Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
Вам не пришло письмо с кодом активации?
Гродненский Форум
19 Апрель 2024, 23:17:24
Новости, реклама:
   Главная   Новости Гродно Помощь Игры Календарь Войти Регистрация   Меню
Гродненский Форум > Клубы по интересам > Полит-изба
(Модератор: ParanoЯ) > Тема:

Беларусь ці Літва, беларусы ці літвіны? Хто мы?

Голосование
Вопрос: Кто мы?
Русские люди(ФСБ-МП) - 35 (45,5%)
Узбеки. - 9 (11,7%)
Канадцы. - 12 (15,6%)
Песдатые Украинцы. - 21 (27,3%)
Всего голосов: 69

Страниц  : 1 ... 43 44 46 47 ... 87 Далее»   Вниз
  Печать  
Автор Тема: Беларусь ці Літва, беларусы ці літвіны? Хто мы?  (Прочитано 260847 раз)
0 Пользователей и 1 Гость смотрят эту тему.
gladius
Гродненец
**

Репутация: +14/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 246


Я люблю Гродненский форум!

Просмотр профиля
« Ответ #1320 : 28 Январь 2017, 18:48:02 »

Автахоны літвіны - мова беларуская...

а как это так получилось,что литвины разговаривали на белорусском языке,а не на литвинском? это что выходит,они кинули свою мову,променяли её на чарку и шкварку?
Записан
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1321 : 28 Январь 2017, 20:30:43 »

Автахоны літвіны - мова беларуская...

а как это так получилось,что литвины разговаривали на белорусском языке,а не на литвинском? это что выходит,они кинули свою мову,променяли её на чарку и шкварку?




Ну, й я кораценька. ...хоця ж ты ўсяроўна не ўцяміш.

Літвіны = беларусы – сваю Літоўскую метрыку, Статуты ВКЛ – пісалі на «старобеларускай» мове... пісьмо "русько" - кірыліце... якую літвіны менавалі: руська, літоўская, каралеўская, проста мова
Жамойты = летувісы – на той час – яшчэ ні пісаць, ні чытаць не ўмелі... бо цямы не хапіла асвоць хоць якое пісьмо... вы нічога на сваім не пісалі, нават пад Ордэнам і нават ведаючы лацінку і кірыліцу. Таму -- не валодаючы пісьменнасцю – продкі летувісаў нічога не толькі перавесці, але і прачытаць, і напісаць – не маглі...
Летувісы сёння карыстаюцца мовай, прыдуманы ў 20-х гадах, мінулага стагоддзя -- Іванам Яблонскім. Сённяшняя літоўская калба -- гэта сучасны "новодел", на грунце жамойцскай мовы, скроеннай на немецкія грошы -- баптыстамі прапаведнікамі-пастарамі за мяжой Літвы для жмудзінаў,  якая не мае гістарычнага мінулага ў Літве/ВКЛ.

Дамо слова польскім лінгвістам:
 "Dzisiejszy język litewski – nazywa się litewskim dopiero od XX wieku. Wcześniej tym językiem posługiwali się Żmudzini, a językiem „litewskim” nazywano język używany przez założycieli Wilna. – potomków Białorusinów, dziś nazywamy językiem białoruskim"



Кгароча, нібыло ніякіх літоўцаў, летувісаў, беларусаў – былі жамойты Жмудзі і літвіны Літвы...
Записан
gladius
Гродненец
**

Репутация: +14/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 246


Я люблю Гродненский форум!

Просмотр профиля
« Ответ #1322 : 28 Январь 2017, 21:20:22 »

якую літвіны менавалі: руська, літоўская, каралеўская, проста мова

если они называли её такими наименованиями,тогда ты чего называешь её белорусской?

Кгароча, нібыло ніякіх літоўцаў, летувісаў, беларусаў – былі жамойты Жмудзі і літвіны Літвы...

а откуда есмь пошла земля литэвска?
Записан
Pczaljar
Депутат горсовета
*****

Репутация: +183/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 7410


Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #1323 : 28 Январь 2017, 22:11:45 »

gladius Бесполезно спорить.
Если я его черной вороной которую ни разу в Литве не видели не переспорил, то уж событиями давно прошедших лет он будет манипулировать как захочет В замешательстве
Записан

пойди к пчеле и познай, как она трудолюбива, какую почтенную работу она производит; ее труды употребляют во здравие и цари и простолюдины; любима же она всеми и славна; хотя силою она слаба, но мудростью почтена.
Библия
Притчи Соломона. Глава 6
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1324 : 28 Январь 2017, 22:30:20 »

