Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
Вам не пришло письмо с кодом активации?
Гродненский Форум
06 Май 2024, 08:13:58
Новости, реклама:
   Главная   Новости Гродно Помощь Игры Календарь Войти Регистрация   Меню
Страниц  : 1 2 4 5 ... 8 Далее»  Все   Вниз
  Печать  
Автор Тема: УНІЯ  (Прочитано 138397 раз)
0 Пользователей и 1 Гость смотрят эту тему.
paroh
Гость


Email
« Ответ #60 : 14 Июнь 2007, 23:22:16 »

Цитировать
Цитировать

Если у Католицизма  небыло зависти, что он лез (с мылом и без), начиная с 13 века на христианский Восток- от Палестины до Новгорода?

Многое, что делала церковь в средние века(а точнее методы, какими она пользовалась), её не красит. Улыбка  Это касается не только западной церкви Улыбка

Цитировать
Зависть  это  мания величия  умноженная на манию преследования и поделенная на узость духовных горизонтов.

Мда. Мне кажется, что мания присуща и другим людям. Точнее какой-то страх, даже в наше время. Чего вы боитесь?  Улыбка Экспансии католичества на восток?  Улыбка Улыбка Улыбка

Я боюсь за католичество, чтобы оно в своих "экспансиях" не потеряло окончательно связь с Христианством.
Записан
paroh
Гость


Email
« Ответ #61 : 14 Июнь 2007, 23:25:02 »

Цитировать
Цитировать
Цитировать
Цитировать
Вчерашние нехристи коммунисты и комсомольцы, прославлявшие в вершах и прозе  дела Ленина, боровшиеся с БОГОМ, теперь авангард строителей «истинна» беларускай религии. Им не удалось в нач 90-х поуправлять Православной Церковью,

Зато им удалось сейчас.


Неа, у нас было пара  отстойников кроме унии- бывшее РПЦЗ и автокефалия.

Записан
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #62 : 16 Июнь 2007, 20:08:39 »

Цитировать
Неа, у нас было пара  отстойников кроме унии- бывшее РПЦЗ и автокефалия.

А што вы са свайго боку прапануеце..??  Вам напэўна вядома, што царква - гэта адна з аснаватворчых каштоўнасцей нацыі. Амаль ва ўсіх дзяржавах царква падтрымлівае нацыянальную культуру й мову, развіваючы іх у народзе.. У нас на Беларусі зусім іншая сітуацыя.. У нас ёсць і РКЦ, і экзархат РПЦ, і шмат пратэстанцкіх цэркваў, аднак ніводная з іх не падыходзіць на званне нацыянальнай. Вернікі гэтых канфесій заўсёды адчуваюць на сабе ці то польскі, ці то расейскі, ці то якісьці іншы ўплыў, але не беларускі. Канешне, робяцца захады увесці беларускую мову ў набажэнствы, але гэта толькі захады..А калі яшчэ ўлічыць меркаванні некаторых навукоўцаў, што беларуская нацыя яшчэ не сфарміравалася, дык вы разумееце чым гэта нам абернецца. Можна канешне вярнуцца да аўтакефаліі ПЦ (між іншым гэта таксама гістарычная царква). Аднак можна атрымаць пасля гэтага другую Ўкраіну.... Таму я думаю ідэя адраджэння ўніі мае пад сабой нейкі сэнс, не толькі экуменічны, але й нацыянальны..
« Последнее редактирование: 16 Июнь 2007, 20:09:55 от litwin » Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
ryhor-gr
Настоящий гродненец
****

Репутация: +23/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 650


Tempora mutantur, et nos mutammur in illis

Просмотр профиля WWW
« Ответ #63 : 16 Июнь 2007, 22:31:49 »

Цитировать
Цитировать
Цитировать
ryhor-gr, троекратнй поцелуй- братский жест для христиан верующих в Св. Троицу. Брежнев в засос целовался, так что мне теперь жонку в лоб целовать?
Речь идёт не о том какой поп униатский или православный- более жадный, "прейскурантами"- этими гадостями, страдали те и другие.
Хороша ли уния как явление  историческое, национальное,религиозное, духовное.
Если у Католицизма  небыло зависти, что он лез (с мылом и без), начиная с 13 века на христианский Восток- от Палестины до Новгорода? Зависть  это  мания величия  умноженная на манию преследования и поделенная на узость духовных горизонтов.
Если бы Лукашенко взял себе в духовники отца -иезуита, его бы поцеловали и не так и не только туда.  
Это Вам за православно -партийный поцелуй.



Униатская церковь на сегодняшний день - одна из традиционных на наших территориях, нравится это кому-то или нет. Можно спокойно обсуждать последствия введения унии в конце 16 века, какими методами это делалось и т.п. Но данный разговор поставлен в ключе сегодняшнего отношения к унии. А ведь о католичестве или о православии вряд ли кто-нибудь захочет выражаться подобным образом. А униаты чем хуже? Если определённая группа людей (пусть и небольшая) пронесла через века и сохранила свою веру, почему она не может существовать?
Вот вы, paroh, писали о том, что якобы желаете рассматривать унию как исторический факт. А сейчас перечитайте свои посты. В каждом вы говорите об этой проблеме только в контексте современности, приписывая униатам исключительную оппозиционность. Советую вам почитать работы С.В. Морозовой и хорошенько подготовиться к диспуту, так как любой историк-первокурсник разбил бы все ваши теории в пух и прах даже не вспотев. У меня же со временем выработался "иммунитет" к людям, рассуждающим на исторические темы, прочитав лишь учебник по истории за 9 класс.
Если мы говорим об унии конца 17-начала 18 веков, то давайте об этом и говорить, не влезая в современность. Если говорим о современной унии, то должны помнить, что это совсем иная уния. А валить всё в одну кучу  :-? Это то же самое, что начать муссировать тему крестовых походов или репрессий против староверов.


«Приведите Вия!»
ryhor-gr, мой уважаемый оппонент, обещал позвать историка-первокурсника, который, не вспотев, разрушит «мои теории». Сам он, прочитав учебник по истории Беларуси не только за 9-й класс,  как я, но и за 10, не опускается до того, что бы удивить нас, прОстых мужиков, историческими изысками.
Но пока страшно образованный и начитанный в трудах  Святланы Марозавай студэнт не прыйшоу, я,  быдляцкая натура, пся крэв, буду гаукаць далей.
В одной школе (не, не,  вяльможная шляхта, не у савецкай) меня приучили мыслить исторически,  так сказать. Любое  явлении видеть в пер- и ретро- спективе. История живой фэномэн. Прошлое никуда не уходит, оно присутствует в каждом миге настоящего.  А ryhor-gr, предлагает брать феномены расчленено, безо всякого связи и влияния. Это современная уния, она другая, пушистая, а то уния средневековая. Не совсем качественная. Как он собирается учиться у истории, при таком подходе,  я не знаю. Его метод- его дело.
Но сами униаты, вряд ли согласятся с ним, они прямо говорят, что являются преемниками унии 1596 г., и не собираются заниматься ревизией унии. Их всё устраивает,  и её  идея, богословская платформа и способы распространения.  И «герои» Кунцевич з Баболей таксама их устраивают. Поэтому если хочу прогнозировать для себя,- как будут вести себя униаты и паписты, если у них появятся  политические возможности, я обязательно вернусь к трудам профессора Морозовой в том числе.
Смешно читать про группу людей, которая что- то там пронесла через века. Вчерашние нехристи коммунисты и комсомольцы, прославлявшие в вершах и прозе  дела Ленина, боровшиеся с БОГОМ, теперь авангард строителей «истинна» беларускай религии. Им не удалось в нач 90-х поуправлять Православной Церковью, научить её «истиннай» вере, на якой мове ёй молиться, як креститься  и  кому подчиняться. Автокефалия не прошла. В Рима- католическую их само собой не пустили. Засталася вуния.
И последнее. О прошлом и современном. Я могу понять и отчасти принять идею  унии 1596. Не все епископы и духовенство и шляхта были просто конъюнктурщиками. И Рагоза и Потей хотели пользы Православной Церкви. Они хотели её спасти. Но ошиблись. История поставила всем оценки. Православие выжило. И оно было бы сильнее и народ наш был бы единым, и я бы писал не  трасянке, а на мове, если бы уния не расколола наш народ тогда, не ввергла его в гражданские войны, и как итог –подвела нас под москалей.   У московцев тоже была такая перспектива в 1612 г. Но они собрались вокруг своей исторической Церкви, Патриарха, вокруг своего стержня- ПРАВОСЛАВИЯ, и выбили наших предков -униатов и латынников. И построили империю, а поляки пережили века унижения в Российской империи.
Зачем возрождение унии сейчас?  Да это просто куринная слепота.  
М-да, вижу, что такая наука, как методология истории для вас и не наука вовсе.
Ну да ладно, не буду утомлять вас "историческими изысками", а просто задам два вопроса:
1. Кто вы по образованию?
2. На основании каких источников вы делаете свои выводы?
Если в процессе "ненавидения" всех неправославных конфессий у вас найдётся минутка, ответьте, пожалуйста.
Записан

paroh
Гость


Email
« Ответ #64 : 17 Июнь 2007, 12:49:01 »

ryhor-gr!
По образованію я калхозник.
Единственный подход к изучению истории который похож на "метод" естественных наук - марксистсквя теория "формаций", которым  уже никто не пользуется из -за его формальности.....Мне нравится Освальд Шпенглер. Хотя и он грешит схематизацией...Попытки найти в истории закономерности , а тем более построить методологию, оправданными не считаю.
История иррациональна.
ryhor-gr! МИР! Простите.
С ненавистью надо бороться, помоги мне в этом Господь.
« Последнее редактирование: 17 Июнь 2007, 17:29:49 от paroh » Записан
paroh
Гость


Email
« Ответ #65 : 17 Июнь 2007, 16:40:11 »

Цитировать
Цитировать
Неа, у нас было пара  отстойников кроме унии- бывшее РПЦЗ и автокефалия.

