамі звацца... хіба што ў вашых салодкіх эратычных снах...


Кгароча, расслабцеся і закатайце губу...
Крагоча, Бритун. Так в восточной части современной Литвы литвины проживали или нет?




Бачу ў цябе разумовыя працэсы канчаткова запушчаны і ты блытаеш гістарычных літвінаў з сучаснымі летувісамі...

Дык вось, Жмудзь/Самогіція ніколі не лічылася ў ВКЛ Літвой, і сама сябе ніколі Літвой не звала... а жамойты/лэйші, цяперышнія летувісы  НІКОЛІ ў ВКЛ «літвінамі» не зваліся. ГЭТА ФАКТ, які адлюстраваны і ў Статутах ВКЛ, і ў Метрыках ВКЛ, і ў Перапісах войска ВКЛ. Там усюды літвіны – гэта толькі цяперашнія беларусы, якія адвечне размаўлялі на старабеларускай мове, а не на нейкай калбос...

Автахонным насельніцтвам тэрыторыі сучаснай Беларусі + Віленскі край якраз і былі гістарычныя літвіны, якіх пасля скону Літвы пераменавалі ў беларусаў... А лэйшаў/жмудзінаў з Жмудзі/Самагіціі пераменавалі ў "літ-овцев"...

На Радзівілаўская карце выразна паказана: На тэрыторыі сучаснай Беларусі+Віленскі край - ЛІТВА... а на месцы сучаснай Летувы - Samogitia - гэта гістарычны факт.

Кгароча, шкада толькі што летувісы не ўмеюць чытаць карты...  


* mb004_www (1).jpg (180,25 Кб, 780x684 - просмотрено 170 раз.)
« Последнее редактирование: 06 Январь 2017, 14:12:54 от britun » Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1287 : 06 Январь 2017, 15:21:40 »

Бачу ў цябе разумовыя працэсы канчаткова запушчаны і ты блытаеш гістарычных літвінаў з сучаснымі летувісамі...

Дык вось, Жмудзь/Самогіція ніколі не лічылася ў ВКЛ Літвой, і сама сябе ніколі Літвой не звала... а жамойты/лэйші, цяперышнія летувісы  НІКОЛІ ў ВКЛ «літвінамі» не зваліся. ГЭТА ФАКТ, які адлюстраваны і ў Статутах ВКЛ, і ў Метрыках ВКЛ, і ў Перапісах войска ВКЛ. Там усюды літвіны – гэта толькі цяперашнія беларусы, якія адвечне размаўлялі на старабеларускай мове, а не на нейкай калбос...

Автахонным насельніцтвам тэрыторыі сучаснай Беларусі + Віленскі край якраз і былі гістарычныя літвіны, якіх пасля скону Літвы пераменавалі ў беларусаў... А лэйшаў/жмудзінаў з Жмудзі/Самагіціі пераменавалі ў "літ-овцев"...

На Радзівілаўская карце выразна паказана: На тэрыторыі сучаснай Беларусі+Віленскі край - ЛІТВА... а на месцы сучаснай Летувы - Samogitia - гэта гістарычны факт.

Кгароча, шкада толькі што летувісы не ўмеюць чытаць карты...

Ты не крутись.  СмеющийсяКто населял Виленский край и остальную восточную часть современной Литвы? Кто? Я так понял из твоих слов, что это были "литвины". Ладно. Ок. Какой у этого населения был язык? "Беларуски" или "литовский"? Или может "лицьвинский"?  Смеющийся Меня интересует виленский край, а не остальная Беларусь.
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1288 : 06 Январь 2017, 18:47:44 »

Бачу ў цябе разумовыя працэсы канчаткова запушчаны і ты блытаеш гістарычных літвінаў з сучаснымі летувісамі...

Дык вось, Жмудзь/Самогіція ніколі не лічылася ў ВКЛ Літвой, і сама сябе ніколі Літвой не звала... а жамойты/лэйші, цяперышнія летувісы  НІКОЛІ ў ВКЛ «літвінамі» не зваліся. ГЭТА ФАКТ, які адлюстраваны і ў Статутах ВКЛ, і ў Метрыках ВКЛ, і ў Перапісах войска ВКЛ. Там усюды літвіны – гэта толькі цяперашнія беларусы, якія адвечне размаўлялі на старабеларускай мове, а не на нейкай калбос...

Автахонным насельніцтвам тэрыторыі сучаснай Беларусі + Віленскі край якраз і былі гістарычныя літвіны, якіх пасля скону Літвы пераменавалі ў беларусаў... А лэйшаў/жмудзінаў з Жмудзі/Самагіціі пераменавалі ў "літ-овцев"...

На Радзівілаўская карце выразна паказана: На тэрыторыі сучаснай Беларусі+Віленскі край - ЛІТВА... а на месцы сучаснай Летувы - Samogitia - гэта гістарычны факт.

Кгароча, шкада толькі што летувісы не ўмеюць чытаць карты...

Ты не крутись.  ;DКто населял Виленский край и остальную восточную часть современной Литвы? Кто? Я так понял из твоих слов, что это были "литвины". Ладно. Ок. Какой у этого населения был язык? "Беларуски" или "литовский"? Или может "лицьвинский"?  Смеющийся Меня интересует виленский край, а не остальная Беларусь.






Так-так...Віленскі край... і на старажытных картах ён неразрыўна разам з тэрыторыяй Сінявокай...
Автахоны літвіны - мова беларуская...


Кгароча, нават так званыя палякі Віленскага краю размаўляюць на беларускай мове...



* Lithvaniae_Blr.jpg (276,23 Кб, 900x728 - просмотрено 162 раз.)
Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1289 : 07 Январь 2017, 00:25:20 »

Так-так...Віленскі край... і на старажытных картах ён неразрыўна разам з тэрыторыяй Сінявокай...
Автахоны літвіны - мова беларуская...


Кгароча, нават так званыя палякі Віленскага краю размаўляюць на беларускай мове...
Значит, в Виленском крае жили белорусскоязычные "лицьвины"? Так? А откуда в виленском крае взялись литовскоязычные "лицьвины"?
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
Страниц  : 1 ... 41 42 44 45 ... 87 Далее»   Вверх
  Печать  
 
Перейти в:  

Войти
Войдите, чтобы добавить комментарий

Войдите через социальную сеть

Имя пользователя:
Пароль:
Продолжительность сессии (в минутах):
Запомнить:
Забыли пароль?

Контакт
Powered by MySQL Powered by PHP Мобильная версия
Powered by SMF 1.1.20
SMF © 2006-2024, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
| Sitemap
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Страница сгенерирована за 0,266 секунд. Запросов: 21.