пісалі на «старобеларускай» мове.
Термин "старобеларуская мова" появился в 1893 году.
Жамойты = летувісы – на той час – яшчэ ні пісаць, ні чытаць не ўмелі...
В 1219 году литва подписала договор с Галицко_Волынским княжеством. Вывод - читать писать умели
Сённяшняя літоўская калба -- гэта сучасны "новодел", на грунце жамойцскай мовы, скроеннай на немецкія грошы
Просто за основу современной литовской калбы взяты западно-литовские диалекты, как за основу белорусской мовы взят слуцкий диалект
былі жамойты Жмудзі і літвіны Літвы...
Все литвины - подданые ВКЛ, литвины были по национальности русскими, жемайтами, литовцами, евреями, поляками, ятвягами, полешуками, татарами, пруссами...
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
gladius
Гродненец
**

Репутация: +14/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 246


Я люблю Гродненский форум!

Просмотр профиля
« Ответ #1325 : 28 Январь 2017, 22:30:35 »

gladius Бесполезно спорить.
Если я его черной вороной которую ни разу в Литве не видели не переспорил, то уж событиями давно прошедших лет он будет манипулировать как захочет В замешательстве

это понятно)))

но интересно откуда литвины к нам приземлились согласно их концепции))

говораць,шо ани старшэ дрэвних украу(свят,свят) и бел-чырвона-белы сцях им уручыу сам езус хрыстус.
Записан
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1326 : 29 Январь 2017, 00:09:28 »

Жамойты = летувісы – на той час – яшчэ ні пісаць, ні чытаць не ўмелі...
В 1219 году литва подписала договор с Галицко_Волынским княжеством. Вывод - читать писать
умели


Гы-гы-гы... кажаш падпісалі (читать писать умели), а ваш Баранаўскас баіць, што нібыта Літоўскія князі былі непісьменнымі...

Кгароча, летувіскае шыльца ад Баранаўскаса ў дупску не мяшае рабіць такі "Вывод"?..


Добавлено: 29 Январь 2017, 00:14:25
gladius Бесполезно спорить.


это понятно)))

но интересно откуда литвины к нам приземлились согласно их концепции))

говораць,шо ани старшэ дрэвних украу(свят,свят) и бел-чырвона-белы сцях им уручыу сам езус хрыстус.



Літвіны... з Літоўскіх Статутаў... Літоўскіх Метрык...

Кгароча, а "літ-овцы"... халера ведае адкуль з'явіліся... мо з ануса...
Записан
gladius
Гродненец
**

Репутация: +14/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 246


Я люблю Гродненский форум!

Просмотр профиля
« Ответ #1327 : 29 Январь 2017, 08:12:06 »

Літвіны... з Літоўскіх Статутаў... Літоўскіх Метрык..

а как они туда попали? откуда они взялись то?
Записан
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1328 : 29 Январь 2017, 12:19:41 »


Все литвины - подданые ВКЛ, литвины были по национальности русскими, жемайтами, литовцами, евреями, поляками, ятвягами, полешуками, татарами, пруссами...


Не... ну ізноў паперла фантазія ў васпалённым летувамазгу...

Галоўны дакумент - Літоўскі Статут сведчыць:
Княства звалася Вялікае Княства Літоўскае, жыхары - літвіны (продкі цяперашніх беларусаў)... Рускае, жыхары - русіны (продкі цяперашніх украінцаў)... і Жамойцкае, жыхары - жмудзіны (продкі цяперашніх летувісаў...
У среднявеччу, у часы ВКЛ, продкі летувісаў былі не літоўцамі, а жмудзінамі... а мясцовасць, дзе яны пражывалі называлася Жмудзь, але ніяк не Літва.

Літоўская Метрыка ведае яшчэ іншыя этнасы-народы: літвакоў (яўрэі), караімаў, татараў, цыганоў...

Кгароча, чытай дакументы ВКЛ і не нясі летувіскую дзіч!...
Записан
gladius
Гродненец
**

Репутация: +14/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 246


Я люблю Гродненский форум!

Просмотр профиля
« Ответ #1329 : 29 Январь 2017, 13:43:41 »

жыхары - літвіны (продкі цяперашніх беларусаў)...

если этнически они всегда были литвинами,то почему о них как о литвинах никто не говорил до появления ВКЛ?
Записан
Kreol
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +157/-4
Offline Offline

Сообщений: 3326

Просмотр профиля Email
« Ответ #1330 : 29 Январь 2017, 13:56:11 »

     А как тебя звали в ту пору когда ты был еще в утробе матери?
Записан
gladius
Гродненец
**

Репутация: +14/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 246


Я люблю Гродненский форум!