А што вы са свайго боку прапануеце..??  Вам напэўна вядома, што царква - гэта адна з аснаватворчых каштоўнасцей нацыі. Амаль ва ўсіх дзяржавах царква падтрымлівае нацыянальную культуру й мову, развіваючы іх у народзе.. У нас на Беларусі зусім іншая сітуацыя.. У нас ёсць і РКЦ, і экзархат РПЦ, і шмат пратэстанцкіх цэркваў, аднак ніводная з іх не падыходзіць на званне нацыянальнай. Вернікі гэтых канфесій заўсёды адчуваюць на сабе ці то польскі, ці то расейскі, ці то якісьці іншы ўплыў, але не беларускі. Канешне, робяцца захады увесці беларускую мову ў набажэнствы, але гэта толькі захады..А калі яшчэ ўлічыць меркаванні некаторых навукоўцаў, што беларуская нацыя яшчэ не сфарміравалася, дык вы разумееце чым гэта нам абернецца. Можна канешне вярнуцца да аўтакефаліі ПЦ (між іншым гэта таксама гістарычная царква). Аднак можна атрымаць пасля гэтага другую Ўкраіну.... Таму я думаю ідэя адраджэння ўніі мае пад сабой нейкі сэнс, не толькі экуменічны, але й нацыянальны..


Шаноўны litwinе, што я прапаную?
Вярнуцца да МАЦІ-ЦАРКВЫ ПРАВАСЛАЎНАЙ. Бо яна была  духоўнай маткай для св. Еўфрасінні ды Кірылла, Елясея ды трох Віленскіх пакутнікаў Атнонія, Іаана, Яўстафія, Давыда Гарадзенскага  і Канстанціна Астрожскага. Што Вам яшчэ трэба?
 Колькі вы, беларусы, будзеце хістацца?.  
Рымская Царква ніколі не была для нас маці, злая цётка!
Пратэстанты у прынцапе нікога нямогуць аб’яднаць- бо яны зборышча ярэтычных сэкт.
Уніяцкая Царква, яна ж настолькі беларуская, наколькі яна заставалася праваслаўнай.
Яна пераемніца старажытнай Праваслаўнай Царквы, а сучасная Праваслаўная - пераемніца Уніяцкай, у масіве. Уніяцкая Царква- крыптаправаслаўная, бо інакш Праваслаўе, у тых умовах, не магло існаваць. Таму уніяты былі і застаюцца каталікамі  другога гатунку.
“Ведай, русiне, прыняўшы унiю, -гаворыцца ў адным творы  18 ст.,- ... што ты дарэмна стараешся ўсiмi сiламi даказаць сваё вернападданства, паслушэнства, дарэмна аддаеш сябе ў няволю, ... каб толькi даказаць, што ты цвёрда i непахiсна трымаешся унii: табе нiхто i нiколi не паверыць. Доля твая заўсёды будзе горкая... Што ж выклiкае гэту вечную, заўсёдную нянавiсць да цябе? Нялёгка адказваць на гэтае пытанне: можна сказаць адно, што ты, русiн, хоць i прыняў унiю, але ўсё-ткi працягваеш заставацца галiнай таго дрэва, у каранi якога найперш закладзена атрута. Ты ж... належыш... да ўсходняй царквы, якая некалi асмелiлася супернiчаць i параўноўваць сябе з Захадам. Вось, здаецца, тваё саграшэнне, за якое няма табе прабачэння, ... яго не загладзiш нi хрышчэннем, нi пакаяннем, нi унiяй, нi здрадай многiм даўнiм тваiм абрадам"

А што пісаў Тарас Шаўчэнка пра вунію?
Зажурилась Україна -
Така її доля!
Зажурилась, заплакала,
Як мала дитина,
Ніхто її не рятує...
Козачество гине:
Гине слава, батьківщина;
Немає де дітись;
Виростають нехрещені
Козацькії діти;
Кохаються невінчані,
Без попа ховають;
Запродана жидам віра,
В церкву не пускають!
Як та галич поле криє,
Ляхи, уніяти
Налітають - нема кому
Порадоньки дати.
--------
Ще як були ми козаками,
А унії не чуть було,
Отам-то весело жилось!
Братались з вольними ляхами,
Пишались вольними степами,
В садах кохалися, цвіли,
Неначе лілії, дівчата.
Пишалася синами мати,
Синами вольними... росли,
Росли сини і веселили
Старії скорбнії літа...
Аж поки іменем Христа
Прийшли ксьондзи і запалили
Наш тихий рай. І розлили
Широке море сльоз і крові,
А сирот іменем Христовим
Замордували, розп`яли...
Поникли голови козачі,
Неначе стоптана трава.
Украйна плаче, стогне - плаче!
За головою голова
Додолу пада. Кат лютує,
А ксьондз скаженим язиком
Кричить: "Te Deum! Алилуя..."

Што паказалі тыя намаганні неауніі у 20-30 гады? І Ватыкан і Польшча давалі грошы. Усходняя Польшча была абвешчана, як якоя –небудзь Конга ці Зімбабве, місіянерскай тэрыторыяй, польскія ксянзы кінуліся патрымліваць справу вуніі. І што народ Божы?-ён не дурны. Кс. Неманцэвич на 3 уніяцкай канферэнцыі засведчыў- пасля ўсіх намаганняў- 23866 чалавек прынялі вунію. На той час гэта 6 вялікіх прыходаў. Але і гэтыя лічбы выклікаюць сумненне. Бо ў 1934 годзе, у нетрах каміссіі “Pro russiа”, якая займалася уніяцтвам у Беларусі, здарыўся скандал на конт значнай недакладнасці інфармацыі пра “поспехі” вуніі...
Браце, litwinе!
Экзархат РПЦ – няма такой назвы. Ёсць Беларуская Праваслаўная Царква.
У гэтай Царкве ўжо  12  япіскапаў. Акадэмія, семінарыя, духоўныя вучэльні, манастыры. Гэта  росквіт. Хто забараняе размаўляць беларусам по- беларуску? Хто забараняе займацца націянальнай асветніцкай працай ў Царкве? Наші япіскапы і святары і народ- беларусы. Яны такія ж ахвяры савецкай ідэялогіі, як і астатнее грамацтва. Яны вывучалі гісторыю па абэцэдарскаму...Але наша інтэлегенцыя, як заўсёды,- “адарванцы”. Робяць д’ябальскую працу-  робяць так каб нацыянальных рух быў каталіцкім, каб праваслаўныя не мелі дачынення. Але ўсё ж наадварот- усходы беларушчыны есць у Царкве, шмат святароў, некаторыя япіскапы, ваш Гарадзенскі- Арцемій, напрыклад, за Беларусь. Ім трэба наша ДАПАМОГА. Трэба будаваць Беларускую Праваслауную Царкву. Гэта не робіцца адразу. Гэта паступовы працэс.
Як кажуць- ёсць касцяк -мяса нарасце,  ёсць Праваслаў’е-будзе Беларусь!
Божа! Ратуй Беларусь!
Жыве Беларусь!
                  


« Последнее редактирование: 17 Июнь 2007, 19:44:20 от paroh » Записан
Bitzer_SV
Гость
« Ответ #66 : 18 Июнь 2007, 14:40:18 »

Цитировать
ryhor-gr!
Попытки найти в истории закономерности , а тем более построить методологию, оправданными не считаю.
История иррациональна.
ryhor-gr! МИР! Простите.
С ненавистью надо бороться, помоги мне в этом Господь.
+1
Записан
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #67 : 19 Июнь 2007, 14:25:27 »

Цитировать
Шаноўны litwinе, што я прапаную?
Вярнуцца да МАЦІ-ЦАРКВЫ ПРАВАСЛАЎНАЙ. Бо яна была  духоўнай маткай для св. Еўфрасінні ды Кірылла, Елясея ды трох Віленскіх пакутнікаў Атнонія, Іаана, Яўстафія, Давыда Гарадзенскага  і Канстанціна Астрожскага.
Падтрымліваю вашу ідэю... Аднак калі на то пайшло, вяртацца трэба да аўтакефаліі, а не быць залежным ва ўсім ад Масквы..Гэта Вітаўт яшчэ зразумеў у XV ст. Чаму, напрыклад, сербы, балгары, грузіны маюць сваю памесную царкву, а мы, беларусы - не? Чым мы ад іх адрозніваемся??
Больш таго, уявіце, усталявалася беларуская нацыянальна скіраваная праваслаўная царква. Вядома, праваслаўных у Беларусі 75%, а што рабіць з астатнімі - каталікамі, пратэстантамі, што яны будуць па-за межамі беларушчыны..??
Цитировать
Колькі вы, беларусы, будзеце хістацца?.
Ну а я аб чым... Нам СВАЕ рабіць трэба, а не хістацца... Улыбка
Гммм.. прабачце, а вы не беларус??  
Цитировать
Рымская Царква ніколі не была для нас маці, злая цётка!
Пратэстанты у прынцапе нікога нямогуць аб’яднаць- бо яны зборышча ярэтычных сэкт.

