Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
Вам не пришло письмо с кодом активации?
Гродненский Форум
13 Май 2024, 16:34:36
Новости, реклама:
   Главная   Новости Гродно Помощь Игры Календарь Войти Регистрация   Меню
Гродненский Форум > Детская площадка > Общие вопросы ДП
(Модераторы: SHALI, -Jeanne-, raduga, mariana) > Тема:

БЕЛАРУСКАЯ ПЛЯЦОЎКА

Страниц  : 1 2 3 ... 5 Далее» [Все]   Вниз
  Печать  
Автор Тема: БЕЛАРУСКАЯ ПЛЯЦОЎКА  (Прочитано 34511 раз)
0 Пользователей и 1 Гость смотрят эту тему.
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« : 15 Сентябрь 2010, 17:48:23 »

Прапаную стварыць БЕЛАРУСКУЮ ДЗІЦЯЧУЮ ПЛЯЦОЎКУ! Каб беларускія дзеткі камунікавалі па-беларуску не толькі ўсям'і, але і ў пясочніцы. Давайце пачнем сустракацца ўсе разам, а як назбіраецца нас шмат, так зможам і па ўзроставых групах падзяліцца. Тэрыторыя пражывання і шпацыру не мае значэння, бо дзеля знаёмства можна і пад'ехаць куды, ці не так? Далучайцеся!!! Майму сынуле 10 месяцаў, але вельмі любіць новыя знаёмствы. І мы жывем у цэнтры.
Записан

Miхaлiнa
Мэр города
*****

Репутация: +1920/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7545


За пределами иллюзий

Просмотр профиля WWW
« Ответ #1 : 15 Сентябрь 2010, 22:00:08 »

і дзе прапануеце яе стварыць?
Записан

MichaLinen: льняные вещи с ручной набойкой

Я подумала, что если я буду говорить, что я ленивая раздолбайка и вообще плохой человек, то меня не поймут. Поэтому я говорю, что у меня не было времени.
Frozzy
Почетный гродненец
*****

Репутация: +1180/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1428


Теперь я знаю как выглядит счастье!

Просмотр профиля
« Ответ #2 : 15 Сентябрь 2010, 22:33:43 »

Прабачце, калi ласка, а цi ёсць адметнасьць памiж тым што Вы прапануеце i тым што мы тут робiм усе амаль што чатыры гады запар? Толькi мы гэтае робiм без дзялення на беларускамоуных i iншамоуных матуль i дзяцей. ("у" кароткага нямае у арсенале шрыфтоу)
Записан

Иногда, некоторым личностям, корону на голове хочется поправить лопатой.
Miхaлiнa
Мэр города
*****

Репутация: +1920/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7545


За пределами иллюзий

Просмотр профиля WWW
« Ответ #3 : 15 Сентябрь 2010, 22:35:02 »

Frozzy
мне здаецца ты не зусім зразумела пасыл аўтара...
Записан

MichaLinen: льняные вещи с ручной набойкой

Я подумала, что если я буду говорить, что я ленивая раздолбайка и вообще плохой человек, то меня не поймут. Поэтому я говорю, что у меня не было времени.
Frozzy
Почетный гродненец
*****

Репутация: +1180/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1428


Теперь я знаю как выглядит счастье!

Просмотр профиля
« Ответ #4 : 15 Сентябрь 2010, 22:41:42 »

Miхaлiнa, каханая, усё добра я зразумела, алеж дачакаюся адказа аутара Улыбка Папросту заусёды цiкава што новага запрапануе новы чалавек i як на гэтае адгукнецца грамада нашай русскамоунай (але шматнацыянальнай) дзiцячай пляцоукi Подмигивающий Пачакаю са спакойнасьцю i супольнага водгука Строит глазки
Записан

Иногда, некоторым личностям, корону на голове хочется поправить лопатой.
Miхaлiнa
Мэр города
*****

Репутация: +1920/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7545


За пределами иллюзий

Просмотр профиля WWW
« Ответ #5 : 15 Сентябрь 2010, 22:51:02 »

Frozzy
а я не зразумела, аб якім раздзяленні ты гаворыш. Прынамсі, я не ўбачыла ніякай прапановы раздзяляцца. На п ляцоўцы мамы з рознымі інтарэсамі, хтосьці ходзіць на трэнінгі, хтосьці збіраецца рабіць народныя лялькі, хтосьці сустракаецца ў рэстаранах... Гэта не замінае ўсім існаваць разам на пляцоўцы. Чаму прапанова аб беларускамоўных сутсрэчах выклікала рэакцыю з негатыўным падтэкстам?  Непонимающий

Аўтар, напэўна, выкажацца, але я, як чалавек, якого зацікавіла дадзеная прпанова, не хачу, каб яе на корані загнабілі  В замешательстве
Записан

MichaLinen: льняные вещи с ручной набойкой

Я подумала, что если я буду говорить, что я ленивая раздолбайка и вообще плохой человек, то меня не поймут. Поэтому я говорю, что у меня не было времени.
Qvality
Любительница кофе, мороженого и черного шоколада.
Мегафлеймер
*******

Репутация: +4098/-24
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 23919


S Просмотр профиля WWW
« Ответ #6 : 15 Сентябрь 2010, 22:56:25 »

Ой, девчонки, почитала вас, и поняла, что мне не только уже тяжело понимать бел. язык, но и читать тоже.  Мда.......
Записан
Frozzy
Почетный гродненец
*****

Репутация: +1180/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1428


Теперь я знаю как выглядит счастье!

Просмотр профиля
« Ответ #7 : 15 Сентябрь 2010, 23:02:49 »

Miхaлiнa
Я мела на увазе што прапануецца цэлая пляцоука, а не гурток беларусскай мовы (цi беларускамоуных мацi i дзiця). Толькi да гэтага сваiм пастом я мела дачынення. Вось. Нiякiх другiх мэтау.
А даволi балюча рэагую пасьля пiкетау спадара Астроускага, я з пункту зору гэтай акалічнасьцi, што можа не трэба супраць iсьцi, калi можна побач.
Записан

Иногда, некоторым личностям, корону на голове хочется поправить лопатой.
Miхaлiнa
Мэр города
*****

Репутация: +1920/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7545


За пределами иллюзий

Просмотр профиля WWW
« Ответ #8 : 15 Сентябрь 2010, 23:05:20 »

Я думаю, што гэта проста супадзенне, што аўтар ужыла слова "пляцоўка", і ніякае стварэнне альтэрнатыўнай пляцоўкі не мелася на ўвазе. Прынамсі, я так успрыняла.
Записан

MichaLinen: льняные вещи с ручной набойкой

Я подумала, что если я буду говорить, что я ленивая раздолбайка и вообще плохой человек, то меня не поймут. Поэтому я говорю, что у меня не было времени.
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #9 : 15 Сентябрь 2010, 23:17:06 »

О, прыемна бачыць першыя адказы! Ну, простымі словамі, прапаноўваю сустракацца ў рэаліі, каб пашыраць дыяпазон беларускамоўных знаёмых дзіцяці, у першую чаргу. Дзе тэрытарыяльна? Каму як зручней, хаця б у цэнтры. Мы ўжо даўно па музеям ходзім. Айда?
Записан

Альгуня
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +2145/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 4985


Просмотр профиля WWW
« Ответ #10 : 16 Сентябрь 2010, 01:13:36 »

Я думаю, што гэта проста супадзенне, што аўтар ужыла слова "пляцоўка", і ніякае стварэнне альтэрнатыўнай пляцоўкі не мелася на ўвазе. Прынамсі, я так успрыняла.
І я так падумала, што проста супадзенне  Подмигивающий
Записан

Корреспондент  Тут
Frozzy
Почетный гродненец
*****

Репутация: +1180/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1428


Теперь я знаю как выглядит счастье!

Просмотр профиля
« Ответ #11 : 16 Сентябрь 2010, 21:13:25 »

Ну калi гэта толькi супадзенне, то прабачце маю рэзкасьць. Я толькi за.
Записан

Иногда, некоторым личностям, корону на голове хочется поправить лопатой.
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #12 : 16 Сентябрь 2010, 22:58:33 »

Ой, спадарства, ну што за непаразуменні?! Не ведаю, як у вас, а ў мяне сямейныя справы займаюць багата часу, дзіцятка маё бяссоннае як уначы так і ўдзень. Так што на форуме бываць хацелася б часцей, але не ўдаецца... Так што выбачайце за рэдкія адказы.

А пляцоўка, яна ж для таго і заводзіцца, каб кантакты знаходзіць. Тут на сайце віртуальная для дарослых, дзе можна абмяркоўваць моўныя пытанні (білінгвізм і яго рэалізацыя ў межах беларускага менталітэту, адукацыя і навучанне і г.д.). А вышэйшая мэта - стварэнне сапраўднай пляцоўкі (= "пясочніцы") для нашых дзетак. На форуме шмат гурткоў па інтарэсах, так няхай гэтая галіна будзе не шматлікай, але для канкрэтназацікаўленых, хто хоча выхоўваць двухмоўнае пакаленне. Я не хачу паўтарыць вопыт сям'і Астроўскіх  гэтага году, калі на ўвесь горад не знайшлося кампаніі ягонай дачце, што пайшла ў першы клас. Лічыце, я зараз пачынаю шукаць для сына аднакласнікаў і сяброў для моўнага асяроддзя.

Наша сям'я мае шмат цікаўнасцяў. Пакуль у мяне няма часу ўдзельнічаць у адпаведных галінах форуму. А вось у гэтай проста неабходна. Вось будзе вісець гэтая тэма, і няхай не зараз, але знойдуца мае аднадумцы хоць праз пэўны час!
Записан

lina_ru
Депутат горсовета
*****

Репутация: +2286/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 6476


Просмотр профиля
« Ответ #13 : 21 Сентябрь 2010, 15:27:12 »

http://s13.ru/archives/15881
Записан
Smoke_eyes
...а муж говорит, что я золотце...
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +897/-9
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 4513


куплю винчестер. жёсткие диски не предлагать.

Просмотр профиля
« Ответ #14 : 21 Сентябрь 2010, 19:57:37 »

прывітанне ўсім. Даволі цікавая прапанова прагучала ад аўтара тэмы, улічваючы, што з кожным годам людзей, якія карыстаюцца беларускай мовай, становіцца ўсё менш. А калі дадаць сюды фактар апошніх змен у  граматыцы (на мой погляд змен абсалютна бессэнсоўнах) - думаю людзей, якія ведаюць беларускую мову стане яшчэ менш. На мой сорам павінна прызнацца, мая дачка не ведае роднай мовы (калі не лічыць асобных слоў) Обеспокоенный. у дзіцячым садку рускамоўная прастора, на вуліцы, у грамадскіх месцах  тое самае. застаецца толькі аб'ядноўвацца ў такія згуртаванні, бо інакш нашыя дзеці ўвогуле не толькі не будуць  карыстацца, але і ведаць мову, на якой размаўляла не адно пакаленне іх продкаў.   

а наконт даволі сумна, але іншага чакаць было б дзіўна...
Записан

слабый пол сильнее сильного в силу слабости сильного пола к слабому
если у меня и тяжёлый характер, то только потому, что золотой
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #15 : 01 Октябрь 2010, 22:58:54 »

Э-э-э, сорам мне, хацелася б бываць на форуме часцей.

Smoke_eyes, а вось я не згодна з Вамі ў тым, што карыстальнікаў беларускай мовы становіцца меней. У Менску іх колькасць расце. Вядома, гэта параўнанне за апошнія 5-7 год, а не за 20. Ведаю дакладна, што колькасць беларускіх класаў у Менску расце. І гэта не толькі стабільны набор 2-х класаў у беларускую гімназію ў цэнтры горада. Але і існуючыя класы па перыфірыях. Ведаеце, ў гэтым годзе стала закрадвацца думка аб пераездзе ў сталіцу, каб сын у беларускім асяроддзі выхоўваўся. Наша сям'я можа прапанаваць яму і вялікую колькасць беларускіх кніг,і фарбаванкі, і мульцікі... Але аднагодак, на жаль, не. А менская гімназія нават на выбар замежныя мовы: ангельскую ці кітайскую. Прэстыж. Пажывем - пабачым.

І карыстальнікі беларускай ж з'яўляюцца, калі сам імкнешся да іх. Наша сям'я іх мае, толькі большасць бяздзетныя яшчэ  Улыбка.

А, зразумела, я звярнуся са сваёй прапановай ў  галіну "паліт-ізба"! Трэба шукаць і сярод татаў  Улыбка.
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #16 : 27 Октябрь 2010, 19:25:16 »

Ну што, дзяўчаткі неабыякавыя, давайце як-небудзь сустрэнемся ды пагутарым! Прыходзьце ўсе, каму цікава!

