Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
Вам не пришло письмо с кодом активации?
Гродненский Форум
26 Апрель 2024, 22:22:08
Новости, реклама:
   Главная   Новости Гродно Помощь Игры Календарь Войти Регистрация   Меню
Гродненский Форум > Детская площадка > Общие вопросы ДП
(Модераторы: SHALI, -Jeanne-, raduga, mariana) > Тема:

БЕЛАРУСКАЯ ПЛЯЦОЎКА

Страниц  : 2 3 ... 5 Далее»  Все   Вниз
  Печать  
Автор Тема: БЕЛАРУСКАЯ ПЛЯЦОЎКА  (Прочитано 34327 раз)
0 Пользователей и 1 Гость смотрят эту тему.
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« : 15 Сентябрь 2010, 17:48:23 »

Прапаную стварыць БЕЛАРУСКУЮ ДЗІЦЯЧУЮ ПЛЯЦОЎКУ! Каб беларускія дзеткі камунікавалі па-беларуску не толькі ўсям'і, але і ў пясочніцы. Давайце пачнем сустракацца ўсе разам, а як назбіраецца нас шмат, так зможам і па ўзроставых групах падзяліцца. Тэрыторыя пражывання і шпацыру не мае значэння, бо дзеля знаёмства можна і пад'ехаць куды, ці не так? Далучайцеся!!! Майму сынуле 10 месяцаў, але вельмі любіць новыя знаёмствы. І мы жывем у цэнтры.
Записан

Miхaлiнa
Мэр города
*****

Репутация: +1920/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7545


За пределами иллюзий

Просмотр профиля WWW
« Ответ #1 : 15 Сентябрь 2010, 22:00:08 »

і дзе прапануеце яе стварыць?
Записан

MichaLinen: льняные вещи с ручной набойкой

Я подумала, что если я буду говорить, что я ленивая раздолбайка и вообще плохой человек, то меня не поймут. Поэтому я говорю, что у меня не было времени.
Frozzy
Почетный гродненец
*****

Репутация: +1180/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1428


Теперь я знаю как выглядит счастье!

Просмотр профиля
« Ответ #2 : 15 Сентябрь 2010, 22:33:43 »

Прабачце, калi ласка, а цi ёсць адметнасьць памiж тым што Вы прапануеце i тым што мы тут робiм усе амаль што чатыры гады запар? Толькi мы гэтае робiм без дзялення на беларускамоуных i iншамоуных матуль i дзяцей. ("у" кароткага нямае у арсенале шрыфтоу)
Записан

Иногда, некоторым личностям, корону на голове хочется поправить лопатой.
Miхaлiнa
Мэр города
*****

Репутация: +1920/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7545


За пределами иллюзий

Просмотр профиля WWW
« Ответ #3 : 15 Сентябрь 2010, 22:35:02 »

Frozzy
мне здаецца ты не зусім зразумела пасыл аўтара...
Записан

MichaLinen: льняные вещи с ручной набойкой

Я подумала, что если я буду говорить, что я ленивая раздолбайка и вообще плохой человек, то меня не поймут. Поэтому я говорю, что у меня не было времени.
Frozzy
Почетный гродненец
*****

Репутация: +1180/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1428


Теперь я знаю как выглядит счастье!

Просмотр профиля
« Ответ #4 : 15 Сентябрь 2010, 22:41:42 »

Miхaлiнa, каханая, усё добра я зразумела, алеж дачакаюся адказа аутара Улыбка Папросту заусёды цiкава што новага запрапануе новы чалавек i як на гэтае адгукнецца грамада нашай русскамоунай (але шматнацыянальнай) дзiцячай пляцоукi Подмигивающий Пачакаю са спакойнасьцю i супольнага водгука Строит глазки
Записан

Иногда, некоторым личностям, корону на голове хочется поправить лопатой.
Miхaлiнa
Мэр города
*****

Репутация: +1920/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7545


За пределами иллюзий

Просмотр профиля WWW
« Ответ #5 : 15 Сентябрь 2010, 22:51:02 »