Мддааа.. пасля такіх слоў я б хрысціянінам вас не назваў... "злая цётка" - куды знікла ваша хрысціянская этыка...?? Вось з-за такіх артадаксальных выказванняў як з боку праваслаўных, так і з боку каталікоў і іншых мы й не можам знайсці дыялог і паразуменне.. Ні здзіўлюся, калі ў наступным посце ў вас антысемітызм пойдзе  Грустный Грустный
Цитировать
“Ведай, русiне, прыняўшы унiю, -гаворыцца ў адным творы  18 ст.,- ...

Цікава.., аднак у нас зараз не 18, а 21 стагоддзе.. Шмат чаго змянілася, змяніўся светапогляд людзей...
Між іншым, на мой погляд, уніяцтва даўно ўжо трэба рэфармаваць. Падпарадкаванне Рыму страціла сваю "актуальнасць"... Эталонам можа быць Армянская Апостальская Царква. Адзінства і незалежнасць - такі дэвіз павінен быць у адноўленай уніяцкай царквы. Трэба зрабіць гэта й паказаць прыклад астатнім.. Подмигивающий Подмигивающий

Цитировать
Што паказалі тыя намаганні неауніі у 20-30 гады?

Тэма для асобнай размовы... У мяне таксама шмат матэрыялу ёсць.. Не забаранялі б палякі тады ўніятам дзейнасць, калі гэта было ім карысна..
Цитировать
Экзархат РПЦ – няма такой назвы. Ёсць Беларуская Праваслаўная Царква.

Гэта дзеля сцісласці называюць БПЦ. Афіцыйна Беларускі экзархат Рускай Праваслаўнай Царквы
Цитировать
Але ўсё ж наадварот- усходы беларушчыны есць у Царкве, шмат святароў, некаторыя япіскапы, ваш Гарадзенскі- Арцемій, напрыклад, за Беларусь.

Угу.. а Гродненскіе Епархіальные Ведомості як выходзілі па-расейску, так і будуць выходзіць..Вы даўно праглядалі царкоўную літаратуру, якая да нас з Масквы йдзе. "граф Муравьёв - спасітель белорусского народа от польскіх бунтавщіков, покровитель православной церкви" - я ўвогуле не разумею, як забойцу Мураўёва можна атаесамляць з хрысціянствам

Божа! Ратуй Беларусь!
Жыве Беларусь!  
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
Oblitus
Настоящий гродненец
****

Репутация: +43/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 325


Не забывай...

Просмотр профиля Email
« Ответ #68 : 20 Июнь 2007, 10:10:03 »

 "ты, русiн, хоць i прыняў унiю, але ўсё-ткi працягваеш заставацца галiнай таго дрэва, у каранi якога найперш закладзена атрута. Ты ж... належыш... да ўсходняй царквы, якая некалi асмелiлася супернiчаць i параўноўваць сябе з Захадам. Вось, здаецца, тваё саграшэнне, за якое няма табе прабачэння."
 
Вось за такiя словы я нiколi не пачну верыць росказням каталiкоу пра мip i аб'яднанне. Гiсторыя паказвае што касцёл вёу сябе так заусёды. НЯМА ПРАБАЧЭННЯ ПОЛЬСКАМУ КАСЦЁЛУ ЗА ТЫЯ ЗДЗЕКI I ПРЫНIЖЭННI ЯКIЯ ЁН ТВАРЫУ НА ТЭРЫТОРЫI БЕЛАРУСI.

Я беларус, бацька мой беларус, дзед мой беларус, мацi мая беларуска, бабка беларуска. Усе яны праваслауныя беларусы. I я так сама беларус. ПРАВАСЛАУНЫ беларус. I дзецi маi будуць праваслаунымi беларусамi. Калi паслухать размовы большасцi каталiкоу дык беларусау зусiм няма. Пакуль беларускiя каталiкi будуць называць сябе палякамi небудзе шчасця у Беларусi. А калi прыгледзецца дык да самой Варшавы няма палякау. Усе яны акаталiчаныя беларусы, проста iм ксяндзы голавы задурылi.
Записан

+37529 668 71 94 Велком
paroh
Гость


Email
« Ответ #69 : 20 Июнь 2007, 13:37:06 »

Цитировать
"ты, русiн, хоць i прыняў унiю, але ўсё-ткi працягваеш заставацца галiнай таго дрэва, у каранi якога найперш закладзена атрута. Ты ж... належыш... да ўсходняй царквы, якая некалi асмелiлася супернiчаць i параўноўваць сябе з Захадам. Вось, здаецца, тваё саграшэнне, за якое няма табе прабачэння."
 
Вось за такiя словы я нiколi не пачну верыць росказням каталiкоу пра мip i аб'яднанне. Гiсторыя паказвае што касцёл вёу сябе так заусёды. НЯМА ПРАБАЧЭННЯ ПОЛЬСКАМУ КАСЦЁЛУ ЗА ТЫЯ ЗДЗЕКI I ПРЫНIЖЭННI ЯКIЯ ЁН ТВАРЫУ НА ТЭРЫТОРЫI БЕЛАРУСI.

Я беларус, бацька мой беларус, дзед мой беларус, мацi мая беларуска, бабка беларуска. Усе яны праваслауныя беларусы. I я так сама беларус. ПРАВАСЛАУНЫ беларус. I дзецi маi будуць праваслаунымi беларусамi. Калi паслухать размовы большасцi каталiкоу дык беларусау зусiм няма. Пакуль беларускiя каталiкi будуць называць сябе палякамi небудзе шчасця у Беларусi. А калi прыгледзецца дык да самой Варшавы няма палякау. Усе яны акаталiчаныя беларусы, проста iм ксяндзы голавы задурылi.

Так...пасля гэтых слоў...хочацца жыць... Улыбка
Записан
Gabriel
диакон РПЦ МП
Почетный гродненец
*****

Репутация: +112/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1029


Иногда пинок под зад, бывает большим шагом вперед.

Просмотр профиля
« Ответ #70 : 20 Июнь 2007, 13:40:36 »

Для Литвина:
Цитировать
Цікава.., аднак у нас зараз не 18, а 21 стагоддзе.. Шмат чаго змянілася, змяніўся светапогляд людзей...
Між іншым, на мой погляд, уніяцтва даўно ўжо трэба рэфармаваць. Падпарадкаванне Рыму страціла сваю "актуальнасць"... Эталонам можа быць [highlight]Армянская Апостальская Царква[/highlight]. Адзінства і незалежнасць - такі дэвіз павінен быць у адноўленай уніяцкай царквы. Трэба зрабіць гэта й паказаць прыклад астатнім..  
Прошу прощения за то что врываюсь в ваш разговор. Но смотрите что б в погоне за независимостью не остаться вне Евхаристического общения и не потерять в своих храмах Благодать Святаго Духа. А то как то нехорошо получится. Будет национальная церковь только вот духовной пользы от нее не будет.
Хотя. Кому что. Кому что важнее.
« Последнее редактирование: 20 Июнь 2007, 14:03:58 от dimich » Записан
Banifacyj
Депутат горсовета
*****

Репутация: +896/-5
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 5402


У каждой ошибки есть Фамилия Имя и Отчество©Сталин

Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #71 : 21 Июнь 2007, 14:32:39 »

Цитировать
Если у Католицизма  небыло зависти, что он лез (с мылом и без), начиная с 13 века на христианский Восток- от Палестины до Новгорода? Зависть  это  мания величия  умноженная на манию преследования и поделенная на узость духовных горизонтов.
Церковь всегда была силой....а сила не может быть аполитичной...вот и лезли в политику. А еще очень многое решают идеологические постулаты. Да, в принципе, все решают идеологические постулаты. Проблема в том, что один постулат не учитывает другой. Без этого никуда - идеология - это движитель общественной жизни. Проблема в том, что каждый идеологический постулат хорош для решения конкретных задач на конкретном временном промежутке...а дальше от наоборот тормозит развитие. А люди почему-то не научились этого видеть. Точнее, тех, кто видит правящая верхушка бысто убирает, а остальные бояться. Так было всегда, так есть, и так, мне кажется всегда и везде будет. Разница в том, что у одних этот постулат направлен в будущее, а у других в прошлое.

Провозглашение отделения церкви от светской власти - это тоже всего лишь теоретический постулат. Любая власть понимает, что церковь - это огромная сила и на нее нужно опираться...или подчинить себе.

