Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
Вам не пришло письмо с кодом активации?
Гродненский Форум
25 Апрель 2024, 01:40:30
Новости, реклама:
   Главная   Новости Гродно Помощь Игры Календарь Войти Регистрация   Меню
Гродненский Форум > Наш Город! > Школы города > Гимназия №1 > Тема: Re: Гимназия_1...  (n+1)
(Модератор: dимкаs) > Тема:

Сообщение #143906

Страниц  : 1 3 4 ... 13 Далее»   Вниз
  Печать  
Автор Тема: Re: Гимназия_1...  (n+1)  (Прочитано 85332 раз)
0 Пользователей и 1 Гость смотрят эту тему.
Артист
Почетный гродненец
*****

Репутация: +44/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1243


пум-пурум-пум-пум

Просмотр профиля
« Ответ #30 : 31 Январь 2006, 18:29:58 »

Цитировать
2 maggot:

Цитировать
Не было нiякага жадання увазвацца у гэты, набiушы аскомiну, вучоны дыспут, але бачу што прыйдзецца...
Что-то не видно, чтобы у тебя не было желания обсуждать эту тему: пост ты накатал еще тот..!

Цитировать
Я так пагляджу, ты, Марат, лiчыш, што мэтай усiх тых, хто размауляе на беларускай мове, з'яуляецца iмгненны перавод усёй дзяржавы на "беоарускамоуныя колы".
Ты ошибся. Я так не считаю и никогда не считал. Разве в моих постах прослеживается такая мысль? По-моему об этом говорил только Фримэн:
"и глядзи ж будзе праз 10 лет адзиная бел. мова......."

Цитировать
Такiя рэформы не магчымы па сутнасцi. Нельга разам прымусiць людзей размауляць i пiсаць на мове, якая вывучалася немаведама чаму i на якой нельга нават складна лаiцца. Каранi гэтай праблемы у сiстэме адукацыi, у шматгадовым культурным заняпадзе i яшчэ шмат у  чым.  
Согласен. Самый наглядный тому пример - недавние реформы в Латвии (о которых я, кстати, уже упоминал ранее).

Цитировать
Дзецi у пачатковых классах разгублена аткываюць рты, калi ix маладая i прыгожая настаунiца, ламаючы язык, пачынае расказваць iм пра тое, што на самой справе iх родная мова гэта не тая мова, на якой яны размауляюць кожны дзень i да якой прызвычаiлicя, а нейкая незразумелая, забiтая, амаль вымерлая мова, назву якой, нажаль, так нiхто з дзяцей i не узгадау. У старэйшых классах гэтыя ж дзеткi чытаюць нейкую незразумелую кнiгу, у якой вядзецца расповед пра нейкiх зас##ных сялян-землепашцау, пра тое як нейкi м#удак косiць сена i жыве думкамi аб каровах, свiннях i iншай брыдоцiне.  
Спытайце у шасцiкласнiка, што яму з курса роднай лiтаратуры найбольш усяго запала у душу. Пасля працяглай паузы вы у лепшым выпадку пачуеце "...ээээ... ну Быков...?". "Сялянская Класiка" кшталту Купалы i Коласа толькi яiшчэ больш гаворыць аб беларускай мове, як аб мове сялянскай, крэстоускай. Па мне, дак нaжуй гэткую класыку. Пасля прачытання яе адпадае усялякае жаддане размауляць на такой мове. Таксама адсутнасць "размоунай" мовы (выбачайце за каламбур) проста фiзiчна не дазваляе бел.мове увайсцi у наша пасядзённае жыццё.
И без того ясно, что сегодня беларуская мова является практически мертвой. Хотя, если прислушаться, белорусская речь звучит красивее, чем русская (более плавная, магкая, напевная). Разговаривать на ней намного приятнее, чем на русской (жаль только, что скудный словарный запас не позволяет нормально делать этого). ИМХО

Цитировать
Сапруды? Цiкавы пункт гледжання... нават ад самых злостных прарасейцау такое нiколi чуць не даводзiлася... Я чамусьцi заусёды лiчыу, што на працягу гэтых "стагоддзяу" нашы продкi пачарзе плявалiся ад крывi суседа. Цi менавiта гэта ты называешь "суадносiнамi"? А можа табе табе узгадалася другая сусветная вайна, калi усiх, каму пашанцiла апынуцца захаднее Нёмана, расстрэльвалi у сцяныны уласнага дома, нават не гаворачы сакрамэнтальнае "вораг народа. калабарант. фашыст."
Вопрос изначально достаточно сложен и неоднозначен. И не стоит называть меня "злосным прарасейцам". Я уважаю нашу родную беларускую мову.
А ведь действительно, Sagmir дело говорит: белорусский язык красивее русского, но переведя все школы именно на эту мову народ рад не будет.Да и русский ка-то привычнее. Однако вы немного отошли от темы: Кто пойдет на встречу выпусников?
Записан

Хочешь изменить мир - начни с себя.
Страниц  : 1 3 4 ... 13 Далее»   Вверх
  Печать  
 
Перейти в:  

Войти
Войдите, чтобы добавить комментарий

Войдите через социальную сеть

Имя пользователя:
Пароль:
Продолжительность сессии (в минутах):
Запомнить:
Забыли пароль?

Контакт
Powered by MySQL Powered by PHP Мобильная версия
Powered by SMF 1.1.20
SMF © 2006-2024, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
| Sitemap
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Страница сгенерирована за 0,11 секунд. Запросов: 21.