Просмотр профиля
« Ответ #1331 : 29 Январь 2017, 14:46:11 »

     А как тебя звали в ту пору когда ты был еще в утробе матери?

меня могли никак не звать,но при этом национальность моих родителей была очевидна.
Записан
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1332 : 29 Январь 2017, 15:09:56 »

жыхары - літвіны (продкі цяперашніх беларусаў)...

если этнически они всегда были литвинами,то почему о них как о литвинах никто не говорил до появления ВКЛ?


Хто табе такое наплёў, што ніхто не гаварыў?..

Мідаўг у сваім ліставанні на латыні менаваўся як(rex Litwinorum) "князь Літвінаў"...

Гэтак жа маем гістарычныя крыніцы, дзе жылі літвіны...
Хроніка Дусбурга
«В год от Рождества Христова 1295, за шесть недель до дня Пятидесятницы, пять братьев [крестоносцев] и 150 человек из Самбии и Наттангии отправились верхом на замок Гродно, и, когда приблизились, хотели они, оставив коней, спуститься по Неману на судах; разорив там на берегу одну деревню литвинов [Litwinorum]."
Гэта значыць у 1295 годзе вёска літвінаў пад Гроднам...
У папскай булле... літвіны - жыхары Брэста...

Такога, каб літвінамі менавалі жмудзінаў - НІМА... не знойдзена...

 
Кароча, там дзе Літва - жыхары лтівіны... што табе яшчэ муляецца?
Записан
gladius
Гродненец
**

Репутация: +14/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 246


Я люблю Гродненский форум!

Просмотр профиля
« Ответ #1333 : 29 Январь 2017, 15:13:03 »

жыхары - літвіны (продкі цяперашніх беларусаў)...

если этнически они всегда были литвинами,то почему о них как о литвинах никто не говорил до появления ВКЛ?


Хто табе такое наплёў, што ніхто не гаварыў?..

Мідаўг у сваім ліставанні на латыні менаваўся як(rex Litwinorum) "князь Літвінаў"...

Гэтак жа маем гістарычныя крыніцы, дзе жылі літвіны...
Хроніка Дусбурга
«В год от Рождества Христова 1295, за шесть недель до дня Пятидесятницы, пять братьев [крестоносцев] и 150 человек из Самбии и Наттангии отправились верхом на замок Гродно, и, когда приблизились, хотели они, оставив коней, спуститься по Неману на судах; разорив там на берегу одну деревню литвинов [Litwinorum]."
Гэта значыць у 1295 годзе вёска літвінаў пад Гроднам...
У папскай булле... літвіны - жыхары Брэста...

Такога, каб літвінамі менавалі жмудзінаў - НІМА... не знойдзена...

 
Кароча, там дзе Літва - жыхары лтівіны... што табе яшчэ муляецца?

какой же ты дебил,просто слов нет.

если этнически они всегда были литвинами,то почему о них как о литвинах никто не говорил до появления ВКЛ?
Записан
паляўнічы на пярэвараценя
Гродненец
**

Репутация: +7/-0
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Сообщений: 230

Просмотр профиля
« Ответ #1334 : 29 Январь 2017, 17:04:49 »


если этнически они всегда были литвинами,то почему о них как о литвинах никто не говорил до появления ВКЛ?

Если кто то, называет себя русскими при этом их предки на доспехах и царских атрибутах чеканили тюркскую вязь, то почему до 18 века ни кто не слышал про этих русских?

от Финляндии до поморья всегда жили угры, остальные это чухня, мордва, мокши и прочая чудь. Какие они на хрен славяне, а тем более русские. Они просто жители России, россияне, название ,которое царь Пётр прилепил Московии в 1721г. Любой мордвин, бурят считает себя россиянином, так же ,как любой чёрный житель США считает себя ,американцем. Хотя по сути ,Америка это континент, так же ,как и Россия -это территория и все ее жители считают себя россиянами.

Переименовывать народы дело нехитрое. Московией перехотела называться и стала Россией. Подмяла татар , башкир , сибирские народы. Теперь они тоже Россия, хотя земли не '' исконно русские

Слово русский это как слово римлянин. Слово, распространенное в истории на многие земли и народы былой империи. Румыны и ретороманцы до сих пор называют себя римлянами, но у них хватает мозгов различать себя от древних русин. А вот у великороссов, кроме настоящий историко-лингвистических кругов, не хватает соображалки, что современные великоросы-русские это не древние русины. Как румыны не римляне.

