ЗВІТ № 5
ПРОВІДНИКА ОКРУГИ
Столинська округа “Гало”, 23 грудня 1942 року.
Звіт за місяць грудень 1942 р.
Друже провідник, друг Крук з округи Гало голосить слухняно про оселі і друзів, готових на наказ:
I. Організаційний звіт.
В цьому місяці організаційної сітки не поширувалось. Поглиблювалось працю членів. Скриплено конспірацію (нав’язалісь в терені добре зв’язки, бо вже де в чому мішають партизани, німці, сексоти (поляки) і т. д.).
В терені з приводу збільшення партизан і прояву їх роботи, деякі тіпи людей не є прихильні до Організації. Говорять, що краще сьогодні зовсім не мішатись, бо не відомо що ще може бути (значить, в цьому не є увірені в свої сили). Інші, натомість, стають дуже прихильно, говорять “якщо не буде свого, не будем боротись за своє самі, життя немає і не буде”. І ці є дуже активні.
ІІ. Безпека.
В терені дуже діють партизани. Партизан в терені не є багато,а проявляють себе так, що ніби їх є повні ліса і цім нервують німців. Рух німців на трактовому шляху Дубровиця — Висоцьк — Столин Великий. Переїзджають з місця на місце фірами. На кожний фіри по одному, два німці. Кожний раз тягнуть велику фіру (обоз) велику і видно цім для партизан хочуть показати, що їх є також багато.
Партизани з більших подій в цьому місяці в терені зорвали (зрушили) залізний міст на річці Горинь, станція Горинь. Поїзд через нього проїзджати не може. З Березова розігнали всю поліцію — 9 міліціонерів вбили. Тепер поліції в Березовськім терені зовсім немає.
Партизани з Березова забрали голову району (фольксдойча), секретаря району (наш чоловік, член Організації) і надлисничого (лях). Що з ними сталось — не відомо. На станції Удрицк [Удрицьк] партизани вивісили свій прапор “червоний” (більшовики) і підмінували, також спалили склади з збіжжам. В селі Рудня вбито міліціонера. Була сутичка німців, поліції з партизанами. По стороні партизан втрат не було. Тут партизани вбили одного міліціонера і німці з поліцією втікли, залишивши багато зброї і амуніції, 3000 набоїв до криса.
В другий сутичці німці і поліція зловили живцем 3-х партизан. 2-х партизан було місцевих, з села Тумень Висоцького району. Німці родини ціх партизан вистриляли і спалили хати.
В селі Тумень Висоцького району хтось підпалив німецького окопа, згоріла клуня, хліви і худоба. В терені є кілька вбивств наших людей українців.
В західних теренах округи жиди роб##ть нестримні річи. Піячать, вбивають людей, граб##ть.
Спом’яну один випадок з жидами. Жиди зайшли в одну хату п’яні — там жив старий чоловік і його дружина, також стара вже. Жиди принесли з собою літру горілки і говорять до того старого: “Давай сало”. Старий пішов на гору по сало, а жиди в ту хвилину вбили його дружину. Коли прийшов цей старик і приніс сало, один жид до нього говорить: “Дивися, діду, вже твоя стара спить”. Забрались і пішли.
У в’язниці в Столині померло 7 чоловік, не відомо пока які це люди були.
Німці спалили село Жадинь [Жадень] Висоцького району. Населення цього села попереджено ранійш, так що вспіли дещо з цього села вивезти в ліс, як худобу, зерно. А все решту, що осталось, як приїхали німці, забрали.
Багато молоді з цього села пішло в партизани. В Столинському районі німці спалили с. Ольмани і Переброни [Переброди]. Там згорило все що було, а таке як худоба, свині, кури, гусі забрали німці, населення осталось голе, голодне.
Там населенню, щоб втікали і все вивозили, не було змоги ранійш повідомити, бо німці дуже хитро під’їхали.
Там наши члени з поліції в ці села повідомили, але ж тільки 2 години перед тим, так що це дуже короткий час в таку гарячу хвилину.
В цьому селі проявили себе в терені мельниківці. Як видно, вони творять свої звена. В цій справі, як можна буде, постараюсь в короткому часі бути у Вас і поговорити особисто.
З господарчого зібрано 2.485 крб. (845 — членські вкладкі, 260 — вільні внескі, 1380 — за літературу).
Постій, 23.ХІІ.42 р.
Слава Україні!
Героям Слава!
Крук.
ЦДАВО, ф. 3838, оп. 1, спр. 58, арк. 8–9. Оригінал. Цигарковий папір.
Формат АA4. Рукопис. Зелений хімічний олівець.
Літопис УПА (Друга серія т. 11) Мережа ОУН(б) і запілля УПА на території ВО ''Заграва'', ''Турів'', ''Богун'' (серпень 1942 — грудень 1943 рр.) (2007)