Давайце так: хто плануе - пакідайце тут паведамленне з указаннем дню, часу і месца. А там спішамся-стэлефануемся. Я магу:
- на бліжэйшыя выходныя (30-31 кастрычніка), ці пазней у любы дзень без дажджу,
- прыкладна 11-15 гадзін,
- цэнтр.

Чакаю на сустрэчу!

Записан

Miхaлiнa
Мэр города
*****

Репутация: +1920/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7545


За пределами иллюзий

Просмотр профиля WWW
« Ответ #17 : 27 Октябрь 2010, 22:09:04 »

з паліт-ізбы, спадзяюся, нікога не будзе?  Смеющийся
Записан

MichaLinen: льняные вещи с ручной набойкой

Я подумала, что если я буду говорить, что я ленивая раздолбайка и вообще плохой человек, то меня не поймут. Поэтому я говорю, что у меня не было времени.
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #18 : 27 Октябрь 2010, 22:19:51 »

Miхaлiнa, не!!! Мы ж так, дзяўчаткамі з дзіцяткамі. А Вы згодныя? Калі зручна?
Записан

Miхaлiнa
Мэр города
*****

Репутация: +1920/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7545


За пределами иллюзий

Просмотр профиля WWW
« Ответ #19 : 27 Октябрь 2010, 22:25:18 »

ну кали збярэцца добрая кампания - чаму не? Улыбка

на гэтым тыдни - дакладна не змагу. а там - трэба будзе пабачыць.
Записан

MichaLinen: льняные вещи с ручной набойкой

Я подумала, что если я буду говорить, что я ленивая раздолбайка и вообще плохой человек, то меня не поймут. Поэтому я говорю, что у меня не было времени.
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #20 : 27 Октябрь 2010, 22:38:43 »

Выдатна! Мне будзе прыемна сустрэцца нават невялікай кампаніяй  Подмигивающий
Записан

Альгуня
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +2145/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 4985


Просмотр профиля WWW
« Ответ #21 : 28 Октябрь 2010, 15:01:12 »

Я таксама магу  і хачу Смеющийся
Але не на выходных гэтых. У Якушоўку едзем, дарэчы Подмигивающий
А потым - да, будзе бачна Подмигивающий
Записан

Корреспондент  Тут
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #22 : 28 Октябрь 2010, 23:57:08 »

Якушоўка-Свіслач-Каліноўскі... Бальзам на душу... Была толькі аднойчы. У мінулым годзе сядзела на валізках - у радзільню збіралася. У гэтым годзе сабралася ўсёй сям'ёй, з Францішкам, ды толькі адно мяне хвалявала: як жа ён пакакае без гаршку?.. Муж купіў адзін квіток, прапанаваў ехаць нават мне, каб па чарзе было (год - ён, год - я). Ладна, яшчэ год прапушчу, а там - усе разам!!! Альгуня, а вы ўсёй сям'ёй?

Таму і думала ў суботу з кім сустрэцца, каб не так сумна было. Ну, пачакаем.
Записан

Lily
Губернатор
*****

Репутация: +1589/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 12160


Просмотр профиля
« Ответ #23 : 06 Ноябрь 2010, 00:22:00 »

а што там у Якушоуке?

видела в садике объявление: исследуется спрос на беларусские группы в дошкольные учреждения
обращаться в отделы образования в своем районе
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #24 : 06 Ноябрь 2010, 01:15:10 »

Радзіма Кастуся Каліноўскага. Ён там не нарадзіўся, але правёў дзяцінства. Захаваліся рэшткі дому. Там усталяваны памятная дошка і крыж. Свіслач  - унікальнае месца ў межах Беларусі. У гонар нацыянальнага героя вуліцы называюць, а помніка няма ніводнага, нават шыльды, нават у Менску. А ў Свіслачы - іх цэлых 2! Адзін на цэнтральнай вуліцы ў пачатку алеі, другі насупраць семінарыі, дзе ён вучыўся, напрыканцыалеі. А паміж імі: Траўгут, Леніні Сталін... Вось на Дзяды туды і ездзяць гарадзенцы і астатнія жадаючыя аддаць дань памяці героям. Вось тут можаце глянуць: http://new.racyja.com/news/u-svislachy-ushanavali-pamyats-paustantsau-kalinouskaga-fota

А пра дзіцячыя садкі чулі, даўно запісаліся, і адразу ў два раёны. У ленінскім раёне нас і ў базу занеслі, і зацікавіліся. А ў кастрычніцкім, куды адносімся, я павінна была сама на палях пазначыць мову, таму ня ўпэўнена, што змогуць арганізаваць. Але мы (не - нас) знайшлі ўжо адны выпадковыя прыхільнікі, так што спадзяемся на лепшае і працуем над гэтым. Дарэчы, тая дзяўчынка з рускай сям'і, але тата хоча, каб дзіця адразу 2 мовы ведала.
Записан

Альгуня
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +2145/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 4985


Просмотр профиля WWW
« Ответ #25 : 06 Ноябрь 2010, 01:31:44 »

Фотка малога з Якушоўкі. Шмат людзей шкадавалі, дарэчы, што не ўзялі малых з сабоюУлыбка
Скрытый текст (нажмите, чтобы показать/спрятать)
Записан

Корреспондент  Тут
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #26 : 06 Ноябрь 2010, 21:31:33 »

Ха, я гэты ж камень з сабою хацела выкласці, ды спазнілася...
Записан

Lily
Губернатор
*****

Репутация: +1589/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 12160


Просмотр профиля
« Ответ #27 : 06 Ноябрь 2010, 23:11:12 »

Ха, я гэты ж камень з сабою хацела выкласці, ды спазнілася...
ничога, выкладвайце )
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #28 : 11 Ноябрь 2010, 01:33:21 »

Ну што ж гэты валун кланаваць, хапае на Беларусі і іншых славутых месцаў, дзе павінен пабываць любы беларус. Для мяне такім месцам з'яўляецца Зэльва, дзе жыла апошнія свае дні Ларыса Геніюш, там і пахавана. На фота справа ад помніку бачна акенца ў жоўтым доміку - гэта яе. У Зэльву, у адрозненні ад Свіслачы-Якушоўкі, дзяцей прывозяць даволі шмат, але гэта, думаю, з-за сезону, у жніўні ж цёпла. Мы Францішка на наступны год абавязкова павязем. Сапраўды, туды кожнаму АБАВЯЗКОВА трэба зазірнуць...


* Ларыса Геніюш.jpg (75,44 Кб, 512x800 - просмотрено 756 раз.)
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #29 : 16 Ноябрь 2010, 01:12:03 »

Ну, вось і на нашай беларускай пляцоўцы адбылася першая сустрэча. Адзіныя (дужа спадзяюся - пакуль што) знойдзеныя на форуме беларускія хлопчыкі нарэшче пазнаёміліся. Пакуль мамы гарбатнічалі са слодычамі і размовамі, мой Францішак дужа аптымістычна камунікаваў з Ярашам, сынам Amelia.by. Наша котка Руся таксама часам далучалася да гульняў. Фоткі атрымаліся не самыя якасныя, бо ўсе яны па чарзе рухаліся...

1. Францішак вучыць Яраша збіраць пірамідку, той уважліва назірае.

2. Яраш на Францішку, але той трушчыць печыва і не звяртае ўвагі на нязручнасці.

3. Памяняліся: Францішак на Ярашу.

Чакаем на новыя знаёмствы!!!


* 1.jpg (66,89 Кб, 360x360 - просмотрено 726 раз.)

* 2.jpg (67,6 Кб, 360x360 - просмотрено 935 раз.)

* 3.jpg (78,61 Кб, 360x360 - просмотрено 952 раз.)
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #30 : 18 Март 2011, 17:28:01 »

видела в садике объявление: исследуется спрос на беларусские группы в дошкольные учрежденияобращаться в отделы образования в своем районе

Lily, калі ў садку гэтая аб'ава яшчэ вісіць, то можа Вы мне іх кантакты нагадаеце?! Абодвух раёнаў, калі ласка! А то ў мяне двое знаёмых папрасілі, а я не захавала  Грустный А можа і кантактныя асобы...  Обеспокоенный
Записан

Tigresss
Почетный гродненец
*****

Репутация: +279/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1440


“Sapere aude!”

Просмотр профиля
« Ответ #31 : 18 Март 2011, 17:59:53 »

У нашай школе, калi старэйшага аддавала у першы клас - было у заяве пытанне - на якой мове пажадана вучыцца - на беларускай цi рускай - я падкрэслiла беларуская. I цiшыня - альбо нiхто больш не захацеу, альбо яшчэ  што.... Дарэчы - школа №5, раней была адзiная беларускамоуная, калi я не памыляюся.
Выбачайце - няма "у" нескладовага.
Записан
K @ t i @
Гость
« Ответ #32 : 18 Март 2011, 18:30:12 »

 Я так сама з задавальненнем сустрэлася б з вами!!! У сямьи на беларускай мове мы не размауляем. Муж балгарын: добра, што рускую мову вывучыу.  Смеющийся
Але мне б вельми хацелася, каб мае дзеци ведали мову сваих дзядоу, маю родную мову. Я да 9-ага класа вучылася у беларускамоуным класе. Усё, акрамя рускай мовы и литаратуры, выкладалася на беларускай мове. Але ужо у лицэи и ва университэце, канечне, выкладанне стала на рускай мове. Як мне паперш было цяжка. А пасля звыклася. Ды так, што патроху стала забывать беларускую мову (сорамна, канечне) . Ратавала тольки падрыхтоука да алимпияд па беларускай мове, дзе я зноу магла успомниць усё, што ведала раней. 
 Хутка стане цяплей на вулицы, и арганизоуваць сустрэчы стане прасцей.  Подмигивающий
 Прауду кажачы, мне будзе трошки цяжка прызвычаицца гаварыц па-беларуску, бо дауно ужо не размауляла ни з ким на беларускай мове. Мабыць, будуць часам сустракацца и руския словы. Але ж вы мяне за гэта не паб'еце, спадзяюся  Обеспокоенный Смеющийся
 И я згодная з Беларусачкай, што усё часцей и часцей на вулицы сустракаецца беларуская мова  Подмигивающий
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #33 : 19 Март 2011, 01:15:57 »

Tigresss, *Lucky*, так прыемна вас тут бачыць!!!  Улыбка Дзякую за падтрымку!

Да ўж, цяжка не толькі са школамі, але і з садкамі... Я была здзіўлена, што ў мінулым годзе толькі адна вучаніца ішла ў 1-ы беларускі клас  Шокирован На ўвесь горад!!! Мне проста страшна становіцца, калі я падумаю, што і мой сын застанецца без кампаніі... Зараз у нас у суседніх дамах ёсць яшчэ 2-ое жадаючых, але хто гарантуе, што бацькам праз пэўны час будзе зручна вадзіць у тую ці іншую ўстанову. Мой выкладчык паліталогіі (свядомы-свядомы нацыяналіст  Смеющийся) ў Менску расказваў, што дзеля добрага беларускага садку ён з Шабаноў без машыны вазіў дачку ў цэнтр, затым сам на працу на Захад.

У мяне знаёмая выйшла замуж за літоўца. Яе сваякі не былі рады з'яўленню нацыяналіста ў іх сям'і. хоць і жыць сталі ў Вільні. Муж ёй казаў: да, я нацыяналіст, я люблі сваю краіну, народ, мову, гісторыю, но мы ж з табой размаўляем па-руску. Гэта мова зносін. Але я вельм жадаю, каб наша дзіця ведала і беларускую, і каб у нашай сям'і гучала і гэтая мова. Яны ўсе тры яму будуць родныя... У адказ на гэта... дзяўчына пасмяялася і пайшла вывучаць літоўскую. Ну, гэта ёсць у нашым менталітэце - цуранне каранёў.

А ў Вільні такі цудоўна беларускі ліцэй! Вось дзе з 1-ага класу вывучаюць усе 4 мовы і не задумваюцца, ці не будуць яны іх змешваць.