Руские= это конфессиональный синоним  термина русины, для обозначения православных и греко-католиков в ВКЛ и Речи Посполитой (отсюда "Библия Руська Скорины"). В 1919г.  Свердлов решил, что великоросс звучит уничижительно по отношению к малороссам и белорусцам в "концерте триединого русского народа" и стали они тогда называться русскими. Хотя истинными наследниками являются беларусы и украинцы.

Почему этим "РЭГНУТЫМ" последователям Шеляговича с басней про триединый веник, можно приплетать себя и к Руси и к "братским" славянским народам. При этом сами не считают нужным в школах изучать языки братских народов и с призрением относятся к их Родным языкам?     Шитая белыми нитками сказка развеется скоро как утренний туман т.к. единственная "идеологическая лошадка" тянущая эту "тюрьму народов", это общая Победа 1945г. Совок, мог существовать только при тотальной псевдо идеологии,  железном занавесе и жесткой цезуре. Попытки, всю многовековую историю накрыть  плащ-палаткой ВОВ 41-45гг. и на ней строить что то на свой лад, имеют шанс только при соблюдении тех же тоталитарных и репрессивных принципах, на которых держался СОВОК!  Оно беларусам надо? Праздновать 9мая и поздравлять друг друга народы победители могут и  по отдельности. А больше нас на вряд ли что связывает чем можно гордиться, (кровавая индустриализация и полет в космос эта жвачка уже не работает).  Вот и вся арифметике.
« Последнее редактирование: 29 Январь 2017, 20:08:51 от паляўнічы на пярэвараценя » Записан
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1335 : 29 Январь 2017, 17:28:10 »


Кароча, там дзе Літва - жыхары літвіны... што табе яшчэ муляецца?

какой же ты дебил,просто слов нет.

если этнически они всегда были литвинами,то почему о них как о литвинах никто не говорил до появления ВКЛ?
[/quote]




А маё ты дзіцятка...
Дык я ж табе прывёў прыклады, як менаваліся жыхары "до появления ВКЛ"... калі дзяржава мела назву проста Літва!
Назва "Літва" гісторыкам ведама з ХІ стагоддзя
Міндаўг каранаваўся як кароль Літвы... 13ст.
Гедымін сябе менаваў - як кароль Літвы... 14ст

А калі назва краіны "Літва"... дакладна змянілася на назву ВКЛ/Magnus Ducatus Lithuaniae.. спрэчка між гісторыкамі яшчэ не скончылася...

Кароча, адныя кажуць, што назва дзяржавы ВКЛ з 14ст., іншыя з 15 (Вітаўт)... стопудова назва ВКЛ зафіксавана у дзяржаўных дакументах у16ст. ў Літоўскім Статуце...  
 
Записан
gladius
Гродненец
**

Репутация: +14/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 246


Я люблю Гродненский форум!

Просмотр профиля
« Ответ #1336 : 29 Январь 2017, 17:44:27 »


Кароча, там дзе Літва - жыхары літвіны... што табе яшчэ муляецца?

какой же ты дебил,просто слов нет.

если этнически они всегда были литвинами,то почему о них как о литвинах никто не говорил до появления ВКЛ?

А маё ты дзіцятка...
Дык я ж табе прывёў прыклады, як менаваліся жыхары "до появления ВКЛ"... калі дзяржава мела назву проста Літва!
Назва "Літва" гісторыкам ведама з ХІ стагоддзя
Міндаўг каранаваўся як кароль Літвы... 13ст.
Гедымін сябе менаваў - як кароль Літвы... 14ст

А калі назва краіны "Літва"... дакладна змянілася на назву ВКЛ/Magnus Ducatus Lithuaniae.. спрэчка між гісторыкамі яшчэ не скончылася...

Кароча, адныя кажуць, што назва дзяржавы ВКЛ з 14ст., іншыя з 15 (Вітаўт)... стопудова назва ВКЛ зафіксавана у дзяржаўных дакументах у16ст. ў Літоўскім Статуце...  
 