Frozzy
а я не зразумела, аб якім раздзяленні ты гаворыш. Прынамсі, я не ўбачыла ніякай прапановы раздзяляцца. На п ляцоўцы мамы з рознымі інтарэсамі, хтосьці ходзіць на трэнінгі, хтосьці збіраецца рабіць народныя лялькі, хтосьці сустракаецца ў рэстаранах... Гэта не замінае ўсім існаваць разам на пляцоўцы. Чаму прапанова аб беларускамоўных сутсрэчах выклікала рэакцыю з негатыўным падтэкстам?  Непонимающий

Аўтар, напэўна, выкажацца, але я, як чалавек, якого зацікавіла дадзеная прпанова, не хачу, каб яе на корані загнабілі  В замешательстве
Записан

MichaLinen: льняные вещи с ручной набойкой

Я подумала, что если я буду говорить, что я ленивая раздолбайка и вообще плохой человек, то меня не поймут. Поэтому я говорю, что у меня не было времени.
Qvality
Любительница кофе, мороженого и черного шоколада.
Мегафлеймер
*******

Репутация: +4098/-24
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 23919


S Просмотр профиля WWW
« Ответ #6 : 15 Сентябрь 2010, 22:56:25 »

Ой, девчонки, почитала вас, и поняла, что мне не только уже тяжело понимать бел. язык, но и читать тоже.  Мда.......
Записан
Frozzy
Почетный гродненец
*****

Репутация: +1180/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1428


Теперь я знаю как выглядит счастье!

Просмотр профиля
« Ответ #7 : 15 Сентябрь 2010, 23:02:49 »

Miхaлiнa
Я мела на увазе што прапануецца цэлая пляцоука, а не гурток беларусскай мовы (цi беларускамоуных мацi i дзiця). Толькi да гэтага сваiм пастом я мела дачынення. Вось. Нiякiх другiх мэтау.
А даволi балюча рэагую пасьля пiкетау спадара Астроускага, я з пункту зору гэтай акалічнасьцi, што можа не трэба супраць iсьцi, калi можна побач.
Записан

Иногда, некоторым личностям, корону на голове хочется поправить лопатой.
Miхaлiнa
Мэр города
*****

Репутация: +1920/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7545


За пределами иллюзий

Просмотр профиля WWW
« Ответ #8 : 15 Сентябрь 2010, 23:05:20 »

Я думаю, што гэта проста супадзенне, што аўтар ужыла слова "пляцоўка", і ніякае стварэнне альтэрнатыўнай пляцоўкі не мелася на ўвазе. Прынамсі, я так успрыняла.
Записан

MichaLinen: льняные вещи с ручной набойкой

Я подумала, что если я буду говорить, что я ленивая раздолбайка и вообще плохой человек, то меня не поймут. Поэтому я говорю, что у меня не было времени.
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #9 : 15 Сентябрь 2010, 23:17:06 »

О, прыемна бачыць першыя адказы! Ну, простымі словамі, прапаноўваю сустракацца ў рэаліі, каб пашыраць дыяпазон беларускамоўных знаёмых дзіцяці, у першую чаргу. Дзе тэрытарыяльна? Каму як зручней, хаця б у цэнтры. Мы ўжо даўно па музеям ходзім. Айда?
Записан

Альгуня
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +2145/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 4985


Просмотр профиля WWW
« Ответ #10 : 16 Сентябрь 2010, 01:13:36 »

Я думаю, што гэта проста супадзенне, што аўтар ужыла слова "пляцоўка", і ніякае стварэнне альтэрнатыўнай пляцоўкі не мелася на ўвазе. Прынамсі, я так успрыняла.
І я так падумала, што проста супадзенне  Подмигивающий
Записан

Корреспондент  Тут
Frozzy
Почетный гродненец
*****

Репутация: +1180/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1428


Теперь я знаю как выглядит счастье!

Просмотр профиля
« Ответ #11 : 16 Сентябрь 2010, 21:13:25 »

Ну калi гэта толькi супадзенне, то прабачце маю рэзкасьць. Я толькi за.
Записан

Иногда, некоторым личностям, корону на голове хочется поправить лопатой.
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #12 : 16 Сентябрь 2010, 22:58:33 »

Ой, спадарства, ну што за непаразуменні?! Не ведаю, як у вас, а ў мяне сямейныя справы займаюць багата часу, дзіцятка маё бяссоннае як уначы так і ўдзень. Так што на форуме бываць хацелася б часцей, але не ўдаецца... Так што выбачайце за рэдкія адказы.