А я, дарэчы, у школе была вызвалена ад вывучэння беларускай, бо тата быў рускі да мозгу касцей ваенны  Смеющийся Смеющийся Гэта ўжо ў дарослым узросце ў мяне самасвядомасць прачнулася.
Записан

K @ t i @
Гость
« Ответ #34 : 19 Март 2011, 02:31:18 »

Я была здзіўлена, што ў мінулым годзе толькі адна вучаніца ішла ў 1-ы беларускі клас

Як такое магчыма? 1 вучаница у класе?  Шокирован Я правильна зразумела?  В замешательстве

но мы ж з табой размаўляем па-руску. Гэта мова зносін. Але я вельм жадаю, каб наша дзіця ведала і беларускую, і каб у нашай сям'і гучала і гэтая мова. Яны ўсе тры яму будуць родныя...
вось, и я жадаю, как мае дзеци ведали абавязкова беларускую, балгарскую и рускую мовы. Ну и добра яшчэ б и английскую  Смеющийся

А я, дарэчы, у школе была вызвалена ад вывучэння беларускай...
ничога сабе!  Шокирован няужо такое было магчыма  В замешательстве
Записан
Lily
Губернатор
*****

Репутация: +1589/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 12160


Просмотр профиля
« Ответ #35 : 19 Март 2011, 10:10:09 »

видела в садике объявление: исследуется спрос на беларусские группы в дошкольные учрежденияобращаться в отделы образования в своем районе

Lily, калі ў садку гэтая аб'ава яшчэ вісіць, то можа Вы мне іх кантакты нагадаеце?! Абодвух раёнаў, калі ласка! А то ў мяне двое знаёмых папрасілі, а я не захавала  Грустный А можа і кантактныя асобы...  Обеспокоенный
не, няма ужо
Записан
Mendalka
Депутат горсовета
*****

Репутация: +2811/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7287

Максим 28.02.09; Алеся 12.01.11; Дима 30.01.18

Просмотр профиля Email
« Ответ #36 : 19 Март 2011, 14:38:13 »


Магчыма і яшчэ як магчыма, на жаль ... Мой брат таксама быў вызвалены ад вывучэння беларускай мовы ў школе. Гэта можна было зрабіць па жаданні бацькоў раней. Ён вывучаў толькі беларускую літаратуру. І такіх вучняў у той час было вельмі шмат у іх класе, а некаторыя і літаратуру не вывучалі.  Грустный Школу ён скончыў у 1994 г.
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #37 : 27 Июнь 2011, 10:57:14 »

Сябры!

З’явілася рэальная магчымасць стварыць у нашым Гродна (Ленінскі раён, Дзевятоўка) першы  паўнавартасны беларускі клас.
Базавай для адкрыцця такога класа стала школа №32, дзе ёсць прыхільнае стаўленне  з боку адміністрацыі школы і бацькоў, якія ўжо напісалі заявы на навучанне сваіх дзетак па-беларуску. Настаўніца  вышэйшай катэгорыі Пармёнава Вера Леанідаўна выказала  жаданне стаць класным кіраўніком першага беларускага класа. Абяцае падтрымку і гарадскі аддзел адукацыі.

Засталося  сабраць  не менш 7 заяў бацькоў у гэты клас. Будзе выдатна, калі тыя, хто падаў  заявы ў іншыя школы, перапішуць заяву ў беларускі клас СШ №32.

Калі Вашыя родныя, сябры, знаёмыя павядуць сваіх дзяцей у першы клас, паведамце ім, калі ласка, што ёсць магчымасць вучыць дзяцей у беларускім класе па-беларуску.

Паводле дадзеных аддзела адукацыі гарвыканкама толькі ў Кастрычніцкім раёне Гродна вучыць сваіх дзяцей па-беларуску жадаюць 70 чалавек. Пры падзеле гэтай лічбы на колькасць школ раёна атрымоўваецца лічба менш, чым 10 чалавек, што стварае дадатковыя цяжкасці пры адкрыцці  класа.

 Таму, у Ленінскім раёне, функцыя збірання беларускіх вучняў аддадзена СШ № 32.У Кастрычніцкім раёне  з-за меншай актыўнасці бацькоў базавая школа будзе вядомая пасля атрымання папярэдніх звестак пра колькасць заяваў на навучанне па-беларуску.

На сёння ў Гродна дзейнічаюць адна школа з польскай мовай навучання, астатнія –з рускай.

Ёсць і ў нас дасягненні - у гэтым годзе паспяхова скончыла першы беларускі клас у СШ №32 Астроўская Святлана. З першага чэрвеня ўжо прымаюцца заявы ў першы   і  другі беларускі клас.

Павага да сваёй мовы і культуры- гэта павага да сябе! Калі ласка, далучайцеся!

Падаем таксама неабходныя кантактныя дадзеныя:
Сакратар школы №32: 41-31-92 (Баярчык Гелена Вацлаваўна)
Завуч пачатковай школы №32: МТС- 787-43-54 (Багдановіч Валянціна Іваноўна)
Прадстаўнік бацькоўскага  камітэта па адкрыццю беларускага класа: 70-62-89, пасля 18.00 (Астроўская Аксана)
Тэлефон начальніка аддзела адукацыі гарвыканкама: 72-05-58 (Блажэй Сяргей Валер’янавіч)
Тэлефоны гарадзенскай абласной ТБМ: Вэлкам- 943 -78-09 (Крой Аляксандр Ільіч), МТС-285-93-07 ( Буднік Іван Фёдаравіч)
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #38 : 01 Ноябрь 2011, 20:58:38 »

Ну вось, мы, як і планавалі, у гэтым годзе наведалі Свіслач - Якушоўку, радзіму Каліноўскіх, усёй сям'ёй Улыбка

Далучаемся да нацыянальна - патрыятычнай культуры!  Улыбка



* Францішак ля камню.jpg (125,04 Кб, 576x768 - просмотрено 701 раз.)

* Францішак ля падмурку.jpg (159,5 Кб, 768x576 - просмотрено 932 раз.)
Записан

Dinah
Почетный гродненец
*****

Репутация: +173/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1075

Просмотр профиля
« Ответ #39 : 02 Ноябрь 2011, 14:23:15 »

Ой, дзяучаты! Якая добрая тэма!!! Дзякую Беларусачке, што паказала яе. Целующий Добрая тэма паднята. Личу, што трэбы сустрэцца з дзетками.
зы. Кидаю гэтую тэмку у свае выбраныя!
« Последнее редактирование: 04 Ноябрь 2011, 20:39:36 от Dinah » Записан

 
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #40 : 05 Ноябрь 2011, 20:52:29 »

Dinah, рада, што пазнаёмілася з табой! Аднадумцаў, ды яшчэ з дзеткамі, шмат не бывае!  Улыбка

Я вось даўно выношваю ідэю правядзення заняткаў для дзетак прыкладна нашага веку (каля 2-ух год) па-беларуску, у сябе дома. Каля мяне жывуць яшчэ двое палутарагадавалых зацікаўленых. Я, як была ў Менску, сустракалася з мамачкамі, якія ўжо даўно наладзілі такі гурток "Пальчыкавыя гульні". Іх там шмат, зараз яны нават па ўзросце дзеляцца, ну, трэба і нам з чаго пачынаць. Dinah, карацей, давай, а там яшчэ хто падцягнецца! Выбірай, калі вам зручна, а я ўсё падрыхтую на першы занятак - будзем апплікацыю рабіць на тэму восені.
Записан

Dinah
Почетный гродненец
*****

Репутация: +173/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1075

Просмотр профиля
« Ответ #41 : 05 Ноябрь 2011, 21:36:14 »

Я згодна на усё!!! Тольки трэбы уладкаваць некаторыя справы, и я табе адразу напишу! Согласен
Записан

 
redbird
Почетный гродненец
*****

Репутация: +532/-4
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2731


Просмотр профиля
« Ответ #42 : 19 Ноябрь 2011, 00:16:35 »

Я по-русски, извините, зато с предложением. Давайте организуем КАЛЯДКИ! За 2-3 дня до Рождества. Переодеваться не обязательно, можно взять куклы "на руку" в виде козы, медведя, звёздочки на палочке и что там ещё. Можно взять свистульки разные, барабан какой, ещё что-нить. На гармошке может кто умеет. Крутой Ну, фонарики...
Давайте выучим калядку хоть слова, одну или больше. У меня есть диск группы "Палац", всегда слушаем в околоновогодний период, есть симпатичные песни на эту тему.
Где. В центре всегда людно, шумно. Вот есть ёлочка нормальная на ул. Мира, недалеко от центра, над Неманом, через мост от театра.
Недолго, буквально на полчаса... детки не замёрзнут...
А?

Записан

Правитель про поэта чаще всего не знает ничего. У поэта, безусловно, больше власти, чем у правителя. И главное — эта власть истинная, данная сверху. Он не самозванец. Он не узурпировал власть от жажды всеми править.  ©
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #43 : 22 Ноябрь 2011, 23:40:39 »

redbird, якая цікавая прапанова!  Улыбка

Ага, трэба падумаць, спланаваць... Дзеткам дакладна будзе ціква ўсё новае і святочнае, а мы заадно пару песенак развучым!  Улыбка

Мы калісьці даўно з сябрамі распрацавалі вельмі добры доўгі сцэнар Калядак, з якаснымі касцюмамі, музыкальным суправаджэннем, атрымалася так прыгожа і якасна. У дзве кватэры мы заходзілі планавана, ну, нас там чакалі, вядома. А ў трэцюю выпадкова, так там чужыя людзі столькі падарункаў надавалі, грошаў, адзін дзядзечка нават 5 эўра ўсунуў. Карацей, на Новы Год скідвацца зусім не прыйшлося - так шмат было накалядавана.

Карацей, пашукаю што просценькае, тут выкладу. І вы сваё давайце!
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #44 : 26 Декабрь 2011, 23:53:09 »

Я памятую пра сустрэчу  Улыбка Падумала, што раней за 7 студзеня няма сэнсу сустракацца, тады ўжо і праваслаўныя далучацца. Мне, ўвогуле любы дзень зручна, прапаноўвайце! А елка каля старога масту за Нёманам, як па мне, так самае то: і цэнтр, і нешматлюдна (а то ж мы спевакі непрафесійныя  Обеспокоенный). Давайце пачнем запісвацца на 8-9  Подмигивающий

Вось калядныя песні. Хто яшчэ што спяваць умее?  Улыбка

Ціхая ноч   Муз. Грубера, сл. Н. Арсенневай

Ціхая ноч, святая ноч!
Усё спіць, сніць даўно.
Толькі Маці Святая ўсцяж
Ціха ў яслях люляе дзіця -
Спі, Сыночак малы,
Люлі, люлі, спі.

А ўгары ўсё гарыць
Серабром зорных крыг,
Хор анёлаў пяе пастухом
Аб дзіцяці, што будзе Хрыстом,
Светлай песняй хвалы
Славяць Збаўцу зямлі.

Ціхая ноч, святая ноч!
У родны край завітай,
Людзям сум і тугу разгані,
Хай жа цешацца ў гэтыя дні,
У ціхую, святую ноч!
У ціхую, святую ноч!

Праслухаць


Учора з вячора

1. Учора з вячора,
 учора з вячора, засвяціла зора. Засвяціла зора.
 2. Зора засвяціла,
 Зора засвяціла, свет узвесяліла. Свет узвесяліла
 3. Свет узвесяліўся,
 Свет узвесяліўся, Хрыстос нарадзіўся. Хрыстос нарадзіўся.
 4. Хрыстова Раджэнне,
 Хрыстова Раджэнне, людзям на збаўленне. Людзям на збаўленне.
 5. Людзі прыбягайце,
 Людзі прыбягайце, Хрыста прывітайце. Хрыста прывітайце.
 6. Здаровы бывайце,
 Здаровы бывайце, нам каляду дайце. Нам каляду дайце
 7. Здаровы святкуйце,
 Здаровы святкуйце, дайце, не шкадуйце. Дайце, не шкадуйце.

Праслухаць


Званочкі. Пераклад А. хаменкі

Прыемна адчуваць,
 Як конік мой бяжыць,
 Як ззяе зорны снег вакол
 Ды звон званчэй звініць.
 Спяшаюцца ўсе
 Ўсіх павіншаваць,
 Ды звон збірае ўсіх сяброў
 Каляды святкаваць.

 Звон звініць, звон звініць,
 Звон звініць званчэй.
 Не знайсці у цэлым свеце
 Тых званоў грамчэй.

 Калядны мой вазок
 Спяшаецца ізноў
 Прывезці падарункі ўсім,
 Павіншаваць сяброў.
 Хай песенька мая
 Яшчэ грамчэй гучыць,
 Няхай жадаюць шчасця вам
 Ды звон званчэй звініць.

 Звон звініць, звон звініць,
 Звон звініць званчэй.
 Не знайсці у цэлым свеце
 Тых званоў грамчэй.

Праслухаць тут

На гэтым пакуль спынюся  Улыбка Але пры жаданні можна ўсю праспяваць, у яе калядкі выдатныя! Па спасылцы - пачынаючы з 27-ай усе калядныя.