[/quote]

нет такого спора,п#здабол. но,для любителей передёргивать

если этнически они всегда были литвинами,то почему о них как о литвинах никто не говорил до середины 13 века?)))
Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1337 : 29 Январь 2017, 18:47:57 »

Такога, каб літвінамі менавалі жмудзінаў - НІМА... не знойдзена...
Вся Хроника Ливонии именует Жмудь Литвой, а жителей  - литвинами! Смеющийся Какой же ты необразованный, это просто пи...ц! Шокирован
Назва "Літва" гісторыкам ведама з ХІ стагоддзя
С 1009 года из Кведлинбургских атсральных анналов! Монаха Бруно убили на границе Литвы и Руси.
А калі назва краіны "Літва".
Какая "Литва", болван! Смеющийся Смеющийся Смеющийся Не было тогда такого государства...
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1338 : 29 Январь 2017, 18:53:48 »


нет такого спора,п#здабол. но,для любителей передёргивать

если этнически они всегда были литвинами,то почему о них как о литвинах никто не говорил до середины 13 века?)))


Да 13стагоддзя?...
Мне невядомыя арыгінальныя дакументы да 13 стагоддзя...
Але што гэта даказвае?..  Мо, што продкаў летувісаў- жамойцаў менавалі літвінамі, або літоўцамі?...
 З якога такога перапуду?.. Гэта толькі ў летувіскіх бедалаг, поўная адсутнасць фактаў, якраз нібыта і даказывае "прысутнасць"... напрыклад у Баранаўскаса пра "летувія калбос"...

Ведаеш ў чым розніца паміж намі?
У пошуках вытокаў, я гатоў шукаць і знайсці арыгінальныя княжацкія граматы ці дакументы да 13 стагоддзя. Хай яны будуць на любой мове,  абы яны былі знойдзены - калі гэта магчыма.
Але я гатоў ставіць ТЫСЯЧУ Да АДНАГО, што калі яны адшукаюцца, яны толькі пацвердзяць маё меркаванне ... а не летувіскую жульгісторыю...
А вы – летувісы, проста не жадаеце іх шукаць, таму што вам выгодны сённяшні стан безпадстаўнай цямрэчы і невуцтва вакол ранняй гісторыі Літвы/ВКЛ, якую ты старанна піхаеш на гэтым форуме, што дазваляе вам распаўсюджваць вашы выдумкі дзецсадкоўскага ўзроўня...

Але факт застаецца фактам:
Што і ў 13 ст. на тэрыторыі сучаснай Беларусі была Літва з сталіцай у Навагрудку... і літвіны, якія былі пісьменнымі і паслугоўваліся правобразам той мовы, якая цяпер завецца беларускай.
Мне ўсёроўна, як гэта мова звалася ў Літве/ВКЛ  - "русінска", "руська", "простая мова", "каралеўская" ці "літоўская мова"... мне важна, што ЯНА БЫЛА НАШАЙ УЛАСНАЙ!..  


Кгароча, можа, табе вядомыя, ці навогул летувісам, якія-небудзь дакументы да 13ст... то давай каліся, а не ламайся, бы тая дзеўка ў "предбанніку"...
« Последнее редактирование: 29 Январь 2017, 19:10:33 от britun » Записан
gladius
Гродненец
**

Репутация: +14/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 246


Я люблю Гродненский форум!

Просмотр профиля
« Ответ #1339 : 29 Январь 2017, 19:09:06 »


нет такого спора,п#здабол. но,для любителей передёргивать

если этнически они всегда были литвинами,то почему о них как о литвинах никто не говорил до середины 13 века?)))


Да 13стагоддзя?...
Мне невядомыя арыгінальныя дакументы да 13 стагоддзя...
Але што гэта даказвае?..  Мо, што продкаў летувісаў- жамойцаў менавалі літвінамі, або літоўцамі?...
 З якога такога перапуду?.. Гэта толькі ў летувіскіх бедалаг, поўная адсутнасць фактаў, якраз нібыта і даказывае "прысутнасць"... напрыклад у Баранаўскаса пра "летувія калбос"...

Ведаеш ў чым розніца паміж намі?
Я гатовы шукаць і знайсці арыгінальныя княжацкія граматы ці дакументы да 13 стагоддзя. Хай яны будуць на любой мове,  абы яны былі знойдзены - калі гэта магчыма.
Але я гатовы ставіць ТЫСЯЧУ Да АДНАГО, што калі яны адшукаюцца, яны толькі пацвердзяць маё меркаванне ... а не летувіскую жульгісторыю...
А вы – летувісы, проста не жадаеце іх шукаць, таму што вам выгодна сённяшні стан безпадстаўнай цямрэчы і невуцтва вакол ранняй гісторыі Літвы/ВКЛ, якую ты старанна падтрымліваеш на гэтым форуме, што дазваляе вам распаўсюджваць вашы выдумкі дзіцсадкоўскага ўзроўня...