А пляцоўка, яна ж для таго і заводзіцца, каб кантакты знаходзіць. Тут на сайце віртуальная для дарослых, дзе можна абмяркоўваць моўныя пытанні (білінгвізм і яго рэалізацыя ў межах беларускага менталітэту, адукацыя і навучанне і г.д.). А вышэйшая мэта - стварэнне сапраўднай пляцоўкі (= "пясочніцы") для нашых дзетак. На форуме шмат гурткоў па інтарэсах, так няхай гэтая галіна будзе не шматлікай, але для канкрэтназацікаўленых, хто хоча выхоўваць двухмоўнае пакаленне. Я не хачу паўтарыць вопыт сям'і Астроўскіх  гэтага году, калі на ўвесь горад не знайшлося кампаніі ягонай дачце, што пайшла ў першы клас. Лічыце, я зараз пачынаю шукаць для сына аднакласнікаў і сяброў для моўнага асяроддзя.

Наша сям'я мае шмат цікаўнасцяў. Пакуль у мяне няма часу ўдзельнічаць у адпаведных галінах форуму. А вось у гэтай проста неабходна. Вось будзе вісець гэтая тэма, і няхай не зараз, але знойдуца мае аднадумцы хоць праз пэўны час!
Записан

lina_ru
Депутат горсовета
*****

Репутация: +2286/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 6476


Просмотр профиля
« Ответ #13 : 21 Сентябрь 2010, 15:27:12 »

http://s13.ru/archives/15881
Записан
Smoke_eyes
...а муж говорит, что я золотце...
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +897/-9
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 4513


куплю винчестер. жёсткие диски не предлагать.

Просмотр профиля
« Ответ #14 : 21 Сентябрь 2010, 19:57:37 »

прывітанне ўсім. Даволі цікавая прапанова прагучала ад аўтара тэмы, улічваючы, што з кожным годам людзей, якія карыстаюцца беларускай мовай, становіцца ўсё менш. А калі дадаць сюды фактар апошніх змен у  граматыцы (на мой погляд змен абсалютна бессэнсоўнах) - думаю людзей, якія ведаюць беларускую мову стане яшчэ менш. На мой сорам павінна прызнацца, мая дачка не ведае роднай мовы (калі не лічыць асобных слоў) Обеспокоенный. у дзіцячым садку рускамоўная прастора, на вуліцы, у грамадскіх месцах  тое самае. застаецца толькі аб'ядноўвацца ў такія згуртаванні, бо інакш нашыя дзеці ўвогуле не толькі не будуць  карыстацца, але і ведаць мову, на якой размаўляла не адно пакаленне іх продкаў.   

а наконт даволі сумна, але іншага чакаць было б дзіўна...
Записан

слабый пол сильнее сильного в силу слабости сильного пола к слабому
если у меня и тяжёлый характер, то только потому, что золотой
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #15 : 01 Октябрь 2010, 22:58:54 »

Э-э-э, сорам мне, хацелася б бываць на форуме часцей.

Smoke_eyes, а вось я не згодна з Вамі ў тым, што карыстальнікаў беларускай мовы становіцца меней. У Менску іх колькасць расце. Вядома, гэта параўнанне за апошнія 5-7 год, а не за 20. Ведаю дакладна, што колькасць беларускіх класаў у Менску расце. І гэта не толькі стабільны набор 2-х класаў у беларускую гімназію ў цэнтры горада. Але і існуючыя класы па перыфірыях. Ведаеце, ў гэтым годзе стала закрадвацца думка аб пераездзе ў сталіцу, каб сын у беларускім асяроддзі выхоўваўся. Наша сям'я можа прапанаваць яму і вялікую колькасць беларускіх кніг,і фарбаванкі, і мульцікі... Але аднагодак, на жаль, не. А менская гімназія нават на выбар замежныя мовы: ангельскую ці кітайскую. Прэстыж. Пажывем - пабачым.

І карыстальнікі беларускай ж з'яўляюцца, калі сам імкнешся да іх. Наша сям'я іх мае, толькі большасць бяздзетныя яшчэ  Улыбка.