Записан

Dinah
Почетный гродненец
*****

Репутация: +173/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1075

Просмотр профиля
« Ответ #45 : 27 Декабрь 2011, 09:57:14 »

А мы хутчэй за усё паедзем да бабули на Коляды! Плачущий Беларусачка, прыйду тады да цябе на рэпетыцыю и буду личыць, што и у мяне сустрэча была! Подмигивающий
Записан

 
Polly
Ах, колькi ёсць красы цудоўнай поруч з намi, калi глядзець вакол дзiцячымi вачамi
Настоящий гродненец
****

Репутация: +124/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 394


Просмотр профиля
« Ответ #46 : 27 Декабрь 2011, 23:32:26 »

 Я таксама да вас далучуся, хаця ў мяне і няма дзіцяці Улыбка. Ніколі не бачыла сапраўдных Каляд, а тут нават ёсць магчымасць паўдзельнічаць Веселый!!! Пашла вучыць тэксты...
Записан

Чалавек можа ўсё. Межаў яго сiле няма, калi наперадзе агонь надзеi. Гэта вельмi добра ведаюць гуманiсты, фанатыкi i закаханыя. Што тады казаць пра тых, хто i першы, i другi, i трэцi.
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #47 : 04 Январь 2012, 23:34:22 »

А давайце ў панядзелак, 9-га, можа болей народу зможа. Хаця ідэя з татамі мне асабліва спадабалася!  Улыбка Але ж і стрёмна... Я публічна яшчэ аніразу не спявала  Обеспокоенный

Словы гэтых песень я раздукавала. Давайце возьмем у рукі лампадкі, свечкі і цацкі ў выглядзе герояў Каляд. І печыва! Каб потым саміх сябе пачаставаць!

Так значыць давайце на Міра каля мосту ля елкі а 18.30.
Записан

Polly
Ах, колькi ёсць красы цудоўнай поруч з намi, калi глядзець вакол дзiцячымi вачамi
Настоящий гродненец
****

Репутация: +124/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 394


Просмотр профиля
« Ответ #48 : 04 Январь 2012, 23:44:30 »

 Песня "Го-го каза"
 
 Го-го каза, го-го шэра
 Дзе рожкі дзела?
 На соль праела.
 Го-го каза, го-го шэра
 Паварочвайся, не забывайся.
 Го-го каза, го-го шэра
 То на ножачкі, то на рожачкі
 Павярніся зграбна, павярніся складна.
 Кажы, дзе хазіла, кажы, што рабіла.
Записан

Чалавек можа ўсё. Межаў яго сiле няма, калi наперадзе агонь надзеi. Гэта вельмi добра ведаюць гуманiсты, фанатыкi i закаханыя. Што тады казаць пра тых, хто i першы, i другi, i трэцi.
redbird
Почетный гродненец
*****

Репутация: +532/-4
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2731


Просмотр профиля
« Ответ #49 : 06 Январь 2012, 20:49:31 »

Уря!
Цитировать
Пашла вучыць тэксты...
Цитировать
стрёмна...
Не-а, наадварот!
Нараджаецца... традыцыя...

Палац.

Шчадроўка, калядная
Беларуская народная песьня
А ці дома, дома
Сам пан гаспадар
Сьвяты вечар добрым лю(дзям)
А калі ён дома
Хай выйдзе(я) на двор
Хай выйдзе(я) на двор
Зазірне ў шчэдры бор
Што(й) ў шчэдрым бару
Ды шуміць і гудзе
Ды шуміць і гудзе
Два раёчкі ляця(ць)
Першы раё(я)ча(о)к
Ён нясе гаршочак
Другі раё(я)ча(о)к
Ён нясе мядочак
Вы тужыце(це)
Ды сыноў жаніце
Сьвечкі сукайце
Ды дачок аддавайце

Шчадроўка, калядная
Беларуская народная песьня
За гарою каменою
Шчодры вечар Васілею
Ста(о)іць цэрква з трох верхамі
З трох верхамі з трох вокнамі
Першы вершык ясен месяц
Другі вершык ясна сонца
Трэці вершык сам Гаспоць Бог




Добавлено: 07 Январь 2012, 13:57:45
Яшчэ калядка:

На вашым двары Дрэва стаяла,

Раю-раіўся,Хрыстос нарадзіўся На вашым двары.

На тым дрэве Цісова краваць.

Раю-раіўся...

А ў той краваці Божая маці.

Раю-раіўся...

Божая маці Сына радзіла.

Раю-раіўся...

Сына радзіла, Раду радзіла.

Раю-раіўся...

Суяжджаліся Князі-баяры.

Раю-раіўся...

Суды судзілі, Раду радзілі.

Суды судзілі.— Чыім імём назваць?

Назвалі імём — Ісусам Хрыстом!
« Последнее редактирование: 07 Январь 2012, 13:57:45 от redbird » Записан

Правитель про поэта чаще всего не знает ничего. У поэта, безусловно, больше власти, чем у правителя. И главное — эта власть истинная, данная сверху. Он не самозванец. Он не узурпировал власть от жажды всеми править.  ©
Dinah
Почетный гродненец
*****

Репутация: +173/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1075

Просмотр профиля
« Ответ #50 : 08 Январь 2012, 20:32:52 »

Дзяучаты!!! мы ужо дома!!! Заутра збираемся? Дзе? А якой гадзине?
Записан

 
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #51 : 08 Январь 2012, 21:24:46 »

Дзяўчаткі!!!

Толькі што узнікла новая прапанова: маладыя дюдзі заўтра ў палацу моладзі а 19 гадзіне арганізоўваюць калядкі і запрашаюць нас да іх далучыцца. Там-жа і паспяваем, і патанчым. Мне гэтая ідэя вельмі спадабалася: не толькі прафесійна Подмигивающий, але і камфортна з дзеткамі (а то я трохі горла прастудзіла, і баялася, што спевы зусім не выйдуць).

Панядзелак ( 9 студзеня) а 19-й у палацу творчасці дзяцей і моладзі ў 104-ы кабінеце (ткацтва).

Мы будзем усёй сям'ёй і з сябрамі! Я ўнутры там ні разу не была, не арыентуюся, таму сустрэнемся ля кабінету, так?! Чакаю!
Записан

Dinah
Почетный гродненец
*****

Репутация: +173/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1075

Просмотр профиля
« Ответ #52 : 09 Январь 2012, 08:01:11 »

у палацу творчасці дзяцей і моладзі
А цяпер падрабязней дзе гэта? Строит глазки
Записан

 
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #53 : 09 Январь 2012, 09:47:33 »

У Каложскім парку. Ісці з Савецкай плошчы па Кастрычніцкай, а там праз масток і направа.

Толькі вось калядкі redbird я зусім не ведаю... Обеспокоенный
Записан

murlakatamka
Гродненец
**

Репутация: +75/-0
Offline Offline

Сообщений: 145


Просмотр профиля
« Ответ #54 : 09 Январь 2012, 17:40:02 »

http://dzietki.org/ очень хороший сайт
Записан
redbird
Почетный гродненец
*****

Репутация: +532/-4
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2731


Просмотр профиля
« Ответ #55 : 09 Январь 2012, 17:51:10 »

Ой, нам далеко... На коляске не доедем, с остановки не донесу, мы маленькие совсем, 1,3 нам. Если бы с папой... но он на работе допоздна.
Ладно, до следующего года!!! Целующий
Мы пели уже, если честно, 7-го около ёлки к-ра Октябрь, незапланированно! И твои, Беларусачка, калядки я выучила, нетрудно догадаться, какая мелодия, хоть ютюб не тянет, они на слуху. "Званочкі" у нас дома с утра до ночи!
Спасибо!
Опять пардоны за мой рюский. Обеспокоенный
Записан

Правитель про поэта чаще всего не знает ничего. У поэта, безусловно, больше власти, чем у правителя. И главное — эта власть истинная, данная сверху. Он не самозванец. Он не узурпировал власть от жажды всеми править.  ©
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #56 : 07 Май 2012, 19:56:57 »

Зараз распавяду, як я тэлефанавала ў абодва аддзела адукацыі па пытанню набора ў беларускі садок Улыбка Каму гэтае пытанне актуальна - калі ласка, адпісвайцеся  Улыбка

Па-першае, пасля размовы ў мяне вера перарасла ў надзею Улыбка Магчымасць УПЕРШЫНЮ (не магу сказаць, за які час) адправіць дзіця ў беларускую групу вялікая. Усё ў НАШЫХ руках. Нюанасаў шмат, але яны вырашаюцца.

Па-другое. Па маім спісе нас, хто збіраецца ў садок у гэтым годзе, каля 10. Садаўскія нормы для арганізацыі групы - УСЯГО 12 дзяцей. 2 гады назад ў шматлікіх СМІ былы дана інфармацыя пра вывучэнне спросу на беларускія садкі. Аказалася, у Ленінскім раёне ў іх базе 2 ці 3 чалавека (і мы ў тым ліку), у кастрычніцкім толькі 2, з якіх 1 мой сын не із раёну і 1 незнаёмая мне дама. Цікава, потым мы будзем крычаць, пісаць і скардзіцца на ўладу, што вось так хацелі, а яны..., а нам...  >:(А мы выканалі свой мінімум - хаця б далі ім афіцыйную інфармацыю, што мы ёсць, мы ўсе запісаліся??!!!

Абодва спецыяліста з дзвюх раёнаў прачыталі мне натхнёную лекцыю пра тое, што яны кожны год гэтае пытанне падымаюць, спецыялістаў у іх хапае, матэрыялу таксама. Чакаюць нас Улыбка

Ёсць бюракратычныя замарочкі - у першую зборную групу можна браць дзяцей з 2 да 4 год, але мінімум 12 чалавек. Тут таксама можна пазмагацца, калі нас атрымаецца меней - У Магілёве некалькі год існавала група з 3-х дзетак. Другая іх замарочка - гэта трэба абавязкова мець рэгістрацыйны нумар (ага, як у Замяціна "Мы"  Рот на замке). Кажуць, што гэта абавязкова!!!! Але калі мы на беларускую групу, то запісацца можна проста для галачкі, бо наўрад-ці група будзе перапоўненая  Крутой

А, самае галоўнае - у гэтым годзе яны нам могуць прапанаваць 54-ы садок на Урублеўскага (ці бліжэйшыя). Таму што там ёсць вольныя групы. Пытанне групы ў цэнтры на гэты год немагчыма, усё даўно распісана. А я вельмі спадзявалася прытуліцца ў малых старых садках - зручна з дастаўкай Грустный Садок на Урублеўскага яшчэ аніразу цэлую групу не набіраў, таму тыя, хто здаваў туды старэйшых дзетак, траплялі проста ў групу з беларускім кутком. Перад тым, як на яго пагаджацца, хацелася б туды пад'ехаць і паразмаўляць з будучымі выхавацелямі - хто са мной у кампанію?!!

Адкажыце, калі ласка, на наступныя пытанні (дашліце АП):
1. Поўнае імя дзіця
2. Дата Нараджэння
3. Месца жыхарства
4. Наяўнасць аўто

 Веселый



Записан

Nasta
Настоящий гродненец
****

Репутация: +63/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 662


Просмотр профиля
« Ответ #57 : 07 Май 2012, 22:39:33 »

Беларусачка, хацелася б падтрымаць вашую iнiцыятыву. Было б класна, калi усё ж у цэнтры была магчымасць зрабiць такую групу.
Записан
tanuhas
как-то так))))
Гигафлэймер
*****

Репутация: +3008/-8
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 25951


Просмотр профиля
« Ответ #58 : 07 Май 2012, 23:00:41 »

простите, что вмешиваюсь в вашу беседу, но если мне не изменяет память, то в 40 саду(от Азота) на Пушкина была  группа(кружок?) белорусского языка.Тот же белорусский "куток" Вам, Nasta, было бы удобно....Поинтересуйтесь, садик ведь  и сам по себе неплохой.
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #59 : 07 Май 2012, 23:29:29 »

О, цікава! А дзе такі сад размешчаны? Можа яшчэ ў якіх цэнтральных ёсць такія "намёкі" на беларушчыну?