Але факт застаецца фактам:
Што і ў 13 ст. на тэрыторыі сучаснай Беларусі была Літва з сталіцай у Навагрудку... і літвіны, якія былі пісьменнымі і паслугоўваліся правобразам той мовы, якая цяпер завецца беларускай.
Мне ўсёроўна, як гэта мова звалася ў Літве/ВКЛ  - "русінска", "руська", "простая мова", "каралеўская" ці "літоўская мова"... мне важна, што ЯНА БЫЛА НАШАЙ УЛАСНАЙ!..  


Кгароча, можа, табе вядомыя, ці навогул летувісам, якія-небудзь дакументы да 13ст... то давай каліся, а не ламайся, бы тая дзеўка ў "предбанніку"...

т.е. ты утверждаешь,что население беларуси и до середины 13в.(9 - 12в.в.) звалось ЛИТВОЙ? и нам это неведомо только по причине полного отсутствия современных тому времени документов?
Записан
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1340 : 29 Январь 2017, 22:49:10 »

Мне дастаткова ведаць, што ў часы Літвы/ВКЛ жыхароў (на тэрыторыі сучаснай Беларусі) менавалі літвінамі -  более 500 год... і нават пасля скону Літвы/ВКЛ у 19 і ў 20 стагоддзях жыхары тэрыторыі сучаснай Беларусі -літвіны... Міцкевіч з Навагрудка, Дамейка з Міншчыны і г.д.

Мне дастаткова ведаць, што на тэрыторыі сучаснай Летувы - 500 год была Жмудзь і жыхароў менавалі -жмудзіны... і нават пазней у 19 і ў 20 стагоддзях жыхары на тэрыторыі сучаснай Летувы - жмудзіны...

Вазьмі на аловак... факт-каленкор.
Акты Упитского гродского суда. Вильна, 1899.
""Упитский гродский суд обнимал собой пространство нынешнего Поневежского уезда, Ковенской губернии, имея местопребывание в гор. Поневеже. Ковенская губерния вся почти сплошь заселена коренными литовцами, которые страну свою называют Жмудь, а себя жмогусами .[/b][/size]"


Кгароча, 1899 г. - з дапамогай рускіх Жмудь нібыта стала Літвой... але для жыхароў НІМА іх іншай Літвы і Аўкштоты, акрамя Жмудзі!
Записан
gladius
Гродненец
**

Репутация: +14/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 246


Я люблю Гродненский форум!

Просмотр профиля
« Ответ #1341 : 30 Январь 2017, 00:12:01 »

Мне дастаткова ведаць, што ў часы Літвы/ВКЛ жыхароў (на тэрыторыі сучаснай Беларусі) менавалі літвінамі -  более 500 год... і нават пасля скону Літвы/ВКЛ у 19 і ў 20 стагоддзях жыхары тэрыторыі сучаснай Беларусі -літвіны... Міцкевіч з Навагрудка, Дамека і г.д.

Мне дастаткова ведаць, што на тэрыторыі сучаснай Летувы - 500 год была Жмудзь і жыхароў менавалі -жмудзіны... і нават пазней у 19 і ў 20 стагоддзях жыхары на тэрыторыі сучаснай Летувы - жмудзіны...

Вазьмі на аловак...
Акты Упитского гродского суда. Вильна, 1899.
""Упитский гродский суд обнимал собой пространство нынешнего Поневежского уезда, Ковенской губернии, имея местопребывание в гор. Поневеже. Ковенская губерния вся почти сплошь заселена коренными литовцами, которые страну свою называют Жмудь, а себя жмогусами .[/b][/size]"

Кгароча, 1899 г. - з дапамогай рускіх Жмудь нібыта стала Літвой... але для жыхароў НІМА іх іншай Літвы і Аўкштоты, акрамя Жмудзі! - Гістарычны факт-каленкор!

так ты не знаешь или не хочешь в этом публично признаться?

ну и о мицкевиче на бисс

вот как он описывал литву:

"Вам знакома история литовского народа. Отброшенный к побережью Балтийского моря, он в некотором роде напоминает Бретань. Стиснутый морем и реками Вислой, Неманом и Западной Двиной, отделённый цепью пущ, лесов и озёр от финских и славянских племён, он всегда оставался для этих соседей чужим; много веков неизвестный, затем внезапно ставший завоевателем и законодателем славянских земель, то союзник Польши, то вновь правитель многих русских княжеств, он хранит свои традиции и язык и, как кажется, совсем не вспоминает о своих отношениях с Россией и Польшей"

где ты тут узрел беларусь? современная литва в чистом виде.
Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1342 : 30 Январь 2017, 09:19:34 »

которые страну свою называют Жмудь, а себя жмогусами
Да, тогда может обьяснишь мне, откуда "жмудинские" имена и фамилии появились на территории западной Белоруссии?
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1343 : 30 Январь 2017, 18:32:05 »



так ты не знаешь или не хочешь в этом публично признаться?