Цитировать
Да 1596 рускі народ (украінцы да беларусы) ВКЛ быў суцэльна праваслаўным. Ці вы гэта забыліся? Вунія гэта націянальная катастрофа беларусаў і украінцаў. Старонкі вуніі напісаны слязьмі і крывёй. Казацкія паўстанні - грамадзянская вайна для Рэчы Паспалітай. Гэта не падзел нацыі?
Великая радость у тех народов, которые едины в своей религии. Ибо религия объединяет. Не важно - это уже нация или еще народность. У нас религия разъединяет. Уния была попыткой единой объединяющей религии. Компромиссом. Не получилось. Снова же соседние страны (Польша и Россия) под прикрытием религиозных лозунгов не дали осуществить объединение духовное.
Географическое положение Беларуси - это дар и проклятие. Дар, которым мы не умеем пользоваться. А проклятие, потому что, когда наши предки в какой-то момент овладевали этим даром, соседи превращали его в наше проклятие.
Один профессор, кажется из Польши, а может, из Украины сказал, что как принятие унии было трагедией для белорусов, так и в не меньшей степени, ее уничтожение.
Проблема современной православной церкви в том, что она слишком ортодоксальна и консервативна. Католиков сегодня в мире чуть больше миллиарда и их колличество растет. Православных около 78 миллионов и их колличество падает.  Если бы православная церковь смогла провести свой "триденский" или "второй ватиканский" собор, то многое могло бы измениться...но такого не будет, ибо православная церковь построена на консерватизме - это принцип их существования.
Я довольно часто разговариваю с униатскими, католическими, иногда протестантскими "отцами" и они как в один голос на вопрос: кто ты (имеется ввиду религиозная принадлежность) отвечают: я - христианин. А уже потом католик, униат или какой лютеранин.
Многое идет "сверху". Видите, как мы "грыземся" по любым разногласиям: политическим, религиозным, даже историческим, хотя история вроде как одна. Просто, если в том же ВКЛ и РП прививалась талерантность (я сейчас вот в одной книге в варшавской библиотеке вычитал, что до середины 19 века католик(белорус, литовец) этнический, религиозный и политический - это были разные вещи. Я мог считать себя белорусом, быть католиком и поддерживать промосковскую политику. То с восстания 1863/4 года эти понятия объединяются. Если ты поляк, то ты автоматически католик и поддерживаешь польскую политику и никак иначе), а сейчас общество искусственно в политических целях делится на "чэсных" и "нячэсных", своих и чужих.  :-/

Все вышесказанное - мое ИМХО. Просто не перегрызайте мне горло, за то, что я не поддерживаю какую-то религию или какой-то политический курс, и я буду просто высказывать свое мнение "не переходя на личности".
Сначала мы христиане, потом мы беларусы, потом патриоты каждый своего региона/города, и уж затем "лукашисты" или "отморозки". Надо слушать официальное радио, читать неофициальные улетки, и при этом иметь свой ум. Как говорит Ковкель И.И. - главное, в любой ситуации оставаться человеком!

За рубежом людей так не делят. Посмотрите: Шварцнейгер демократ, его жена республиканка. И живут нормально. У нас такой союз невозможен, ибо советские ярлыки "враг народа", "семья врага народа" продолжают действовать... :-/
Записан

Большое количество участников не превращает преступление в благое дело!
Фотограф в Гродно
BANIFACYJ.livejournal.COM
Фотопроект "Портрет байкера"
Banifacyj
Депутат горсовета
*****

Репутация: +896/-5
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 5402


У каждой ошибки есть Фамилия Имя и Отчество©Сталин

Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #72 : 21 Июнь 2007, 14:34:08 »

сорри, я тут от унии как-то вообще отошел. Просто нужно для начала разобраться в методологии, чтобы мы говорили на одном языке, а уж потом браться за дискуссию. А то слова вроде те же, а каждый вкладывает в них свое значение, а потом еще и переходят на личности. Улыбка
Записан

Большое количество участников не превращает преступление в благое дело!
Фотограф в Гродно
BANIFACYJ.livejournal.COM
Фотопроект "Портрет байкера"
paroh
Гость


Email
« Ответ #73 : 21 Июнь 2007, 22:38:23 »

Шаноўны litwinе, па-першае: што значыць вярнуцца да аўтакефаліі? Епархіі на нашай зямлі ніколі не былі аўтакефальнымі....У часы Вітаўта Кіеўская мітраполія залежыла ад патрыярха Канстанцінапольскага..і праблема была ў тым, каб перацягнуць мітрапаліта Кіеўскага  на літоўскі бок. Зразумела,  што ў сітуацыіі канкурэнцыі паміж Масквой і Літвой за рускія землі, было важна вывесці асобу мітрапаліта з- пад ўплыва вялікага  князя маскоўскага. Аўтакефалія не павінна пераутварацца ў ідэю фікс. Галоўны матыў  аўтакефаліі – карысць Царквы, а не   нацыянальна - дзяржаўны утылітарызм. “Дмитрий” вышей правільна заўважыў – трэба прытрымлівацца канонаў Царквы. Можна набыць “незалежнасць”, а страціць нешта больш важнае....благадаць Св. Духа. Разумення гэтага не хапае змагарам за аўтакефалію. Лёс Беларусі не падобны на лёс іншіх народаў і трэба мець пакору і ціхмянасць перад Тым, хто вызначае лёс народаў і Царквы. Аўтакефалія  Памеснай Царквы заўсёды шла побач з узмацненням  дзяржаўнасці. У нас толькі зараз  ёсць шанец будаваць незалежную дзяржаву. Вы думаеце чаму мітрапаліт Філарэт ідзе па шляху штучнага павялічення беларускага япіскапата і епархій...? Трэба каб наша Царква набрала моц. І не трэба перабольшваць залежнасць ад  “Масквы”.
Што рабіць баптыстам  і каталікам? Няўжо вы думаеце іх аб’яднаць уніей? Хм.. вы рамантык. Беларус[ch8800]праваслаўны.
Я беларус які не хістаецца.
Ад антысімітызма мне моташна. Але аб ролі яўрэйскага народа ў разбурэнні і здзеквання з Царквы памятаю.
Што Каталіцкая Царква – вораг Русі праваслаўнай, так гэта не я вінаваты. Як ухваляла яна ўсталяванне бальшавіцкай ўлады і вынішчэнне Праваслаў’я, бачачы ў гэтым правідэнцыяльны сэнс падрыхтоўкі каталіцкай місіі ў Расіі... Ці тое, Што рабілі каталікі –харваты, нямецкія падсрачнікі усташы, з братамі сэрбамі....Ці тое,   чым  займалася Армія Краёва ....З благаславенства ксядзоў.
Гэта так, як кажуць не капаючы глыбака....
Паразуменне будзе тады, калі папежнікі сапраўды, на справе, а не на аб’ектыў камеры, пакаюцца ў галоўным сваім граху, гістарычным граху,- імкненне да ўлады, якое нарабіла столькі бяды хрысціянству.
Усё Вам “рэфармаваць”. Унія без падпарадкаванне Папе? Гэта не унія, нешта іншае...Вунія з кім?
Армянская царква па-за Праваслаў’я. Яны манафізіты. Гэта, прабачце, не той прыклад…
Ведамасці выходзяць па-расейску таму, што ніхто не будзе чытаць іх па беларуску. Папулярнасць мовы, Вы самі ведаеце якая...Не трэба адказнаць дзяржавы за культывіраванне мовы перакладаць на Царкву.
Ну, Мураў’ёў такіж герой і выратавальнік беларусаў, як Каліноўскі хрысціянін. Памятаеце яго сякеру над калыскай панскага дзіцяці?
Калі панства не жадае літаратуры з расейскіх выдавецтваў, няхай навучыцца выдаваць якасную праваслаўную літаратуру на роднай мове.  
Жыве Беларусь!
Записан
paroh
Гость


Email
« Ответ #74 : 21 Июнь 2007, 22:50:39 »




"Один профессор, кажется из Польши, а может, из Украины сказал, что как принятие унии было трагедией для белорусов, так и в не меньшей степени, ее уничтожение."
Ок!
 Таму тройчы глупства і безадказнасць заклікаць да аднаўлення вуніі.  Шокирован
Записан
ryhor-gr
Настоящий гродненец
****

Репутация: +23/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 650


Tempora mutantur, et nos mutammur in illis

Просмотр профиля WWW
« Ответ #75 : 22 Июнь 2007, 01:58:17 »

to Banifacyj: Шварцнеггер - республиканец!
 Подмигивающий
Записан

Banifacyj
Депутат горсовета
*****

Репутация: +896/-5
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 5402


У каждой ошибки есть Фамилия Имя и Отчество©Сталин

Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #76 : 22 Июнь 2007, 15:06:05 »

2 paroh
есть рацзерно. Ты не такой ...даже не знаю как сказать, как казался по первым постам! +1

А на счет глупости о возрождении - теперь это уже не глупость. Она слишком сильно вжилась в ума людей. Еще мои родственники по материнской линии были униатами, через полвека после официальной ликвидации унии. Психология людей такова - они черезчур консервативны. Сначала они всеми силами противятся внедрению, потом с неменьшим остервенением сопротивляются искоренению. Тут сложный вопрос. Хорошо, что есть много мнений, плохо, что мы не умеем уважать мнение другого Грустный

2 ryhor-gr
пофиг, я помню, что они с женой разной "веры" Смеющийся
Записан

Большое количество участников не превращает преступление в благое дело!
Фотограф в Гродно
BANIFACYJ.livejournal.COM
Фотопроект "Портрет байкера"
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #77 : 26 Июнь 2007, 22:26:34 »