І чаму мяне пераконвалі, што ў цэнтры ніяк не арганізавацца? Хаця 100% таксама не сказалі... Тут пытанне аб паўнавартаснай групе, а не гуртку. Будзем працаваць Улыбка
Записан

Nasta
Настоящий гродненец
****

Репутация: +63/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 662


Просмотр профиля
« Ответ #60 : 07 Май 2012, 23:38:46 »

простите, что вмешиваюсь в вашу беседу, но если мне не изменяет память, то в 40 саду(от Азота) на Пушкина была  группа(кружок?) белорусского языка.Тот же белорусский "куток" Вам, Nasta, было бы удобно....Поинтересуйтесь, садик ведь  и сам по себе неплохой.
Цiкава, цiкава. У нас шмат дзяцей з дома водзяць у гэты садок (дарэчы ён Азотаускi), i нiхто з бацькоу не казау пра той гурток...
Дарэчы мая пляменнiца ходзiць у Хiмвалакноускi на Томiна (ня ведаю нумар), дык там у звычайных групах выхавацелькi старалiся самыя вядомыя традыцыi народныя дзецям распавядаць - ладзiлi Каляду, да Вялiкадня нешта рабiлi...хоць так
Записан
tanuhas
как-то так))))
Гигафлэймер
*****

Репутация: +3008/-8
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 25951


Просмотр профиля
« Ответ #61 : 07 Май 2012, 23:49:46 »

простите, что вмешиваюсь в вашу беседу, но если мне не изменяет память, то в 40 саду(от Азота) на Пушкина была  группа(кружок?) белорусского языка.Тот же белорусский "куток" Вам, Nasta, было бы удобно....Поинтересуйтесь, садик ведь  и сам по себе неплохой.
Цiкава, цiкава. У нас шмат дзяцей з дома водзяць у гэты садок (дарэчы ён Азотаускi), i нiхто з бацькоу не казау пра той гурток...
Дарэчы мая пляменнiца ходзiць у Хiмвалакноускi на Томiна (ня ведаю нумар), дык там у звычайных групах выхавацелькi старалiся самыя вядомыя традыцыi народныя дзецям распавядаць - ладзiлi Каляду, да Вялiкадня нешта рабiлi...хоць так

поинтересуйтесь.2 года назад я была у заведующей этого сада-кружок был.И что-то еще....
Ну и в нашем 91 саду тоже есть воспитатель, который белорусскую "хатку" ведет, на утренник детки по 2 стиха учат-на русском и на белорусском.И Калядки у нас тоже были-по всем группам ходили "козочки"(так мой ребенок рассказывал Смеющийся).
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #62 : 07 Май 2012, 23:53:58 »

Пра садок на Томіне мне казалі ў РАНА. Але я, напрыклад, без машыны, толькі дзеля эпізадычных заняткаў і народных традыцый вазіць сына ў такую далечыню вазіць не буду. Нашаму дзіцю і дома беларушчыны хапае. А вось дзеля таго, каб быць у кампаніі аднадумцаў-малалетак і вывучаць сучасную мову, - вазіла бы і на Урублеўскага.
Записан

Sjarozha
Гродненец
**

Репутация: +13/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 149


За сильную и працьвятаюшчую!

Просмотр профиля Email
« Ответ #63 : 08 Май 2012, 08:57:23 »

зразумеў, дзякуй, мы былі у 54 садку, уся арганізацыя там па-руску проста больш заняткаў на беларускай мове есць, загадчыца сказала што есць магчымасць зарганізаваць і беларускую групу але няма жадаючых
Записан
*Victory*
Почетный гродненец
*****

Репутация: +754/-1
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1385


Просмотр профиля
« Ответ #64 : 08 Май 2012, 10:49:19 »

Мне вельмі хацелася б аддаць дзіця ў такую групу Веселый  Хоць у школе потым лягчэй будзе  Подмигивающий  
Машыны ў нас ёсць, але вазіць на Томіна надта далека Грустный
А вось на Пушкіна, ці куды-небудзь па Ленінскім раёне - гэта было б вельмі зручна!!!!!
Наталля, а можна нас унесці ў ваш спіс? Але нам да двух яшчэ далека...
Записан
Zwillinge
Почетный гродненец
*****

Репутация: +335/-1
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1623


Софья - 02.09.2011

Просмотр профиля
« Ответ #65 : 08 Май 2012, 11:09:18 »

О, цікава! А дзе такі сад размешчаны?
Пушкина, 26а. т.413925
Записан
Nasta
Настоящий гродненец
****

Репутация: +63/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 662


Просмотр профиля
« Ответ #66 : 08 Май 2012, 15:04:24 »

Беларусачка, здаецца мне, што вы у гэтым пытаннi самая актыуная.
Калi будзе жаданне распытаць пра магчымасць стварэння беларускае групы у садаках, вось тэлефоны 9га садка - 77-17-31 (загадчыца Любоу Максiмауна), i яшчэ 11га 74-60-49 (загадчыца Вольга Сягрееуна).
Са свайго боку паспрабую запытаць у 9ым садку. Толькi гэты садок знаходзiцца памiж вулiцамi Церашковай i Каханоускага (раён чыгуначнага пераезду, аграрнага унiвера на Цiмiразева), можа гэта не зусiм зручны раён...
Записан
Dinah
Почетный гродненец
*****

Репутация: +173/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1075

Просмотр профиля
« Ответ #67 : 08 Май 2012, 18:33:23 »

Химвалакноуски садок на Томина - гэта № 74. Каля майго дому. Але туды патрапиць амаль што немагчыма. Тольки праз кирауництва "Химвалакно". Я б з задавальненнем сваю дачку адправила б у беларускамоуную групу у 74-ы садок.
Записан

 
Andrey-g
Настоящий гродненец
****

Репутация: +218/-3
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 367


тэл. 783-39-26 (МТС)

Просмотр профиля
« Ответ #68 : 10 Май 2012, 16:39:33 »

У 24 садку таксама час ад часу ўспамінаюць беларускую мову. Але хацелася б большага. Для сабе вырашыў пакуль не шукаць, ды не настойваць на беларускамоўным навучанні. А вось калі пойдзе ў школу, тады паспрабую запісацца ў беларускамоўны клас.
Далучаюся да вашай ініцыятывы.
Записан
tanuhas
как-то так))))
Гигафлэймер
*****

Репутация: +3008/-8
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 25951


Просмотр профиля
« Ответ #69 : 10 Май 2012, 19:30:00 »

простите, что вмешиваюсь в вашу беседу, но если мне не изменяет память, то в 40 саду(от Азота) на Пушкина была  группа(кружок?) белорусского языка.Тот же белорусский "куток" Вам, Nasta, было бы удобно....Поинтересуйтесь, садик ведь  и сам по себе неплохой.
Цiкава, цiкава. У нас шмат дзяцей з дома водзяць у гэты садок (дарэчы ён Азотаускi), i нiхто з бацькоу не казау пра той гурток...
Дарэчы мая пляменнiца ходзiць у Хiмвалакноускi на Томiна (ня ведаю нумар), дык там у звычайных групах выхавацелькi старалiся самыя вядомыя традыцыi народныя дзецям распавядаць - ладзiлi Каляду, да Вялiкадня нешта рабiлi...хоць так

вот буквально вчера во дворе разговаривали со знакомой, у нее девочка год назад в 40 сад ходила и встречались они с подружкой садиковской.Так вот их группа (с 3 до 4лет) неделю назад на какое-то мероприятие показывала спектакль на белорусском языке.Так что какая-то работа ведется точно.
Записан
televital
Почетный гродненец
*****

Репутация: +69/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1286


Я люблю этот Форум!

Просмотр профиля
« Ответ #70 : 11 Май 2012, 00:24:32 »

А вось калі пойдзе ў школу, тады паспрабую запісацца ў беларускамоўны клас.
Паспрабую  Улыбка. Я таксама так думаў. Калі ня будзе суполкі, толькі і застанецца паспрабаваць. Грустный
Записан
Andrey-g
Настоящий гродненец
****

Репутация: +218/-3
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 367


тэл. 783-39-26 (МТС)

Просмотр профиля
« Ответ #71 : 11 Май 2012, 10:57:08 »

Паспрабую  . Я таксама так думаў. Калі ня будзе суполкі, толькі і застанецца паспрабаваць.
Не будзе суполкі, дык прыйдзецца яе збіраць. Але думаю, што яна будзе Подмигивающий.
Записан
Andrey-g
Настоящий гродненец
****

Репутация: +218/-3
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 367


тэл. 783-39-26 (МТС)

Просмотр профиля
« Ответ #72 : 15 Май 2012, 10:32:40 »

Аказалася, у Ленінскім раёне ў іх базе 2 ці 3 чалавека (і мы ў тым ліку), у кастрычніцкім толькі 2, з якіх 1 мой сын не із раёну і 1 незнаёмая мне дама.
Сёння запісаўся ў гэты спіс жадаючых. Мы ў гэтым спісе чацвёртыя (за Беларусачкай). Няўжо больш жадаючых няма?
Записан
*Victory*
Почетный гродненец
*****

Репутация: +754/-1
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1385


Просмотр профиля
« Ответ #73 : 15 Май 2012, 16:26:13 »

Мы ў гэтым спісе чацвёртыя (за Беларусачкай). Няўжо больш жадаючых няма?

так а можна падрабязней аб гэтым спісе? Запісвацца там жа дзе і на чаргу ў садок станавіліся? І на базе якога садка гэтая суполка будзе? А з якога ўзросту возьмуць? Падзяліцеся інфармацыяй хто-небудзь, калі ласка!  Улыбка
Записан
Andrey-g
Настоящий гродненец
****

Репутация: +218/-3
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 367


тэл. 783-39-26 (МТС)

Просмотр профиля
« Ответ #74 : 15 Май 2012, 17:49:21 »

У гэты спіс запісваюць усіх жадаючых ісці ў беларускамоўную групу дзіцячага садка. Можна падысці ў адно акно аддзела адукацыі, яны скажуць, куды прайсці. А можна адразу ў Аддзел адукацыі да галоўнага спецыяліста па дашкольнаму выхаванню.
У Аддзеле адукацыі Ленінскага раёна гэта, здаецца, 256 каб.
Калі яны набяруць групу (хаця б 12 чал.), будуць вырашаць, дзе зрабіць гэту групу.
Записан
*Victory*
Почетный гродненец
*****

Репутация: +754/-1
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1385


Просмотр профиля
« Ответ #75 : 15 Май 2012, 18:28:39 »

Andrey-g, дзякую
Записан
-Jeanne-
Moderator
*****

Репутация: +3458/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 12792


S Просмотр профиля
« Ответ #76 : 16 Май 2012, 22:22:53 »

девочки, смотрите какой интересный сайт

http://n-compas.jimdo.com/
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #77 : 17 Май 2012, 00:12:56 »

Выбачаюся, што знікла - проста ўжо апускаюцца рукі  Грустный Мы зможам дасягнуць пажаданага, толькі калі МЫ БУДЗЕМ РАЗАМ . Пакуль абтэлефаноўвала свой спіс, у чарговы раз падцвердзіўся беларускі дыягназ "мая хата скраю"  Злой На жаль, маё ўменне пераконваць слабее за аргументы "здраднікаў". Прабачце, я зараз уся на эмоцыях, але як яшчэ назваць людзей, якія ведаюць, што толькі разам мы сіла, і саскокваюць?! Злой

Садок №40. Выхавацельніца Людміла Рыгораўна - наш чалавек!!!!  Веселый Яна казала маімі словамі!  Улыбка Хваліла 54 садок з іх добрай базай і раіла дзеля сваіх перакананняў не звяртаць увагі на адлегласці. У іх садку ніколі не было ні групы, ні гуртка. Але! У іх кожная пятніца беларуская, калі ўсе выкладчыкі размаўляюць па-беларуску!!!!! І сама пачала чытаць мне лекцы пра родную мову, нашы правы, і г.д.  Улыбка У заяве ўказваецца, на якой мове размаўляць з дзіця, і ў іх ёсць 1 беларускі хлопчык! Але яны азотаўскія Грустный

Кастрычніцкі АА (Гагарына) Святлана Ўладзіміраўна 52-05-65
Які раз размаўляю, усё новая інфармацыя Грустный Галоўнае адно - гэты чалавек не верыць, што ў нас можна сабраць групу, бо няма попыту. А правілы....... Злой Пад пэўны сад толькі дзеці да яго прыпісаныя і строга-строга па ўзросце. Сёння ўжо не было межаў 2-4 гады, а толькі яслі 2-3 і сад 3-4 (на 1 верасня). Мінулы раз я памылілася  - у іх няма ніводнага пажаданага на садок акрамя мяне!!!!! Я прад'яўляла ёй прэтэнзіі аб неправільна напісаных заявах, а яна мне толькі пра тое, што я адзіная. А калі і ёсць той спіс, пра які яна ўжо ад мяне чула, то чаму ніхто не запісаўся ў яе, каб яны планавалі нашу групу? Рытарычнае пытанне.

Ленінскі АА (Савецкая) Святлана Андрэеўна 74-07-85
Калі ласка, хто яшчэ не запісаўся, запішыцеся і там, і там. Але на Ленінскі ў мяне толькі і засталіся спадзяванні, зацікаўленасць там адчуваецца. Тут мне казалі пра рамкі 2-4 гады. Але не раней Грустный Шчыра кажучы, мне не тэрмінова аддаваць Францішка ў гэтым годзе, бо бачу, што ў нашым спісе мы самыя старэйшыя, не ўлічваючы ўжо дарослай Дыяны Andrey-g (4 гады)Улыбка Дарэчы, Андрэй, знайшла вам кампанію на школу (Варвара 4 год).