А, зразумела, я звярнуся са сваёй прапановай ў  галіну "паліт-ізба"! Трэба шукаць і сярод татаў  Улыбка.
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #16 : 27 Октябрь 2010, 19:25:16 »

Ну што, дзяўчаткі неабыякавыя, давайце як-небудзь сустрэнемся ды пагутарым! Прыходзьце ўсе, каму цікава!

Давайце так: хто плануе - пакідайце тут паведамленне з указаннем дню, часу і месца. А там спішамся-стэлефануемся. Я магу:
- на бліжэйшыя выходныя (30-31 кастрычніка), ці пазней у любы дзень без дажджу,
- прыкладна 11-15 гадзін,
- цэнтр.

Чакаю на сустрэчу!

Записан

Miхaлiнa
Мэр города
*****

Репутация: +1920/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7545


За пределами иллюзий

Просмотр профиля WWW
« Ответ #17 : 27 Октябрь 2010, 22:09:04 »

з паліт-ізбы, спадзяюся, нікога не будзе?  Смеющийся
Записан

MichaLinen: льняные вещи с ручной набойкой

Я подумала, что если я буду говорить, что я ленивая раздолбайка и вообще плохой человек, то меня не поймут. Поэтому я говорю, что у меня не было времени.
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #18 : 27 Октябрь 2010, 22:19:51 »

Miхaлiнa, не!!! Мы ж так, дзяўчаткамі з дзіцяткамі. А Вы згодныя? Калі зручна?
Записан

Miхaлiнa
Мэр города
*****

Репутация: +1920/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7545


За пределами иллюзий

Просмотр профиля WWW
« Ответ #19 : 27 Октябрь 2010, 22:25:18 »

ну кали збярэцца добрая кампания - чаму не? Улыбка

на гэтым тыдни - дакладна не змагу. а там - трэба будзе пабачыць.
Записан

MichaLinen: льняные вещи с ручной набойкой

Я подумала, что если я буду говорить, что я ленивая раздолбайка и вообще плохой человек, то меня не поймут. Поэтому я говорю, что у меня не было времени.
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #20 : 27 Октябрь 2010, 22:38:43 »

Выдатна! Мне будзе прыемна сустрэцца нават невялікай кампаніяй  Подмигивающий
Записан

Альгуня
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +2145/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 4985


Просмотр профиля WWW
« Ответ #21 : 28 Октябрь 2010, 15:01:12 »

Я таксама магу  і хачу Смеющийся
Але не на выходных гэтых. У Якушоўку едзем, дарэчы Подмигивающий
А потым - да, будзе бачна Подмигивающий
Записан

Корреспондент  Тут
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #22 : 28 Октябрь 2010, 23:57:08 »

Якушоўка-Свіслач-Каліноўскі... Бальзам на душу... Была толькі аднойчы. У мінулым годзе сядзела на валізках - у радзільню збіралася. У гэтым годзе сабралася ўсёй сям'ёй, з Францішкам, ды толькі адно мяне хвалявала: як жа ён пакакае без гаршку?.. Муж купіў адзін квіток, прапанаваў ехаць нават мне, каб па чарзе было (год - ён, год - я). Ладна, яшчэ год прапушчу, а там - усе разам!!! Альгуня, а вы ўсёй сям'ёй?

Таму і думала ў суботу з кім сустрэцца, каб не так сумна было. Ну, пачакаем.
Записан

Lily
Губернатор
*****

Репутация: +1589/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 12160


Просмотр профиля
« Ответ #23 : 06 Ноябрь 2010, 00:22:00 »

а што там у Якушоуке?

видела в садике объявление: исследуется спрос на беларусские группы в дошкольные учреждения
обращаться в отделы образования в своем районе
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #24 : 06 Ноябрь 2010, 01:15:10 »

Радзіма Кастуся Каліноўскага. Ён там не нарадзіўся, але правёў дзяцінства. Захаваліся рэшткі дому. Там усталяваны памятная дошка і крыж. Свіслач  - унікальнае месца ў межах Беларусі. У гонар нацыянальнага героя вуліцы называюць, а помніка няма ніводнага, нават шыльды, нават у Менску. А ў Свіслачы - іх цэлых 2! Адзін на цэнтральнай вуліцы ў пачатку алеі, другі насупраць семінарыі, дзе ён вучыўся, напрыканцыалеі. А паміж імі: Траўгут, Леніні Сталін... Вось на Дзяды туды і ездзяць гарадзенцы і астатнія жадаючыя аддаць дань памяці героям. Вось тут можаце глянуць: http://new.racyja.com/news/u-svislachy-ushanavali-pamyats-paustantsau-kalinouskaga-fota