Цитировать
Шаноўны litwinе, па-першае: што значыць вярнуцца да аўтакефаліі? Епархіі на нашай зямлі ніколі не былі аўтакефальнымі....
Шаноўны parohе, гэта значыцца вярнуцца да аўтакефаліі 1927 года  Улыбка

Цитировать
Галоўны матыў  аўтакефаліі – карысць Царквы, а не   нацыянальна - дзяржаўны утылітарызм.
Галоўны матыў аўтакефаліі - карысць народу ад сваёй уласнай нацыянальнай царквы

Цитировать
Аўтакефалія  Памеснай Царквы заўсёды шла побач з узмацненням  дзяржаўнасці. У нас толькі зараз  ёсць шанец будаваць незалежную дзяржаву. Вы думаеце чаму мітрапаліт Філарэт ідзе па шляху штучнага павялічення беларускага япіскапата і епархій...? Трэба каб наша Царква набрала моц. І не трэба перабольшваць залежнасць ад  “Масквы”.
Што ж, будзем чакаць... Беларусы заўсёды чагосьці чакалі.. Між іншым вы ведаеце, што яшчэ ў 1993 годзе Філарэт планаваў аддзяленне ад Маскоўскага патрыярхата.. Аднак пасля падпісання першых дамоўленасцяў аб саюзнай дзяржаве ідэю гэту ўжо ніхто не ўспамінаў.. :-/ :-/

Цитировать
Што рабіць баптыстам  і каталікам? Няўжо вы думаеце іх аб’яднаць уніей? Хм.. вы рамантык.
А чаму й не... Хаця можа насамрэч я - рамантык.. Улыбка Улыбка

Цитировать
Што Каталіцкая Царква – вораг Русі праваслаўнай, так гэта не я вінаваты. Як ухваляла яна ўсталяванне бальшавіцкай ўлады і вынішчэнне Праваслаў’я, бачачы ў гэтым правідэнцыяльны сэнс падрыхтоўкі каталіцкай місіі ў Расіі... Ці тое, Што рабілі каталікі –харваты, нямецкія падсрачнікі усташы, з братамі сэрбамі....Ці тое,   чым  займалася Армія Краёва ....З благаславенства ксядзоў.
Ой, ну колькі ўжо лаяцца можна паміж сабой..Хто ухваляваў бальшавікоў, а хто не.., хто з кім рабіў што, а хто - не... Не толькі каталікі, але й мы (праваслаўныя) маем шмат грахоў у гісторыі.. "Абнаўленцы" разам з Сергіем таксама бальшавікоў падтрымлівалі, а што рабілі сербы з харватамі ў 1992 годзе..? Так можна адзін аднаго пазабіваць, перабіраючы ўсю гісторыю..
 
Цитировать
Усё Вам “рэфармаваць”. Унія без падпарадкаванне Папе? Гэта не унія, нешта іншае...Вунія з кім?
А Вам падпарадкаванне ўсё трэба.. А што йншае..?? Унія паміж усімі хрысціянскімі канфесіямі дзеля стварэння адзінай хрысціянскай царквы..

Цитировать
Армянская царква па-за Праваслаў’я. Яны манафізіты. Гэта, прабачце, не той прыклад…
Той, той.. у дагматычных і культавых адносінах яна блізка да праваслаўя..Армянская царква найбольш старажытная царква, таму менавіта яна захавала першапачатковае хрысціянства..

Цитировать
Ведамасці выходзяць па-расейску таму, што ніхто не будзе чытаць іх па беларуску. Папулярнасць мовы, Вы самі ведаеце якая...
Будуць, будуць.. яшчэ ніхто не спрабаваў нават выдаваць іх па-беларуску.. Улыбка Улыбка

Цитировать
Не трэба адказнаць дзяржавы за культывіраванне мовы перакладаць на Царкву.
Шаноўны parohe, а хто як не Царква павінна "культывіраваць" мову ў грамадстве й дапамагаць народу ў яго духоўным і культурным адраджэнні... Улыбка Улыбка

Жыве Беларусь!

Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
paroh
Гость


Email
« Ответ #78 : 01 Июль 2007, 19:50:22 »

Цитировать
 Шаноўны parohе, гэта значыцца вярнуцца да аўтакефаліі 1927 года    

Дзень добры.
З павагай стаўлюся да ідэй, якія акрэслены ў акце “Абвяшчэнне Беларускай  мітраполіі”(1922), якія затым даспелі на царкоўнай радзе ў 1927 годзе да абвяшчэння аўтакефаліі. Але абвясціць мала. Трэба каб аўтакефалія атрымала  прызнанне Маці- Царквы. Без гэтага аўтакефалія- пусты гук.  Аўтакефалія абвешчанная ў 1927 магла мець ўсе шанцы на рэалізацыю, але бальшавіцкая ўлада падрэзала крылы. Рукамі ГПУ і аднаўленцаў, царкоўнае жыццё на ўсходзе Беларусі было  знішчана ўвогуле. Таму аўтакефалія 1927 года гэта не факт, які можа служіць прыцэндэнтам. Да зараз і сітуацыя іншая, Царква можа нармальна існаваць і без аўтакефаліі.
Цитировать
Галоўны матыў аўтакефаліі - карысць народу ад сваёй уласнай нацыянальнай царквы
Карысць Царквы- карыць для народа. Не наадварот. Гэта ерась энтафілетызму, які падпарадкоўвае Царкву націянальным інтарэсам. Ў Расійскай імперыі гэта прывяло да духоўнага разбурэння Царквы. Царква мае свае надэмпірычныя мэты. Багаслоўскі правільна гаварыць- не Беларуская Праваслаўная Царква, а Царква на Беларусі, Расіі і г. д.
Праваслаўе каштоўнее Радзімы, дзяржавы, мовы, культуры, сям’і, бацькоў, дзяцей. Таму што яно – ісціна аб Хрысце. Гэта разумелі апосталы, пакутнікі, гэта зразумелі грэкі-рамеі, калі страцілі усё гэта. Ісціна не бывае беларускай альбо расейскай
Цитировать
Што ж, будзем чакаць... Беларусы заўсёды чагосьці чакалі.. Між іншым вы ведаеце, што яшчэ ў 1993 годзе Філарэт планаваў аддзяленне ад Маскоўскага патрыярхата.. Аднак пасля падпісання першых дамоўленасцяў аб саюзнай дзяржаве ідэю гэту ўжо ніхто не ўспамінаў
Адкуль такая инфамацыя?
Цитировать
Ой, ну колькі ўжо лаяцца можна паміж сабой..Хто ухваляваў бальшавікоў, а хто не.., хто з кім рабіў што, а хто - не... Не толькі каталікі, але й мы (праваслаўныя) маем шмат грахоў у гісторыі.. "Абнаўленцы" разам з Сергіем таксама бальшавікоў падтрымлівалі, а што рабілі сербы з харватамі ў 1992 годзе..? Так можна адзін аднаго пазабіваць, перабіраючы ўсю гісторыю..
  
Не трэба мяшаць мітрапаліта Сергія з аднаўлецамі. Аднаўленцы здраднікі. І ерэтыкі, якія разбуралі фундамент Праваслаўя- яго каноны і дагматы.  Мітрапаліт Сергій не ўхваляў ўладу бальшавікоў, як гэта адкрыта рабілі аднаўленцы, а заявіў пра тое, што Царква будзе існаваць у савецкай дзяржаве на прынцпе лаяльнасці і асудзіў выказванні замежных уцекачоў пра крыжовы паход супраць саветаў. І ніколі не радаваўся таму, што камуністы растрэльвалі каталіцкае духавенства. Папежнікі з Ватыкану знаходзіліся ў іншым стане, калі імкнуліся заключыць канкардат с маладой савецкай ўладай.
Не сэрбы пачалі выразаць харватаў
Цитировать
А Вам падпарадкаванне ўсё трэба.. А што йншае..?? Унія паміж усімі хрысціянскімі канфесіямі дзеля стварэння адзінай хрысціянскай царквы..
Ведаеце, давайце на размываць паняцці. Вунія гэта з’ява якая мае устойлівы гістарычны і багаслоўскі сэнс. Імкнене хрысціян да адзінства гэта экуменізм. На погляд усёй Праваслаўнай Царквы – метады вуніі і сапраўднае адзінства не сумяшчальныя. І гэта трэба паважаць. І гэта разумеюць не мала сучасных каталіцкіх тэолагаў. Вунія раз’яднала Цэрквы. Гэта факт. Таму не трэба “блудасловія"
Цитировать
Той, той.. у дагматычных і культавых адносінах яна блізка да праваслаўя..Армянская царква найбольш старажытная царква, таму менавіта яна захавала першапачатковае хрысціянства..
 

Блізка, але не праваслаўная. І нічога яна не старажытней. Гэта частка Ўсяленскай Царквы, якая “замарозілася” на стадыі IV-V стагодззя. Пераўтварыцца ў “царкву для беларусаў”, азначае страціць кафалічнае вымярэнне.
Цитировать
Шаноўны parohe, а хто як не Царква павінна "культывіраваць" мову ў грамадстве й дапамагаць народу ў яго духоўным і культурным адраджэнні...
Прабачце, Царква нічога ні каму не павінна. Яна Нявеста Хрыстова і павінна толькі Яму.

