Бела-чырвона-белы сцяг

<< < (179/179)

kaktus:
Цитата: Сабачка от 04 Декабрь 2016, 17:00:25

кушаць недаедкi за сталом
;D Эка круциць флюгер сракай))) Абасрауся дык маучы, шчанё))))

Сабачка:
какi хлюгер, дэбiлованы ??? калi усiм вядома у полскiн страна  пра такiя пшыцмакi, як падлiну, драгову соль, а ты пайшоу у тылькапольскасьцi яшчэ далей й перайшоу на недаедкi на сваем стале:
забомни брэхала, кали я са свайго стала табе аб'едки буду даваць, можаш не дзякаваць. Я добры чалавек. (С)

Ляхтарат:
Цитата: kaktus от 04 Декабрь 2016, 15:22:53

Цитата: Nikord от 04 Декабрь 2016, 16:12:55

Кактус, для цябе есць песьня
так я не веган

"І там ты чужы, і тут ты чужы."

Бацькiн сын:
Нашёл две авторитетные цитаты по истории возникновения "Бел-Чырвона-белага сцяга":

Прафесар Радаслаў Астроўскі - у гады WWII презiдэнт Беларускай Цэнтральнай Рады(если проще фюрер беларуских коллаборантов):
“упершыню пытанне аб гербе і сцягу абмяркоўвалася на пасяджэнні Беларускага нацыянальнага камітэту ў Мінску ў сакавіку 1917 г. Менавіта ў гэты час вырашылі карыстацца “Пагоняй” і вядомым сцягам, узор якога быў прыняты тады ж. На сцягу зрабілі надпіс “Няхай жыве вольная Беларусь”/часопіс “Беларуская думка” № 7, 1965, Нью-Ёрк Саўт-Рывер/

Кіраўнік аддзела прэсы і прапаганды Беларускай Цэнтральнай Рады Антон Адамовіч:
“Паходжанне нашага сённяшняга бела-чырвона-белага сцягу параўнальна нядаўняе і звязана з часам рэвалюцыі 1917 г. таму, што пытанне аб агульна-нацыянальным ці дзяржаўным сцягу ў мінуўшчыне было недаследаваным. А нашым нацыянальным дзеячам 1917 г. і зусім невядомым. Давялося ім выступіць у гэтай галіне вольнымі тварцамі. У выніку гэтай творчасці адразу з’явіўся быў у якасці нацыянальнага сцягу аднаколерны белы штандар. Відаць, у прызнанні яго за нацыянальны сцяг кіраваліся расшыфраваннем самога назову “Беларусь”. Аднак хутка выявілася неадпаведнасць такога аднаколернага белага сцягу: ён занадта біў у вочы на фоне рэвалюцыйнага разумення сымболікі колераў (чырвонае – колер рэвалюцыі, белае – колер контррэвалюцыі). Да таго ж, аддаўна меў міжнароднае значэнне знаку паддачы, капітуляцыі на вайне. Таму неўзабаве пасярод белае палатніны сцягу была праведзена чырвоная, “рэвалюцыйная” паласа. Гэтак і з’явіўся наш сённяшні сцяг/ газэта “Раніца”, 26 лістапада 1944, Берлін/”
будынак Беларускай Цэнтральнай Рады у Менску

Навигация

[0] Главная страница сообщений

[*] Предыдущая страница