ну и о мицкевиче на бисс

вот как он описывал литву:

"Вам знакома история литовского народа. Отброшенный к побережью Балтийского моря, он в некотором роде напоминает Бретань. Стиснутый морем и реками Вислой, Неманом и Западной Двиной, отделённый цепью пущ, лесов и озёр от финских и славянских племён, он всегда оставался для этих соседей чужим; много веков неизвестный, затем внезапно ставший завоевателем и законодателем славянских земель, то союзник Польши, то вновь правитель многих русских княжеств, он хранит свои традиции и язык и, как кажется, совсем не вспоминает о своих отношениях с Россией и Польшей"

где ты тут узрел беларусь? современная литва в чистом виде.

Нарадзіўся пад Навагрудкам у Літве (не ў Самогіціі)- што тут не так? Што табе яшчэ трэба?

Жочаш пачуць ад Міцкевіча дзе знаходзіцца "литва в чистом виде"? На, чарпані і ты... якую тэрыторыю Міцкевіч лічыў Літвой...
"Ад Понарскіх гор (да Коўна) .... і аж за Прыпяць".... гэта значыць без Жамойтыі/Самогіціі... ну, а які там этнас дагэтуль жыве - ты пэўна і не ведаеш?..
З летувіса-жамойтамі ён сутыкнуўся, калі быў адасланы ў Коўна, па размяркаваньню, падалей ад Літвы. Пасьля Віленскага ўніверсітэта Міцкевіч адпрацоўваў настаўніцкую катаргу у г. Коўна.
Кім былі ковенскія вучні Міцкевіча па этнічнай прыкмеце, ведаеш?..


Кгароча, ты таго.. каб яшчэ смяшней было... дадай, што і беларускі Навагрудак Міцкевіч сталіцай Літвы зусім і не лічыў!..


Добавлено: [time]Пнд 30 Янв 2017 17:56:11[/time]
которые страну свою называют Жмудь, а себя жмогусами
Да, тогда может обьяснишь мне, откуда "жмудинские" имена и фамилии появились на территории западной Белоруссии?

Магу...
Але лепш за мяне, хай табе летувіскі гісторык "обьяснит"...

З кнігі Пашу́то В Т
«Образование Литовского государства»

". как явствует из жалоб Ордена, литовское правительство сманивало жемайтов, обещая каждому переселенцу (вероятно, подобно тому, как это делал Гедимин) денежные и земельные пожалования (получить надел и четыре марки)..."

Кгароча, "появились" такім чынам - "за четыре марки"...

Добавлено: 31 Январь 2017, 22:30:49



т.е. ты утверждаешь,что население беларуси и до середины 13в.(9 - 12в.в.) звалось ЛИТВОЙ? и нам это неведомо только по причине полного отсутствия современных тому времени документов?


Сябра, gladius, гэтая інфа цябе напэўна ўцешыць...
Знайшлося навуковае пацверджанне генетыкаў... што у летувісаў угра-фінскае паходжанне...
Chukchi.........58%
Finns...........55%
Buryats.........52%
Tofalars........47%
Lithuanians.....47%
Lapps...........42%

Значыцца так:
Летувіскае роднае - Ziemass - паўднёвей самаедаў... Там жа - самогіты...
І Салін? Салін - выспа ў жамойта-летувісаў? Салінская дамова... так?
Ваша сконная радзіма. Адгэтуль продкі летувісаў на дзівосных канях-жемайтуках перайшлі ў Жмудзь новую. Такіх дробных канёў (па памерах - поні) няма ў Еўропе, толькі - у Татарыі, Манголіі ды ў фінаў яшчэ ёсць падобная парода...

Летувіскія казачкі нам тутака спрабуеце прасоўваць, не саамамі-лапырамі, а бач ты іх - літвінамі ім зудзіць звацца...  а генетычныя даследаванні Ріхарда Віллемса - чыстая навука, якая вашы казачкі напрач руйнуе...
Так-так... на сённяшні дзень у летувісаў кішка надта цянюткая, каб навуковыя высновы гісторыкаў і генетыкаў цкаваць...


Кгароча, знайдзі на карце сваё (летувіскае) роднае - Ziemass... Salin...  і супакойся...