Жыве Беларусь!
« Последнее редактирование: 01 Июль 2007, 19:55:23 от paroh » Записан
Paladin
FUCK GMmmm
Губернатор
*****

Репутация: +501/-51
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 11862


Просмотр профиля
« Ответ #79 : 07 Июль 2007, 13:25:11 »

Цитировать
Вось за такiя словы я нiколi не пачну верыць росказням каталiкоу пра мip i аб'яднанне. Гiсторыя паказвае што касцёл вёу сябе так заусёды. НЯМА ПРАБАЧЭННЯ ПОЛЬСКАМУ КАСЦЁЛУ ЗА ТЫЯ ЗДЗЕКI I ПРЫНIЖЭННI ЯКIЯ ЁН ТВАРЫУ НА ТЭРЫТОРЫI БЕЛАРУСI.
Так так... за то е што адкрывали школы ипраяуляли цярпенне да усих астатних канфесий? за тое што касцел дапусциу перутварэнне !70%! верникау у униятау яму няма прабачэння... а то што у царкву потым гэтых самых 70% загнали штыками царския салдаты им есць прабачэнне? Вельми прыгожы прыклад святатацтва знойдзеце у в. Лаша. Там мала таго што уваход на тэрыторыю царквы (былой унияцкай) зроблены не з фасада дык яшчэ и браму зрабили са склепа мецанатау якия яе и збудуавали. Цяпер верники ходзяць у царкву па касцях яе створцы... Вельми падобна на адносины сучасных беларусау да уласнай культуры и гисторыи.
Уния, была вельми добрай справай алеж вядома каланизатарам прыйшлася не да спадобы. Хто ведае? Можа менавита таму я каталик? бо мае продки не прыняли веры захопникау?
Записан
Paladin
FUCK GMmmm
Губернатор
*****

Репутация: +501/-51
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 11862


Просмотр профиля
« Ответ #80 : 07 Июль 2007, 13:28:58 »

Цитировать
Блізка, але не праваслаўная. І нічога яна не старажытней. Гэта частка Ўсяленскай Царквы, якая “замарозілася” на стадыі IV-V стагодззя. Пераўтварыцца ў “царкву для беларусаў”, азначае страціць кафалічнае вымярэнне.
Цитировать
Прабачце, Царква нічога ні каму не павінна. Яна Нявеста Хрыстова і павінна толькі Яму.
Дык навошта тады на старускай мове вясци мессы? Трэба вяртацца да гэбрайскай!
Записан
paroh
Гость


Email
« Ответ #81 : 08 Июль 2007, 17:04:36 »

Цитировать
Цитировать
Вось за такiя словы я нiколi не пачну верыць росказням каталiкоу пра мip i аб'яднанне. Гiсторыя паказвае што касцёл вёу сябе так заусёды. НЯМА ПРАБАЧЭННЯ ПОЛЬСКАМУ КАСЦЁЛУ ЗА ТЫЯ ЗДЗЕКI I ПРЫНIЖЭННI ЯКIЯ ЁН ТВАРЫУ НА ТЭРЫТОРЫI БЕЛАРУСI.
Так так... за то е што адкрывали школы ипраяуляли цярпенне да усих астатних канфесий? за тое што касцел дапусциу перутварэнне !70%! верникау у униятау яму няма прабачэння... а то што у царкву потым гэтых самых 70% загнали штыками царския салдаты им есць прабачэнне? Вельми прыгожы прыклад святатацтва знойдзеце у в. Лаша. Там мала таго што уваход на тэрыторыю царквы (былой унияцкай) зроблены не з фасада дык яшчэ и браму зрабили са склепа мецанатау якия яе и збудуавали. Цяпер верники ходзяць у царкву па касцях яе створцы... Вельми падобна на адносины сучасных беларусау да уласнай культуры и гисторыи.
Уния, была вельми добрай справай алеж вядома каланизатарам прыйшлася не да спадобы. Хто ведае? Можа менавита таму я каталик? бо мае продки не прыняли веры захопникау?

Гэта хто каланізатар і захопнік? Асвяжыць памяць?
У старадаўнім беларускім летапісе Пятра Быхаўца гаворыцца: “...і той Пётр Гаштольд наипервее прыняў веру рымскую і да Літвы прынёс... а рымскай веры ў Літве не было, толькі руская замешалася.” Прамова тут аб Беларусі і першым чынам аб Вільні. Пётр Гаштольд, верагодна, першы з віленцаў прыняў рыма-каталіцкую веру ў Кракаве каля 1364 гады і прыехаў адтуль дадому ўжо каталіком. Праваслаўная жа вера не толькі “замешалася,” але была ўжо ў то час панавальнай ў Вільню і ва ўсёй Беларусі.
Раней Вялікі князь Літоўскі Гедэмін, у адказ на прапанову папы прыняць хрышчэнне адказаў, што хутчэй прыме хрост ад д’ябла, чым ад крыжацкіх аднаверцаў!
(Крыжакі добры прыклад “цярпімасці” па –папежску. На ўсе часы гэта брудная пляма на ўсё хрысціянства.)
Вашыя продкі і прынялі веру захопнікаў – крыжакоў і палякаў.
Ніколі не забуду размову  з каталіком які смеючыся(!) апавядаў, як яго дзед веру мяняў ў 30-я гады. Тады за прыняцце каталіцтва і польскасці плацілі здраднікам грашыма, зямельным надзелам, прыналежнасццю да “тытульнай” нацыі, правам на адукацыю..., магчымасцю кпіць  з праваслаўнага суседа....Дык ягоны дзед тройчы прымаў каталіцтва- у Беліцы, Лідзе і Вільне. Гэта брыдкі прыклад гандлю верай, якім карыстаўся “свенты косьтел” на Беларусі.

Цитировать
адкрывали школы

Тыя самыя школы,  у каторых з літвінскай моладзі рабілі палякаў?
Цитировать
ипраяуляли цярпенне да усих астатних канфесий

Да... цярпімасці ў каталікоў да пратыстантаў і праваслаўных заўсёды было шмат.
Вось некалькі прыкладаў. Новаспячоны каталік Ягайла клапоцячыся аб умацаванні і распаўсюджванні новай рэлігіі,  выдаў забарону рыма-каталікам уступаць у шлюбы з праваслаўнымі, "пакуль наперад русін або русінка не прызнаюць пакоры рымскай царквы." У выпадку парушэння гэтай забароны загадавалася прымушаць да прыняцця каталіцкай веры целавымі пакараннямі таго,  хто вызнаваў праваслаўе.

Яркую карціну становішча Праваслаўнай Царквы ў цярпімай каталіцкай дзяржаве намаляваў валынскі амбасадар Лаўрын Древински ў сваёй прамове, вымаўленай на Варшаўскім сойме ў 1620 г. у прысутнасці караля. Ён казаў: "Ужо ў вялікіх гарадах царквы запячатаныя, маёнткі царкоўныя расхіщены, у кляштарах няма манахаў, - тамака быдла замыкаюць; дзеці без вадохрышча паміраюць; целы памерлых без царкоўнага абраду з гарадоў, як здыхляціну, вывозяць; мужы з жонкамі жывуць без шлюбнага блаславення; народ памірае без споведзі, без прычашчэння. Няўжо гэта  Самому Богу не крыўда, і няўжо Бог не будзе за гэта мсціўцам? Не кажучы аб іншых гарадах, скажу, што ў Львове робіцца: хто не ўніят, той у горадзе жыць, гандляваць і ў рамесныя цэхі прыняты быць не можа; мёртвае цела хаваць, да хворага з таямніцамі Хрыстовымі адчынена ісці нельга. У Вільні, калі жадаюць пахаваць цела праваслаўнага, то павінны вывозіць яго ў тыя вароты, у якія адзін бруд гарадскі вывозяць. Манахаў праваслаўных ловяць на  дарозе, б'юць і ў турмы саджаюць. У чыны грамадзянскіх людзей годных і навукоўцаў не вырабляюць таму толькі, што яны не ўніяты; прасцякамі і грубіянамі месца напаўняюць у знеслаўленне краіне нашай... Ужо 20 гадоў на кожным сеймике, на кожным сойме горкімі слёзамі молім, але вымаліць не можам, каб пакінулі нас пры правах і вольнасцях нашых."

І яшчэ адна карцінка, якая адлюстроўвае накірунак выхавання ў каталіцкіх калегіюмах.

Гэта скарга праваслаўных братчыкаў з Вільні да каталіцкага арцыбіскупа. Апісанне пахавання праваслаўнымі 12 лістапада 1655 гады шляхетнага віленскага мяшчаніна: "А студэнты тутэйшыя иезуитскиe, атачыўшы нас са ўсіх бакоў і далучыўшы да сабе не малы лік з мяшчанскай чэлядзі обоего полу, пачалі шумець, розных скацін і шэльмаў галасамі крычаць і безстыдным сваім козлоголосованiем набоженству нашаму лаяцца, брудам, цаглінамі і каменнем на нас кідаць. Адзін гараджанін, імі з студэнтаў такою іх дерзостію заахвочаны, паміж нашымі людзьмі на каню ўварваўся і  іераманаха, які з крыжом ішоў, канчуком неміласэрна біў. З такім “гонарам” нас ад ратушнага пляца да самой Вострай брамы ў кляштар і ў царкву суправаджалі. Якія жа яшчэ поскудзі рабілі тыя студэнты, не толькі пяром апісаць, але і мовай сказаць цяжка."
Што адказаў “талерантны” рымска-каталіцкі віленскі арцыбіскуп?
 "Вы надалей можаце памерлых сваіх без усякай цырымоніі царквы вашай таемна ў ночы хаваць."
Записан
paroh
Гость


Email
« Ответ #82 : 08 Июль 2007, 17:09:35 »

Цитировать
Вельми прыгожы прыклад святатацтва знойдзеце у в. Лаша. Там мала таго што уваход на тэрыторыю царквы (былой унияцкай) зроблены не з фасада дык яшчэ и браму зрабили са склепа мецанатау якия яе и збудуавали.