Такія вось справы.... Што далей рабіць - не ведаю...  Было жаданне схадзіць куды вышэй, ды напісаць артыкулы ў прэссу, але ведаеце, што для гэтага трэба Улыбка Маса Улыбка
Записан

televital
Почетный гродненец
*****

Репутация: +69/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1286


Я люблю этот Форум!

Просмотр профиля
« Ответ #78 : 17 Май 2012, 00:55:11 »

Падсумуем. Дзеля "самастойнага" стварэньня групы патрэбна 10-15 апантаных бацькоў з аднаго раёну, бо калі спатрэбіцца вазіць дзіцё з Вішняўца на Ўрублеўскага ці наадварот,апантанасьць у большасьці зьнікне.
 Больш "рэальны"шлях, гэта калі з нейкага перапуду  аддзел адукацыі валявым рашэньнем створыць групу, ну хоць бы ў якасьці эксперыменту.
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #79 : 17 Май 2012, 01:26:38 »

Не, я бы на АА пакуль не гнала - як паказала практыка, чалавечы фактар тут істотны.

А па-другое мы і самі можам Улыбка Калі не яны сілай, а мы ўсе разам прыйдзем, пакажамся, што зрабілі за іх працу, і просім для сваіх дзетак усе ўмовы. Мінімум нас 12 павінна быць па іх стандартах. Але калі мы збярэмся 8-ю, што не зачэпяцца за нас як за "эксперыментальную" групу?!

Я так зразумела, што людзі напужаліся вуліцы Ўрублеўскага. А калі паглядзець на гэтую справу як на элітны садок?! Як возяць на Каліноўскага ў нейкі блатны-блатны? А як габрэйская суполка дзесьці на катэджы арганізавалі садок для сваіх дзетак?

Мы пакуль грант не выігралі на прыватны. Таму што самі гэтага не жадаем, так жа?!
Записан

televital
Почетный гродненец
*****

Репутация: +69/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1286


Я люблю этот Форум!

Просмотр профиля
« Ответ #80 : 17 Май 2012, 13:59:26 »

Дык колькі зараз рэальна дзетак?
Записан
Andrey-g
Настоящий гродненец
****

Репутация: +218/-3
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 367


тэл. 783-39-26 (МТС)

Просмотр профиля
« Ответ #81 : 17 Май 2012, 16:08:28 »

Дык колькі зараз рэальна дзетак?
Трэба яшчэ ўлічваць узрост дзетак. Жадаючых займацца па-беларуску, здаецца, пакуль недастаткова.
Записан
*Victory*
Почетный гродненец
*****

Репутация: +754/-1
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1385


Просмотр профиля
« Ответ #82 : 17 Май 2012, 17:36:53 »

Ленінскі АА (Савецкая) Святлана Андрэеўна 74-07-85

Увесь дзень тэлефаную - нікто не падыходзіць  Грустный
можа разоў 20 набірала...
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #83 : 17 Май 2012, 23:41:40 »

Нумар   Імя       Кантакт                 Народзіны   На 1.09.12
1   Францішак   Беларусачка   24,11,2009   2,9
2   Яраш      Amelia.by   19,04,2010   2,4
3   Надзя                       27,03,2010   2,5
4   Вера       Афтсдфгы   18,11,2010   1,9
5   Паўліна      Sjarozha   24,02,2010   2,6
6   Юльян                       11,09,2010   1,11
7   Надзя      DaLi                 30,07,2010   2,1
8   Ліда                       04,01,2009   3,7
9         Вика-Виктория                    1,6
10         Nasta                                  1,6
11   Дыяна      Andrey-g   16,04,2008   4,4
12   Леся        televital                 28,04,2009   3,4

ЗЫ: калі пішу - табліца роўная. Далучаю - касіць. Выбачайце!

Вось спіс. Ну, 7 чалавек на групу 2-3 разам з тымі, хто жадае саскочыць у нас сабралася Улыбка Вікторыя і Наста, дашліце мне, калі ласка, вашы дадзеныя, хоць на будучае буду мець. Сёння разам з жонкай Sjarozhy, дарэчы, іх дачушка ўжо размаўляе па-беларуску Улыбка, дамовіліся праз тыдзень пад'ехаць у 54 садок і на месцы паразмаўляць з будучымі выхавацелямі. televital, далучайцеся і вы! За гэты час УСІМ са спісу трэба быць запісанымі ў 2 раёнах АА!!!

У Ленінскім раёне там 1 спіс, і пакуль 1 садок, 54. У Кастычніцкім спецыяліст прыпісвае толькі да канкрэтнага садку. Мы з Францішкам замацаваны за 80-ым (Кляновая/Шчорса), калі будуць настойваць, то называйце гэты, так як мы там на ўвесь раён адзіныя, а вазіць усё-роўна куды. З аднаго боку - акраіна, з другога - цэнтр пад бокам Улыбка
Записан

*Victory*
Почетный гродненец
*****

Репутация: +754/-1
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1385


Просмотр профиля
« Ответ #84 : 18 Май 2012, 15:43:23 »

Ленінскі АА (Савецкая) Святлана Андрэеўна 74-07-85
Наталля, эта дакладны нумар?  Зноў ніхто не падыходзіць  Грустный
Записан
Andrey-g
Настоящий гродненец
****

Репутация: +218/-3
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 367


тэл. 783-39-26 (МТС)

Просмотр профиля
« Ответ #85 : 18 Май 2012, 16:48:45 »

На іх сайце таксама гэты нумар:
Галоўны спецыяліст сектару дашкольнай адукацыі: Мялешка Святлана Андрэеўна. Каб. 253, тэл. 74-07-85.
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #86 : 04 Июнь 2012, 22:55:54 »

Хто запісаўся - падзяліцеся, калі ласка, уражаннямі Улыбка

У сераду разам з Афтсдфгы ідзем у Ленінскі АА на прыватную размову звяраць спісы Улыбка На наступным тыдні планую ў той садок пад'ехаць, з выхавацелькамі пазнаёміцца.

Чулі, у транспарце пусцілі рэкламу пра набор у беларускую групу?

І яшчэ тут прадублюю: 7 чэрвеня (чацвег) а 17.30 у Музеі Рэлігіі чарговы канцэрт для дзетак і экскурсія па залі музея з экспазіцыяй "З крыніц спрадвечных..." (традыцыйная беларуская культура)

Прыходзьце! Добрая нагода пазнаёміцца, з кім пакуль толькі перапісваліся Улыбка
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #87 : 17 Июнь 2012, 23:49:33 »

У чацвер іду з адной мамай ў выканкам да начальніка аддзелу адукацыі, прыкладна аб 11. Хто жадае - далучайцеся! Улыбка

Нечакана з'явілася выдатная навіна!  Веселый Адна дзеўчына з адукацыяй "Беларуская мова і літаратура" і вопытам прыцы ў дзіц. садку мае вялікае жаданне працаваць у беларускай групе  Целующий Нават калі група атрымаецца і не поўная, і яе даб'юць рускімі дзецьмі - лепшага навучання па-беларуску нашы дзеці не атрымаюць, бо гэтая спадарыня ідзе да нас з-за ідэйных перакананняў, а не пад прымусам АА. У чацвер яна ідзе з намі Улыбка

Візіт у ленінскі АА на месцы і ў прысутнасці сведак паказаў нам, як яны не толькі не зацікаўлены ў наяўнасці беларускай групы, але і робяць усё магчымае, каб нашаму аб'яднаню не садзейнічаць  Злой Мая знаёмаю за тыдзень да нашага візіту запісвалася ў іх на месцы ў групу - яе нідзе ў спісах не было. Затое астатнія дзеці выпадкова пазнаходзіліся раскіданымі па 2 кампутарах. Магчыма, у кожным кампутары аддзелу было па-трошку Улыбка Яны перапісалі мой спіс - на 1 верасня ў садок збіраецца 8 дзяцей:
1   Францішак   Беларусачка   2,9
2   Яраш      Amelia.by      2,4
3   Вітаўт     vitaut2010   2,5
4   Леся        televital       3,4
5   Паўліна      Sjarozha   2,6
6   Юльян                         1,11
7   Надзя      DaLi              2,1
8   Багдан                        2,5
Записан

televital
Почетный гродненец
*****

Репутация: +69/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1286


Я люблю этот Форум!

Просмотр профиля
« Ответ #88 : 18 Июнь 2012, 00:19:38 »

робяць усё магчымае, каб нашаму аб'яднаню не садзейнічаць
Яны проста ігнаруюць. У іх іншай працы шмат.
Записан
Mikalaj
Гродненец
**

Репутация: +14/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 100

Просмотр профиля
« Ответ #89 : 18 Июнь 2012, 10:04:35 »

У чацвер іду з адной мамай ў выканкам да начальніка аддзелу адукацыі, прыкладна аб 11
Можа я з вамі. Патэлефаную.
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #90 : 18 Июнь 2012, 10:15:37 »

Было б выдатна - з мужчынамі мы будзем адчувась сябе больш упэўнена!  Улыбка
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #91 : 21 Июнь 2012, 18:01:04 »

Сустрэча сёння не атрымалася - начальніка тэрмінова саслалі ў камандзіроўку. Таму, калі заўтра а 9 у каго будзе магчымасць і жаданне - чакаем!

Сёння ў нас была нестандартная дэлегацыя для гарвыканкаму: 4 дарослых, 2 дзіця ў калясках і 1 у слінгу - міліцыянер быў трохі здзіўлены  Смеющийся
Записан

Mikalaj
Гродненец
**

Репутация: +14/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 100

Просмотр профиля
« Ответ #92 : 29 Июнь 2012, 11:43:37 »

Цікавая інфармацыя: адна жанчына некалькі гадоў таму адмовілася аддаваць дзіцё ў дзіцсад №54 з-за таго, што група, дзе было месца для яе дзіцяці, была беларускмамоўная. Да таго ж гэта была не адзіная такая група... Вось як...
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #93 : 29 Июнь 2012, 16:48:08 »

УРА!!!!!!!!!!!!!!! Я гэта зрабіла!!!!!!!!!!!!!!!!  Яху! Яху! Яху! Яху! Яху! Яху! Яху!

У нас ёсць група ў садку!!!!!!!!! Незалежна ад таго, што нас 9!!! Пакуль.

І не на Дамброўскага, а максімальна набліжаны да цэнтру, з таго, што яны маглі знайсці!!!!!!!!!!!! № 45 на Горкага/Серафімовіча.

У мяне рукі трасуцца... не веру, што пачула гэта. Першы раз у Гродна за апошнія 17 год Подмигивающий
Записан

televital
Почетный гродненец
*****

Репутация: +69/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1286


Я люблю этот Форум!

Просмотр профиля
« Ответ #94 : 29 Июнь 2012, 23:35:48 »

Цікавая інфармацыя: адна жанчына некалькі гадоў таму адмовілася аддаваць дзіцё ў дзіцсад №54 з-за таго, што група, дзе было месца для яе дзіцяці, была беларускмамоўная. Да таго ж гэта была не адзіная такая група... Вось як...
Ну навошта хлусню пісаць? Ну  няма там і не было ў апошнія гады беларускамоўных групаў.  

Добавлено: 29 Июнь 2012, 22:38:35
Беларусачка, 45-ы гэта каля 16-й школы?
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #95 : 29 Июнь 2012, 23:57:11 »

Сёння размаўляла з начальнікам ленінскага АА, ён сам казаў, што ў іх пакуль такога не было ні разу. Мы для іх эксперымент. І калі так і будзе, то яму будзе апладзіраваць увесь зал. А ён пакуль мае долю сумневу, што ўсе 9 прынясуць заявы. Так што - запісываемся! Сама я не ведаю, як гэта адбываецца, можам неяк сабрацца разам Улыбка

45 садок на Сухамбаева, 5. Нашу выхавацельку не ўзялі з прынцыпа Грустный Прозвішчы выхавацеляк запытаць забыла - мову адняла  Смеющийся Але трэба да іх наведацца, і пажадана да дваіх.  
Записан

televital
Почетный гродненец
*****

Репутация: +69/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1286


Я люблю этот Форум!

Просмотр профиля
« Ответ #96 : 30 Июнь 2012, 00:31:36 »

Я ў гэты садок у дзяцінстве хадзіў, дакладней мяне вадзілі Улыбка.
Заяву ў садок несьці, ці ў АА? І ў які тэрмін?
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #97 : 30 Июнь 2012, 00:43:17 »

Віталь, вы ж ужо ходзіце, вам толькі перавесціся. Сама яшчэ нічога не ведаю па гэтым пытанні, але сёння сказалі, што спачатку ў АА заяву, потым медкамісія, і затым выдадуць спраўку.