* Ziemass.jpg (110,35 Кб, 783x485 - просмотрено 174 раз.)
« Последнее редактирование: 31 Январь 2017, 22:30:49 от britun » Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1344 : 10 Февраль 2017, 17:15:49 »

Про то, как Западное Полесье стало частью Белоруссии.

Скрытый текст (нажмите, чтобы показать/спрятать)
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
britun
Почетный гродненец
*****

Репутация: +46/-2
Offline Offline

Сообщений: 1138

Просмотр профиля
« Ответ #1345 : 10 Февраль 2017, 22:36:54 »

Про то, как Западное Полесье стало частью Белоруссии.

Скрытый текст (нажмите, чтобы показать/спрятать)



Не, не так, хвантазёр...
Я разумею, што ты не любіш сучасную беларускую рэчаіснасць... і яе славутую гісторыю... але гэта яшчэ не прычына, каб тупа тупіць сваім тупым розумам...

Справа надзвычай простая... мы тутака вядзем гамонку пра гісторыю і нас цікавяць гістарычныя факты, а не меркаванні хіер ведама каго...

Дык вось, на старажытных картах Берасцейшчына і Палес'е было заўжды Літвой... гэта факт!

Старажытная карта самога РАДЗІВІЛА...  гэта гістарычныя факты, якія летувісам хіер з месца зрушыць...
Скажу больш таго, я ўжо выкладаў гістарычны факт, што Берасцейшчына і Палес'е стопудова - Літва ЎЛАСНАЯ!...


Кгароча, лічыць, што Радзівілы ніхіера не ведалі дзе была Літва... і якая тэрыторыя менавалася - Літва... а дзе была зямля "прыслухаючая" - Жмудзь/Самогіція - бадай што безглузда...


* Lithvaniae_Blr.jpg (276,23 Кб, 900x728 - просмотрено 108 раз.)

* Брест литва.jpg (61,64 Кб, 900x260 - просмотрено 145 раз.)
Записан
stroy_sam
Почетный гродненец
*****

Репутация: +96/-1
Offline Offline

Сообщений: 1504

Я никогда не знал Вас, отойдите от Меня

Просмотр профиля Email
« Ответ #1346 : 10 Февраль 2017, 22:51:48 »

которые страну свою называют Жмудь, а себя жмогусами
Да, тогда может обьяснишь мне, откуда "жмудинские" имена и фамилии появились на территории западной Белоруссии?
Белоруссии?  Улыбка
Капитан, Вас ещё не депортировали?
P.S. Вот Вам на затравку загадка, что за форма на ребёнке?
Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1347 : 11 Февраль 2017, 00:48:37 »

Белоруссии? 
Капитан, Вас ещё не депортировали?
P.S. Вот Вам на затравку загадка, что за форма на ребёнке?
Я не знаю. Детский утренник?

Добавлено: 11 Февраль 2017, 00:50:52
Дык вось, на старажытных картах Берасцейшчына і Палес'е было заўжды Літвой... гэта факт!
Литва жила не на полесье.
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
stroy_sam
Почетный гродненец
*****

Репутация: +96/-1
Offline Offline

Сообщений: 1504

Я никогда не знал Вас, отойдите от Меня

Просмотр профиля Email
« Ответ #1348 : 11 Февраль 2017, 10:17:42 »

Полиция гетто.
Записан
К.О.петан Шэндзик
Почетный гродненец
*****

Репутация: +87/-15
Offline Offline

Предупреждения: пользователь забанен
Сообщений: 2963

Просмотр профиля
« Ответ #1349 : 11 Февраль 2017, 11:44:37 »

Полиция гетто.
А причём тут полиция гетто?  Смеющийся Ты не забывай, что полиция гетто нормально так своих евреев поубивала, только вот никого не осудили! Смеющийся У евреев это называется "отрубать сухие ветви еврейского народа"! Даже "белорусов" евреи мочили во вторую мировую войну... Впрочем, белорусов не сильно...
Записан

Шляхта, па конях!!! Русские угоняют наше быдло!!!
Страниц  : 1 ... 43 44 46 47 ... 87 Далее»   Вверх
  Печать  
 
Перейти в:  

Войти
Войдите, чтобы добавить комментарий

Войдите через социальную сеть

Имя пользователя:
Пароль:
Продолжительность сессии (в минутах):
Запомнить:
Забыли пароль?

Контакт
Powered by MySQL Powered by PHP Мобильная версия
Powered by SMF 1.1.20
SMF © 2006-2024, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
| Sitemap
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Страница сгенерирована за 0,343 секунд. Запросов: 21.