Тое што робіцца у Лашы- прадмет для царкоўнага суда. Упэўнены, што гэта зроблена па недалёкасці  мясцовага святара, і не азначае нейкай палітыкі.
А вось прыклад каталіцкай палітыкі ў дачыненні праваслаўнай памяці. Калі хто будзе ў Кракаве, у пахавальным склепе каралёў, няхай знойдзе магілу Сафіі Гальшанскай!  Самае занядбалае месца. Чаму?  Яна да скону заставалася праваслаўнай.
Яшчэ прыклад. Ватыкан вельмі разлічваў, што на дачка Сафіі Палеолаг, Алена Іяанаўна,  выдадзеная замуж за вялікага князя літоўскага, а пасля караля польскага, Аляксандра, будзе спрыяць каталіцтву. Але яна як і яе маці,  таксама засталася  адданай Праваслаўю. Пасля Ватыкан за сваю няўдачу адпомсціў тым, што па яго прамому указанню віленскі Прачысценкі сабор, дзе быў пахаваны прах Алены Іяанаўны , быў пераўтвораны ў будынак анатамічнага тэатра, а ў алтары яго выварваліся трупы. Магільня была закінутая, і ў 1810 г. рэктар Віленскага ўніверсітэта Франц Малеўскі зняў срэбную дошку з  магільні каралеўны і пераліў яе ў сталовы посуд для сябе.

Записан
paroh
Гость


Email
« Ответ #83 : 08 Июль 2007, 17:17:48 »

Цитировать
Цитировать
Блізка, але не праваслаўная. І нічога яна не старажытней. Гэта частка Ўсяленскай Царквы, якая “замарозілася” на стадыі IV-V стагодззя. Пераўтварыцца ў “царкву для беларусаў”, азначае страціць кафалічнае вымярэнне.
Цитировать
Прабачце, Царква нічога ні каму не павінна. Яна Нявеста Хрыстова і павінна толькі Яму.
Дык навошта тады на старускай мове вясци мессы? Трэба вяртацца да гэбрайскай!

Літургія ў беларуская праваслаўнай царкве гучыць на старыжнай мове, на якой маліліся заўсёды беларусы. А вашыя продкі, паважаны, заўсёды маліліся на лацінская ды польскай.
Записан
Paladin
FUCK GMmmm
Губернатор
*****

Репутация: +501/-51
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 11862


Просмотр профиля
« Ответ #84 : 09 Июль 2007, 11:54:47 »

Цитировать
Новаспячоны каталік Ягайла клапоцячыся аб умацаванні і распаўсюджванні новай рэлігіі,  выдаў забарону рыма-каталікам уступаць у шлюбы з праваслаўнымі, "пакуль наперад русін або русінка не прызнаюць пакоры рымскай царквы." У выпадку парушэння гэтай забароны загадавалася прымушаць да прыняцця каталіцкай веры целавымі пакараннямі таго,  хто вызнаваў праваслаўе.  
И што? Мела велькую силу такая забарона? Улыбка
Што да вашых прыкладау... дык не далей як пасля разборау кляштар езуитау у Гародни быу ператвораны у турму... А фара Витаута перароблена на праваслауны сабор? А з касцела кармелитау (здаецца сучасны Прыор Банк) Была зроблена стайня... Усе унияцкия цэрквы (Свислач, Лаша и т.п.) чамусци цяпер праваслауныя? Гродзенски унияцки кляштар што на замкавай цяпер зноу жа праваслауны. И кали не брэшуць вашыя "гистарычныя" цытаты то адкуль на гродзеншчыне стольки старых праваслауных цэрквау? Я маю на вазе сапрауды паваслауныя а не переаболеных з унияцких? Кали верыць то их ужо дауно каталики-антыхрысты перарабилиб ва унияцкия касцелы? Але яны стаяць... и нихто их не чапае(у)
Цитировать
Тыя самыя школы,  у каторых з літвінскай моладзі рабілі палякаў?
Дык нихто не забараняю праваслаую и униятам будаваць такия школы... тольки их и нават у камандным цэнтры (у Маскве) нихто не будавау. Дый ваша згаршэнне таким фактам таксама зразумела... з езуитами у пытаннях тэалогии нават самыя выкшалцоныя папы супрацьстаяць на магли. Адсюль и прыхильнасць люду з адной стараны и байки пра хитрых и знаемых з цемными магиями езуитау. А мне той самы рух касцела вельми падабаецца сапрауднае ачышчэнне ад крыжацких метак и учыненне благога простым людзям. Кали чалавек умея думаць то ужо няважна хто яго гэтаму навучыу бо ен можа тады сам сабе выбираць шлях.
Цитировать
 Тое што робіцца у Лашы- прадмет для царкоўнага суда. Упэўнены, што гэта зроблена па недалёкасці  мясцовага святара, і не азначае нейкай палітыкі.
Дык а нават кали да суда... то мецанатау прыдзецца перахрышчываць у праваслауе ци як? Бо яны пахованыя як унияты... у праваслауным кантэксце чытай антыхрысты...
Цитировать
Літургія ў беларуская праваслаўнай царкве гучыць на старыжнай мове, на якой маліліся заўсёды беларусы. А вашыя продкі, паважаны, заўсёды маліліся на лацінская ды польскай.
А нашыя продки з сярэдних вякоу малилися на роднай мове... а не на стара маскоускай мове "усих народау" якую не разумеюць самыя русския. Таму и рускае праваслауе было адсунута далей разам з лацинским каталицтвам... але пасля разбору гэта усе было знишчана и ни ким небудзь а менавита праваслаунай расияй, пасля чаго непрыязнь да праваслауя ужо узрасла у парадки.

А вяртаючыся да сучаснасци... то цяпер мы можам учуць дакладна тое самае са слоу праваслауных пра каталикоу што вы писали вышэй пра сярэдния вяки. Што идзе инвазия... што пераманиваюць... што гэта вельки и злы план папы. Кали пагаварыць са святарами то яшчэ горш стане. Миж иншым мы бачым што сення праваслауе нихто не чапае... мала таго яно финансуецца нашым прэзидэнтам за што ен и атрымливае "святыя" атрыбуты дый ордэны. Дык якия могуць быць прэтэнзии да каталикоу каторыя з уласных кишэняу будуюць свае святыни? Зноу не добра? Трэба нават у таким стане перашкоды ставиць?
« Последнее редактирование: 09 Июль 2007, 12:20:51 от Paladin » Записан
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #85 : 09 Июль 2007, 13:57:06 »

Цитировать
Трэба каб аўтакефалія атрымала прызнанне Маці- Царквы. Без гэтага аўтакефалія- пусты гук.  Аўтакефалія абвешчанная ў 1927 магла мець ўсе шанцы на рэалізацыю, але бальшавіцкая ўлада падрэзала крылы. Рукамі ГПУ і аднаўленцаў, царкоўнае жыццё на ўсходзе Беларусі было  знішчана ўвогуле. Таму аўтакефалія 1927 года гэта не факт, які можа служіць прыцэндэнтам. Да зараз і сітуацыя іншая, Царква можа нармальна існаваць і без аўтакефаліі.
Ну дык чаму зараз нам нельга стварыць аўтакефалію..? У 1991 мы ўсталі на шлях стварэння незалежнай дзяржавы. Сёння мы палітычна, энергетычна залежны, давайце хоць царкоўна мы будзем НЕзалежны..
 
Цитировать
Карысць Царквы- карыць для народа. Не наадварот. Гэта ерась энтафілетызму, які падпарадкоўвае Царкву націянальным інтарэсам. Ў Расійскай імперыі гэта прывяло да духоўнага разбурэння Царквы. Царква мае свае надэмпірычныя мэты. Багаслоўскі правільна гаварыць- не Беларуская Праваслаўная Царква, а Царква на Беларусі, Расіі і г. д.
Праваслаўе каштоўнее Радзімы, дзяржавы, мовы, культуры, сям’і, бацькоў, дзяцей. Таму што яно – ісціна аб Хрысце. Гэта разумелі апосталы, пакутнікі, гэта зразумелі грэкі-рамеі, калі страцілі усё гэта. Ісціна не бывае беларускай альбо расейскай
Я ўсё гэта цудоўна разумею й падтрымліваю, аднак і вы зразумейце, што сёння Царква - гэта не толькі Царква ў прамым сэнсе слова, гэта й адукацыя, навука, частка культуры, нарэшце своеасабовая грамадская інстанцыя, у якой акрамя ісціны аб Хрысце чалавек спасцігае нейкія асобныя веды й ідэалы, хочам мы гэтага ці не...