Тэрміны - як раней, чаго цягнуць. І збіраць кампанію  Улыбка

Люблю старыя садкі Улыбка Дрэваў там шмат!
Записан

vitaut2010
Новенький


Репутация: +1/-0
Offline Offline

Сообщений: 4

Просмотр профиля Email
« Ответ #98 : 30 Июнь 2012, 09:52:27 »

Выдатна, давайце планаваць, калі да выхавацеляк пойдзем.

Добавлено: 01 Июль 2012, 00:21:07
Я вырашыў стварыць суполку ў кантакце, прысвечаную даннай тэме http://vk.com/club40495245, далучайцеся.
« Последнее редактирование: 01 Июль 2012, 00:21:07 от vitaut2010 » Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #99 : 01 Июль 2012, 00:44:16 »

Я не змагла датэлефанавацца ні да кога з нефорумскіх, каб нават паведаміць нашу навіну. Мабыць, у раз'ездах. Спачатку трэба наведацца заявы пакінуць. Я буду  ў Гродне да 6 ліпеня, потым ненадоўга з'еду. Калі за 5 абтэлефаную народ - можна на 6 спланаваць АА.

Група - гэта добра!!! Толькі ава тэмы там нейкая чужая  Смеющийся А яшчэ..... трэба неяк знайсці час сабрацца усім сем'ямі, пазнаёміцца бліжэй, а?!! Подмигивающий
Записан

Mikalaj
Гродненец
**

Репутация: +14/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 100

Просмотр профиля
« Ответ #100 : 11 Июль 2012, 12:54:51 »

Артыкул чыталі? http://budzma.org/news/harodnya-stvarayucca-belaruskiya-klasy-i-sadki.html
Цікава, сярод тых дзевяці бацькоў ёсць тбшоўцы?
Записан

televital
Почетный гродненец
*****

Репутация: +69/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1286


Я люблю этот Форум!

Просмотр профиля
« Ответ #101 : 11 Июль 2012, 17:57:13 »

Сёньня быў у аддзеле адукацыі. Там чакаюць пацвярджэньня гэтага спісу 9-і. Я быў трэцім, хто падцвердзіў.

Добавлено: 11 Июль 2012, 17:58:53
Афтсдфгы, у артыкуле размова з кіраўніком ТБМ, а не ТБШ.
Записан
Mikalaj
Гродненец
**

Репутация: +14/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 100

Просмотр профиля
« Ответ #102 : 12 Июль 2012, 12:38:47 »

у артыкуле размова з кіраўніком ТБМ, а не ТБШ.
Сутнасці пытання гэта не мяняе. Артыкул пра школы. Вось я і пераблытаў Улыбка

Усё ж, ці ёсць  сярод тых дзевяці бацькоў тбмаўцы?
Записан

Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #103 : 16 Август 2012, 15:16:34 »

Бацькоўскі сход 23 жніўня а 18.00 у 45-ым садку на Сухамбаева, 5.

 Виктория!

Сустракаемся на ўваходзе.
Записан

Mikalaj
Гродненец
**

Репутация: +14/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 100

Просмотр профиля
« Ответ #104 : 04 Сентябрь 2012, 09:35:41 »

Віншую ўсіх з адкрыццём беларускай групкі!!!!!!!!!!
Записан

*Victory*
Почетный гродненец
*****

Репутация: +754/-1
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1385


Просмотр профиля
« Ответ #105 : 22 Январь 2013, 14:26:07 »

Віншую нашых маленькіх зорачак!!!  Целующий

http://news.Тут/society/331450.html
Записан
Адэлька
Гродненец
**

Репутация: +69/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 185

Усё будзе добра

Просмотр профиля WWW
« Ответ #106 : 30 Октябрь 2013, 17:31:06 »

Вітаю, шаноўныя.

Час ужо зноў падымаць тэму беларускамоўнай групы на наступны 2014 год. У нас сын Стась, зараз 2,3 гады. Заўтра паедзем запісвацца ў тут вышэй згаданы кабінет 253 у Ленінскі АА, пісаць заяву аб жаданні наведваць беларускамоўную групу. І ў кастрычніцкі заедзем для праформы.

Хацела запытацца ў Victory і Nasta што ў іх на сённяшні момант з садкамі? Ці вы ўжо куды ходзіце?

Сёння мела кансультацыю шаноўнай Беларусачкі (за што ёй шчэ раз дзякуй ад нас са Стасем). Галоўнае ў гэтай справе па яе словах наяўнасць жадаючых у спісах, таму давайце запісвацца - тут для сябе, каб бачыць колькі нас і ў АА, каб была рэальная справа.

Добавлено: 31 Октябрь 2013, 15:54:18
Сёння ездзіла дарма, у ленінскім аддзеле адукацыі прыёмныя дні у 253 каб. панядзелак 8-11, серада 16-20. Да панядзелка, пасля раскажу як было.
« Последнее редактирование: 31 Октябрь 2013, 15:54:18 от Адэлька » Записан


Адэлька
Гродненец
**

Репутация: +69/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 185

Усё будзе добра

Просмотр профиля WWW
« Ответ #107 : 08 Ноябрь 2013, 00:52:28 »

З'ездзілі. Спачатку мелі размову з Мялешка Святланай Андрэеўнай. Так як не стаялі яшчэ на ўліку ў Ленінскім АА, яна накіравала нас у "адно вакно" і сказала так - напішыце заяву, пазначыце садок № 45 як пажаданую установу і ў прымячаннях пазначыце беларуская мова навучання, а пасля ў траўні можаце да нас падыходзіць, размаўляць ужо пра групку. Я так зразумела, яна мела на ўвазе: будзем глядзець - набярэцца вас патрэбная колькасць ці не. Але адносіны прыязныя, не сказаць, каб з распасцертымі абдымкамі нас сустрэлі але і без негатыву.
Мы канешне прыйдзем да іх раней чым у траўні і не аднойчы. А ўсіх зацікаўленых зноў прашу сардэчна пакідаць заявы у АА.

І вось у мяне яшчэ да Беларусачкі пытанне - ці патрэбна нам зараз яшчэ наведацца ў 253 кабінет, каб упісацца ў нейкі асобны спіс ці рэгістрацыі ў адным акне дастаткова. У мяне ёсць нядобрае прадчуванне, што мы можам "згубіцца" у іхніх кампутарах, як было ў мінулых гадах.
Записан


Дракоша
Гродненец
**

Репутация: +27/-0
Offline Offline

Сообщений: 276

Просмотр профиля
« Ответ #108 : 19 Ноябрь 2013, 11:39:35 »

Дзяўчынкі, дапамажыце, калі ласка.  Родны склон, множны лік - парадыгм цi парадыгмаў?
Записан
Ксения
Почетный гродненец
*****

Репутация: +286/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2870


Всё будет хорошо!

Просмотр профиля Email
« Ответ #109 : 25 Ноябрь 2013, 22:10:24 »

Добры вечар усим. Пачну з таго, што у гэтым годзе мая старэйшая дачка пайла у першы клас. У раскладзе ёсть беларуская мова, майму дзицяти тяжка и  зразумець и  вывучыць новыя словы. Спрабую гаварыць з ёю на роднай мове, але ж яна мяне не разумее. Позна я хапилася, пра гэта трэба было думаць раней. Ёсць у нас яшчэ адна дачка. И ёсць  у мяне такое пытанне: дзе можна даведацься як зрабиць так, каб у дзицячым садку быу занятак на беларускай мове? Дзякуй.
Записан

Адэлька
Гродненец
**

Репутация: +69/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 185

Усё будзе добра

Просмотр профиля WWW
« Ответ #110 : 29 Ноябрь 2013, 15:40:16 »

Ксенія, добры дзень, а Вы б не хацелі наведваць цалкам беларускамоўную групку, дзе ня толькі заняткі, а і ўсе астатнія размовы вядуцца на роднай мове?
Записан


Ксения
Почетный гродненец
*****

Репутация: +286/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2870


Всё будет хорошо!

Просмотр профиля Email
« Ответ #111 : 29 Ноябрь 2013, 16:01:47 »

Адэлька, дзякуй за адказ. Але да гэтага мы яшчэ не гатовыя. Школа у якую ходзiць Ганна i куды пойдзе Насця - на рускай мове навучання. Гэтая школа знаходзiцца разам з нашым домам?  А вазiць дзяцей у другую няма магчымасцi.
Записан

Адэлька
Гродненец
**

Репутация: +69/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 185

Усё будзе добра

Просмотр профиля WWW
« Ответ #112 : 29 Ноябрь 2013, 16:29:06 »

Зразумела, шкада  Грустный. Прабачце, адказу ж Вам не было як такога.
А пра рускую мову ў школе мне здаецца не трэба пераймацца - нават калі дзіця цалкам размаўляе на роднай мове, але паўсюдна чуе рускую, ці якую іншую, то ў яго ня будзе ніякіх праблем перайсці на яе, калі будзе такая патрэба. Дзеці вельмі пластычныя.
А так і родную мову б падвучыла Настасся. Подмигивающий
Записан


Адэлька
Гродненец
**

Репутация: +69/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 185

Усё будзе добра

Просмотр профиля WWW
« Ответ #113 : 14 Май 2014, 16:21:38 »

Паважаныя сябры!

У новым навучальным 2014 годзе можа адчыніцца яшчэ адна беларускамоўная групка  для дзетак на базе садку № 45 “Вясёлка”, што месціцца на вуліцы Сухамбаева, 5.  Садок мае мастацка-эстэтычную скіраванасць.

Для адкрыцця патрэбныя 12 ахвочых маленькіх беларусаў.

Перавагі:
1.   Навучанне цалкам на роднай пявучай беларускай мове (выхавацелька цудоўна валодае яшчэ і англійскай)
2.   Невялікая колькасць дзетак, што забяспечвае паўнавартасную ўвагу кожнаму
3.   Зручнае месцазнаходжанне – зялёны ўтульны раён, непадалёк ад буйнога  прыпынку грамадзкага транспарту (“Дом навукі і тэхнікі”)
4.   Сяброўскі калектыў  ветлівых, інтэлігентных і ініцыятыўных  бацькоў (магчымасць арганізацыі  для маленькіх навучэнцаў цікавых імпрэзаў, сустрэч, экскурсій, вандровак)

Заявы ў беларускамоўную групку прыносьце ў Ленінскі РАА Гродна (Савецкая, 14), у каб. № 253.
Абавязкова пазначайце назву і нумар садка, і дадавайце, каб прозвішча ўнеслі ў асобны спіс.

Тэлефон для даведак + 375 29 783 36 35 Вольга

Зробім цудоўную справу РАЗАМ!
Записан


malycha
Гродненец
**

Репутация: +10/-0
Offline Offline

Сообщений: 51


Просмотр профиля Email
« Ответ #114 : 14 Май 2014, 23:03:08 »

Вечар добры! Вельмі зацікавіла навіна пра беларускамоўную групу ў дзіцячым садку. Ёсць пытанні. Звычайна на групе працуюць два выхавацеля. Прынамсі, так павінна быць у ідэале. А я так зразумела, што натхнёная выхавацель знайшлася пакуль адна? Ці яна згодная штодзень працаваць без замены, з сямі да сямі? І не зразумела, якога ўзросту набіраюць дзетак?
Записан
Адэлька
Гродненец
**

Репутация: +69/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 185

Усё будзе добра

Просмотр профиля WWW
« Ответ #115 : 15 Май 2014, 15:26:16 »

Вітаю, malycha. Выхавацелька не адна жадаючая. Ёсць ужо нават тры на прымеце. Проста загадчыца садочку сказала, што ад нас патрабуецца адна. Мабыць, на замену яны знойдуць самі. Дзеткі рознага ўзросту, як і ў першай групцы, ад 2 да 4. Калі ласка, пытайце яшчэ.
Записан


Юнона
Жена Юпитера
Гигафлэймер
*****

Репутация: +6794/-8
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 25302


Алеся 16.07.08 Таисия 26.07.12 Якуб 31.03.16

Просмотр профиля
« Ответ #116 : 15 Май 2014, 15:30:41 »

Адэлька, просто любопытно, а дети между собой тоже на белорусском языке общаются?
Записан
Адэлька
Гродненец
**

Репутация: +69/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 185

Усё будзе добра

Просмотр профиля WWW
« Ответ #117 : 15 Май 2014, 15:56:05 »

Канешне, гэта ж для іх натуральная мова, яны на ёй увесь час размаўляюць - у хаце, на вуліцы, з дарослымі і з сябрамі. Я не буду адказваць за ўсіх, але мой сын размаўляе па-беларуску заўсёды.

(Дык, што наконт асобнай тэмкі? Подмигивающий)

Добавлено: 16 Май 2014, 07:24:29
Не забываем пра аб'яву! Ідзем і запісваемся, часу засталося ня шмат!