А пра дзіцячыя садкі чулі, даўно запісаліся, і адразу ў два раёны. У ленінскім раёне нас і ў базу занеслі, і зацікавіліся. А ў кастрычніцкім, куды адносімся, я павінна была сама на палях пазначыць мову, таму ня ўпэўнена, што змогуць арганізаваць. Але мы (не - нас) знайшлі ўжо адны выпадковыя прыхільнікі, так што спадзяемся на лепшае і працуем над гэтым. Дарэчы, тая дзяўчынка з рускай сям'і, але тата хоча, каб дзіця адразу 2 мовы ведала.
Записан

Альгуня
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +2145/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 4985


Просмотр профиля WWW
« Ответ #25 : 06 Ноябрь 2010, 01:31:44 »

Фотка малога з Якушоўкі. Шмат людзей шкадавалі, дарэчы, што не ўзялі малых з сабоюУлыбка
Скрытый текст (нажмите, чтобы показать/спрятать)
Записан

Корреспондент  Тут
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #26 : 06 Ноябрь 2010, 21:31:33 »

Ха, я гэты ж камень з сабою хацела выкласці, ды спазнілася...
Записан

Lily
Губернатор
*****

Репутация: +1589/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 12160


Просмотр профиля
« Ответ #27 : 06 Ноябрь 2010, 23:11:12 »

Ха, я гэты ж камень з сабою хацела выкласці, ды спазнілася...
ничога, выкладвайце )
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #28 : 11 Ноябрь 2010, 01:33:21 »

Ну што ж гэты валун кланаваць, хапае на Беларусі і іншых славутых месцаў, дзе павінен пабываць любы беларус. Для мяне такім месцам з'яўляецца Зэльва, дзе жыла апошнія свае дні Ларыса Геніюш, там і пахавана. На фота справа ад помніку бачна акенца ў жоўтым доміку - гэта яе. У Зэльву, у адрозненні ад Свіслачы-Якушоўкі, дзяцей прывозяць даволі шмат, але гэта, думаю, з-за сезону, у жніўні ж цёпла. Мы Францішка на наступны год абавязкова павязем. Сапраўды, туды кожнаму АБАВЯЗКОВА трэба зазірнуць...


* Ларыса Геніюш.jpg (75,44 Кб, 512x800 - просмотрено 755 раз.)
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #29 : 16 Ноябрь 2010, 01:12:03 »

Ну, вось і на нашай беларускай пляцоўцы адбылася першая сустрэча. Адзіныя (дужа спадзяюся - пакуль што) знойдзеныя на форуме беларускія хлопчыкі нарэшче пазнаёміліся. Пакуль мамы гарбатнічалі са слодычамі і размовамі, мой Францішак дужа аптымістычна камунікаваў з Ярашам, сынам Amelia.by. Наша котка Руся таксама часам далучалася да гульняў. Фоткі атрымаліся не самыя якасныя, бо ўсе яны па чарзе рухаліся...

1. Францішак вучыць Яраша збіраць пірамідку, той уважліва назірае.

2. Яраш на Францішку, але той трушчыць печыва і не звяртае ўвагі на нязручнасці.

3. Памяняліся: Францішак на Ярашу.

Чакаем на новыя знаёмствы!!!


* 1.jpg (66,89 Кб, 360x360 - просмотрено 726 раз.)

* 2.jpg (67,6 Кб, 360x360 - просмотрено 934 раз.)

* 3.jpg (78,61 Кб, 360x360 - просмотрено 951 раз.)
Записан

Страниц  : 2 3 ... 5 Далее»  Все   Вверх
  Печать  
 
Перейти в:  

Войти
Войдите, чтобы добавить комментарий

Войдите через социальную сеть

Имя пользователя:
Пароль:
Продолжительность сессии (в минутах):
Запомнить:
Забыли пароль?

Контакт
Powered by MySQL Powered by PHP Мобильная версия
Powered by SMF 1.1.20
SMF © 2006-2024, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
| Sitemap
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Страница сгенерирована за 0,218 секунд. Запросов: 19.