* Vertical Flyer Poster Frame Mockup.jpg (131,98 Кб, 637x900 - просмотрено 577 раз.)
« Последнее редактирование: 16 Май 2014, 07:24:29 от Адэлька » Записан


Адэлька
Гродненец
**

Репутация: +69/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 185

Усё будзе добра

Просмотр профиля WWW
« Ответ #118 : 17 Май 2014, 17:37:00 »

  Подмигивающий

Добавлено: 18 Май 2014, 16:35:49
Жадаючых большае, гэта радуе!!!
« Последнее редактирование: 18 Май 2014, 16:35:49 от Адэлька » Записан


Адэлька
Гродненец
**

Репутация: +69/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 185

Усё будзе добра

Просмотр профиля WWW
« Ответ #119 : 21 Май 2014, 16:31:37 »

Аб тым што ствараецца нашая групка напішуць у "Вячорцы" і  на s13! Чытайце и далучайцеся!!!
Записан


Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #120 : 21 Май 2014, 17:57:19 »

Прывітанне, спадарства! Нарэшце і я дайшла да гэтай тэмы, каб разбавіць твой, Адэлька, маналог  Подмигивающий

Нешта я публікацый там не знайшла ніякіх. Дай спасылкі, калі ласка.

Записан

Адэлька
Гродненец
**

Репутация: +69/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 185

Усё будзе добра

Просмотр профиля WWW
« Ответ #121 : 22 Май 2014, 16:12:16 »

На сайце "Вячоркі" сапраўды нічога няма, у папяровай версіі газэты ёсць, на развароце 2 і 3 старонак унізе, там дзе невялічкія навіны. "Малыши заговорят по-беларуски".Гэтую навіну падаў туды ленінскі РАА.

А на s13 вось тут
http://s13.ru/archives/80410

Добавлено: 22 Май 2014, 16:14:09
яшчэ пра групку раскажуць на курсах "Мова нанова" у панядзелак 26.05.2014, павесяць аб'яўку ў "Кубіку" і анты-кавярні "Жывы час".
Записан


Kimulechka™
ее два кекса и одна конфетка.
Депутат горсовета
*****

Репутация: +3317/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 6701


Научу вязать спицами или крючком.

Kimulechka Просмотр профиля WWW
« Ответ #122 : 23 Май 2014, 14:27:04 »

В Вечерке уже тоже есть - http://vgr.by/home/society/14854-vtoraya-belorusskoyazychnaya-gruppa-otkroetsya-v-grodnenskom-detskom-sadu
Записан

Бесконечность не предел! ©
Адэлька
Гродненец
**

Репутация: +69/-2
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 185

Усё будзе добра

Просмотр профиля WWW
« Ответ #123 : 23 Май 2014, 16:29:56 »

О, цудоўна! Дзякуй, Kimulechka!!!
Записан


Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #124 : 23 Май 2014, 21:13:56 »

А вось і наш 2-гадовы вопыт выхавання ў беларускай групе - http://s13.ru/archives/80561  Веселый
Записан

Ännhen
Мир делится на два типа людей: одни катят мир, а другие бегут рядом и кричат: „Боже, куда катится этот мир?"
Депутат горсовета
*****

Репутация: +2288/-1
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 7486


Просмотр профиля WWW
« Ответ #125 : 27 Август 2015, 19:01:29 »

Цi ёсць жадаючыя навучыцца вышываць ці вязаць карункі на ручнік?

(Можна будзе купіць ужо сатканую загатоўку (метры 2, каля 400 000 руб.), затым пад кіраўніцтвам майстра забамбіць яе на свой густ і рэгіён).

Записан

Остеопат Гродно, Белосток http://osteo.by/
baby-book.by
Магазин детских книг ГРОДНО ТД Неман 2 эт.
Гродненец
**

Репутация: +9/-0
Offline Offline

Сообщений: 170


https://vk.com/babybook svetka_babybook svetka_babybook Просмотр профиля
« Ответ #126 : 11 Ноябрь 2015, 11:00:48 »

Запрашаем зазірнуць на беларускамоўную палічку кніжак для дзетак ад baby-book.by У нас вы знойдзеце лепшыя кнігі для дзетак на беларускай мове выдадзеныя за апошнія гады. Прыгожы і апетытны "Сумны суп", гісторыі пра незвычайную карову Маму МУ, навінка ад выдавецтва Галіяфы "Сем ружаў", і каляндар на 2016г. "Не маўчы па-беларуску!" і шмат яшчэ чаго цікавага. Сардэчна запрашаем!


Записан
BIM-BOM
Гродненец
**

Репутация: +28/-2
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Сообщений: 263


детская территория

Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #127 : 20 Январь 2016, 16:03:32 »

Концерт живой музыки для малышей 0+ !!!
Белорусская дуда — один из уникальных символов нашей традиционной культуры, который может нас выделить чуть ли не из всей планеты. И в ваших силах с самого маленького возраста приобщать деток к народной культуре, к белорусской этнической музыке, знакомить их с белорусскими народными инструментами.
Как все проходит? Совсем маленькие детки лежат, сидят у мамы на руках, на полу, в переноске, слинге. Малыши ползают, бегают, родители ползают за ними или вместе с ними. Те, кто уже ходит, пробуют танцевать. Детям старше 1,5 лет мы приготовили небольшие “занимашки” во время концерта.
Концерт построен таким образом, чтобы всем слушателям было удобно и приятно его слушать: расположение, атмосфера, объяснения, возможность «потрогать» музыку (ведь для малышей так важно прикоснуться к музыкальным инструментам).
Традиционный финал - превращение малышей-зрителей в настоящий оркестр.
Общая длительность концерта – 1 час.
Стоимость билетов: 120 000 (взрослый + малыш), каждый последующий взрослый из семьи 60 000, каждый последующий ребенок из семьи 60 000.
Мы с нетерпением ждем самых Главных Слушателей Великой Музыки 24 января (воскресенье)!!! Запись на концерт по телефонам +375 29 678 44 70, +375 29 706 21 23. Или 8(029) 233 00 32.





Записан

BIM-BOM Детская территория для игр и творчества!

http://ok.ru/bimbom  мы в одноклассниках
https://vk.com/bim_bom_baby мы в контакте
http://bimbom.015.by/
КАРРИ
Почетный гродненец
*****

Репутация: +1600/-1
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1789


Просмотр профиля
« Ответ #128 : 27 Февраль 2016, 23:04:01 »

Паслухайце якая разумнiчка. Дайце сваiм дзяўчаткам паслухаць, якiя любяць гэты мульцiк. Тэкст i выкананне аўтара.  Сення паўдня напяваем з дачушкай )



Записан
Lily
Губернатор
*****

Репутация: +1589/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 12160


Просмотр профиля
« Ответ #129 : 28 Февраль 2016, 16:21:02 »

Мне сам вокал не  понравился
Слишком грубое исполнение
 если дать исполнитьпрофессионалу, да нормально наложить музыку , то будет совсем другое дело
Записан
КАРРИ
Почетный гродненец
*****

Репутация: +1600/-1
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 1789


Просмотр профиля
« Ответ #130 : 29 Февраль 2016, 01:00:44 »

Lily, ты не вельмi строгая да 10-гадовай дзяўчынкi?
Записан
baby-book.by
Магазин детских книг ГРОДНО ТД Неман 2 эт.
Гродненец
**

Репутация: +9/-0
Offline Offline

Сообщений: 170


https://vk.com/babybook svetka_babybook svetka_babybook Просмотр профиля
« Ответ #131 : 29 Февраль 2016, 20:14:05 »

У нас цудоўная навіна! Дзіцячы кніжны "БЭБІ-БУК" пачынае другі сезон Кніжнага клубу для дзетак і бацькоў. Запрашаем вас на прэзентацыю новай кнігі шведскага пісьменніка Свэна Нурдквіста "Блінны торт".
Вы даведаецеся пра новыя прыгоды Пэтсана і Фіндуса. Паўдзельнічае ў захапляючай эстафеце. Пагуляеце ў настолкі ад крамы КУБІК. І пакаштуеце сапраўдны блінны торт, прыгатаваны па адмысловым рацэпце Пэтсана!
Чакаем вас 6 сакавіка а 12 гадзіне вул.Вял.Траецкая 14, "Крама Ц".
Уваход вольны, папярэдні запіс па тэл. 8029-567-34-13, колькасць месцаў абмежаваная.
Записан
Беларусачка
Настоящий гродненец
****

Репутация: +932/-5
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 903


Просмотр профиля WWW
« Ответ #132 : 01 Март 2016, 12:17:38 »

Спадарства!

Увага тым, хто плануе ў гэтым годзе аддаваць сваіх дзяцей у беларускі клас.


Зараз паўстала пытанне пра перанос беларускага класу з Дзевятоўкі (32-ая школа) за Дом Тэхнікі (16-ая школа). Звязана гэта з тым, што выпускаецца наша група ў 45-ым садку і ў бліжэйшую школу пойдзе большай колькасць дзетак, чым змогуць вазіць на Дзевятоўку з розных раёнаў.

Пытанне вывучаецца, я ўжо размаўляла на гэты конт з Ламекам С. В. (старшыня аддзелу адукацыі). У гэтым месяцы Ламека арганізуе сустрэчу з бацькамі будучых першакласнікаў беларускага класу, каб зразумець, які варыянт будзе аптымальным.

Калі ласка, калі ёсць зацікаўленыя, - звязвайцеся са мной і я паведамлю вам пра дату і час сустрэчы.
Записан

Lily
Губернатор
*****

Репутация: +1589/-3
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 12160


Просмотр профиля
« Ответ #133 : 02 Март 2016, 13:20:37 »

Lily, ты не вельмi строгая да 10-гадовай дзяўчынкi?
я не разглядала гэта відэа з боку гледжання таленту дзяўчынкі - ацэньвала сам запіс

Добавлено: 02 Март 2016, 13:21:58
baby-book.by, як цікава....
Записан
Каштэлька
Гродненец
**

Репутация: +9/-0
Offline Offline

Сообщений: 67


Просмотр профиля
« Ответ #134 : 02 Март 2016, 18:32:46 »

Раз пайшла такая песня))
Прапаную яшчэ адзін беларускамоўны варыянт выканання песні Let it go.
Записан
o_p_t_i_m_a
Гродненец
**

Репутация: +13/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 61

Просмотр профиля Email
« Ответ #135 : 14 Июль 2016, 12:29:51 »

Прывітанне! Шукаю беларускамоўную кампанію для дзіцячых шпацыраў. Адразу адкажу, што мой узровень валодання мовай не надта добры (выбачайце за памылкі, калі яны ёсць). Але ўпэўненна, што яе патрэбна ведаць. Таму імкнуся даць магчымасць свайму дзіцяці (яму хутка споўніцца 2 гады) ужывую пазнаёміцца з беларускай мовай, ды стварыць яму асяроддзе, дзе ён бы потым мог на ёй пагутарыць. Можа хтосьці яшчэ не размаўляе па-беларуску, але ёсць жаданне пачаць, далучайцеся! Будзем разам паляпшаць узровень. Жыву на Кляцкова, але маю магчымасць куды-небудзь пад’ехаць.
Записан
redbird
Почетный гродненец
*****

Репутация: +532/-4
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2731


Просмотр профиля
« Ответ #136 : 27 Июль 2016, 02:31:29 »

Гэта добра. Я Вольга, я часам размаўляю па-беларуску і маю беларускамоўнае знаёмства. Майму дзіцяці 5 год, ён часам лупіць на "трасянцы" Смеющийся
Як што, я заўжды ўсюль. Подмигивающий
Записан

Правитель про поэта чаще всего не знает ничего. У поэта, безусловно, больше власти, чем у правителя. И главное — эта власть истинная, данная сверху. Он не самозванец. Он не узурпировал власть от жажды всеми править.  ©
o_p_t_i_m_a
Гродненец
**

Репутация: +13/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 61

Просмотр профиля Email
« Ответ #137 : 27 Июль 2016, 14:31:23 »

Дзякуй, што адгукнуліся! Мы з сынам будзем вельмі радыя знаёмству. Спадзяюся, у хуткім часе дзесьці сустрэнемся (напішу вам бліжэй к выходным у прыватку). Можа хтосьці яшчэ жадае далучыццаНепонимающий
Записан
Страниц  : 1 2 3 ... 5 Далее» [Все]   Вверх
  Печать  
 
Перейти в:  

Войти
Войдите, чтобы добавить комментарий

Войдите через социальную сеть

Имя пользователя:
Пароль:
Продолжительность сессии (в минутах):
Запомнить:
Забыли пароль?

Контакт
Powered by MySQL Powered by PHP Мобильная версия
Powered by SMF 1.1.20
SMF © 2006-2024, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
| Sitemap
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Страница сгенерирована за 0,673 секунд. Запросов: 19.