Цитировать
Адкуль такая инфамацыя?
Даўно некалі чытаў артыкул, які выкладалі дзесьці на форуме http://probelarus.ru/   зараз я пэўна яго ўжо не знайду..

Цитировать
Не трэба мяшаць мітрапаліта Сергія з аднаўлецамі. Аднаўленцы здраднікі. І ерэтыкі, якія разбуралі фундамент Праваслаўя- яго каноны і дагматы.
Ну ўсё ж такі яны йснавалі..  Подмигивающий  

Цитировать
Ведаеце, давайце на размываць паняцці. Вунія гэта з’ява якая мае устойлівы гістарычны і багаслоўскі сэнс. Імкнене хрысціян да адзінства гэта экуменізм. На погляд усёй Праваслаўнай Царквы – метады вуніі і сапраўднае адзінства не сумяшчальныя. І гэта трэба паважаць. І гэта разумеюць не мала сучасных каталіцкіх тэолагаў. Вунія раз’яднала Цэрквы. Гэта факт. Таму не трэба “блудасловія"
Так, сапраўды штосьці на ўтапічны экуменізм пацягнула... Вось мне здаецца, што ўсе святары хутка ўспомняць унію, калі над хрысціянствам навісне сапраўдная пагроза - пагроза з боку фундаменталісцкага Ўсходу.. Хаця я магу памыляцца..

 Жыве Беларусь!
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
litwin
Почетный гродненец
*****

Репутация: +122/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1862


Беларусь перад усім

Просмотр профиля
« Ответ #86 : 09 Июль 2007, 14:17:38 »

Цитировать
И што? Мела велькую силу такая забарона? Улыбка
Што да вашых прыкладау... дык не далей як пасля разборау кляштар езуитау у Гародни быу ператвораны у турму... А фара Витаута перароблена на праваслауны сабор? А з касцела кармелитау (здаецца сучасны Прыор Банк) Была зроблена стайня...
Да лана вам ужо.. Вунь палякі ў 1938 г. знішчылі царкву св. Аляксандра Неўскага.. Так пазабіваць можна адзін аднаго, калі ўсё гэта перабіраць.. Улыбка Улыбка

Цитировать
А нашыя продки з сярэдних вякоу малилися на роднай мове...
Мне цікава, а чаму гэта каталіцкая царква свае набажэнствы па-ранейшаму на польскай мове праводзіць?? У нас зараз 15% каталікоў, з іх каля 5% палякаў. А хто па нацыянальнасці астатнія 10%??
Записан

Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі..!! © Ф.Багушэвіч
Paladin
FUCK GMmmm
Губернатор
*****

Репутация: +501/-51
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 11862


Просмотр профиля
« Ответ #87 : 09 Июль 2007, 15:30:43 »

Цитировать
Мне цікава, а чаму гэта каталіцкая царква свае набажэнствы па-ранейшаму на польскай мове праводзіць?? У нас зараз 15% каталікоў, з іх каля 5% палякаў. А хто па нацыянальнасці астатнія 10%??
У Гродна на польскай бо таго жадае большасць, а дзе большасць беларускамоуных имшы вядуцца на беларускай мове... а дзе больш рускамоуных там вядзецца на рускай мове... а дзе больш французау там вядзецца на французскай... Подмигивающий тут усе упарадку.
« Последнее редактирование: 09 Июль 2007, 15:34:07 от Paladin » Записан
paroh
Гость


Email
« Ответ #88 : 09 Июль 2007, 17:56:02 »

Цитировать
И што? Мела велькую силу такая забарона?  
Што да вашых прыкладау... дык не далей як пасля разборау кляштар езуитау у Гародни быу ператвораны у турму... А фара Витаута перароблена на праваслауны сабор? А з касцела кармелитау (здаецца сучасны Прыор Банк) Была зроблена стайня...
Гэтая пастанова толькі маленькі пункцік з усіх дыскрымінацыйных мер па рэлігійнай прыкмеце, прадпрынятых Польшчай і Касцёлам супраць праваслаўнага  вялікалітоўскага  панства, духавенства і народа…так, тое, што прыйшло на памяць…гэта настолькі агульнавядомы факт… праваслаўным забаранялася займаць высокія  пасады, балатавацца ў сойм, будаваць і аднаўляць храмы…дайшло да таго, што аднойчы пераможца хвалебны Кастусь Астрожскі не мог удзельнічаць у паседжаннях сойма, …хе-хе.. верацярпімасць, адным словам.
Вашы гнеўныя эмоцыі аб каталіцкіх касцёлах, мне, як верніку  зразумелыя.  Але калі падысці з пункта гледжання таго часу і палітыкі….Калі ў каталікоў пачалі адымаць касцёлы? У 1793, у 95 годзе? Адразу жа пасля акупацыі? Не. Пасля паўстанняў 1831 і 1863 гг. Польшча прайграла і  была падзеленая. Тая частка Польшчы, якая адышла да Расеі мела немалыя прывілеі ў параўнанні з іншымі "суб'ектамі федэрацыі" і ў параўнанні з той Польшчай, якая апынулася на тэрыторыі Прусіі і Аўстрыі. Сваю канстытуцыю, універсітэты, нават расійскі рубель выходзіў з белым арлом.  Ні Кацярына ні Павел , ні тым больш Аляксандр не прадпрымалі сур'ёзных мер супраць Касцёла, польскіх абшарнікаў, іх маёмасных прывілеяў і вольнасцяў. Чым адквіталіся палякі? У 1812, 1831, 1863. Пачаліся рэпрэсіі. Цалкам зразумелыя ў любой дзяржаве. Каталіцкія ксяндзы не толькі заклікалыя да зброі, да непадпарадкавання, але і самі пралівалі кроў чалавечую, былі пакараныя, сасланыя. Але не за веру. За палітычную антыдзяржаўную  дзейнасць.  Хоць  у палякаў палітыка і рэлігія даўно адно …
Каталіцкая царква  і польскія абшарнікі былі сур'ёзна пакараныя.
 Хоць папа Рыгор XVI у 1832 году выдаў булу  "Cum primum", у якой палякі заклікаліся да паслухмянства богамустаноўленай  расійскай улады

Цитировать
И кали не брэшуць вашыя "гистарычныя" цытаты то адкуль на гродзеншчыне стольки старых праваслауных цэрквау? Я маю на вазе сапрауды паваслауныя а не переаболеных з унияцких? Кали верыць то их ужо дауно каталики-антыхрысты перарабилиб ва унияцкия касцелы? Але яны стаяць... и нихто их не чапае(у)
Старажытныя праваслаўныя цэрквы- Каложа, Мураванка, Сынковічы, Барысаглебская ў Наваградку, - пасля 1596 гады былі пераробленыя ва ўніяцкія як і іншыя праваслаўныя храмы. Асноўная частка храмаў была драўлянай, і таму прыходзіла ў непрыдатнасць, уніяты на іх месцы будавалі новыя храмы…не мала храмаў уніяцкіх 18 стагоддзі дайшлі да нас. Драўляныя, простыя і бедныя. Затым і гэтыя храмы прыходзілі ў непрыдатнасць, на іх месцы, ужо ў часы імперыі, будаваліся каменныя "мураўёвкі.
Цитировать
Дык а нават кали да суда... то мецанатау прыдзецца перахрышчываць у праваслауе ци як? Бо яны пахованыя як унияты... у праваслауным кантэксце чытай антыхрысты...
Я не лічу ўніятаў антыхрыстамі, мае продкі - уніяты. Я лічу іх крытаправаслўнымі, бо ў тых ўмовах няволі інакш быць не магло. Яны вярнуліся ў Св. Праваслаўе і любілі яго ўсім сэрцам, як сваю беларускую, бацькоўскую веру.
 Стражытная праваслаўная царква- Вуніяцкая царква-адноўленая ў Праваслаўі царква- гэта адна і тая Царква майго народу!!! Яна змагла выжыць у лацінскай і ў маскоўскай няволі, хяця і страціла некаторых неразумных дзяцей сваіх,  але захаваць сэрдца чыстае, веру евангельскую, памяць народную.
Цитировать
Дык нихто не забараняю праваслаую и униятам будаваць такия школы... тольки их и нават у камандным цэнтры (у Маскве) нихто не будавау. Дый ваша згаршэнне таким фактам таксама зразумела... з езуитами у пытаннях тэалогии нават самыя выкшалцоныя папы супрацьстаяць на магли.

І стваралі. І супрацьстаялі!. Братэрскія праваслаўныя школы былі на ўзроўні. І дзейнасць  братэрстваў доўга не давала каталікам супакою. АЛЕ. Езуіцкія школы ўтрымоўваліся з рахунаку казны і арыстакратаў! А братэрскія школы  існавалі паўлегальна, за грошы народа паспалітага, праваслаўнага. Гэта жа колькі сіл, энергіі і сапраўднай веры  трэба было мець, што бы процістаяць міжнароднай езуіцкай сіле!

Цитировать
Адсюль и прыхильнасць люду з адной стараны и байки пра хитрых и знаемых з цемными магиями езуитау. А

Шаноўны, не байкі і не забабоны .....Езуітаў вывяў на чыстую ваду і ідэйна разграміў вялікі Блез Паскаль. Мараль езуіцкая, теалогія, “духоўнасць” –гэта перакручанае хрысціянства, далёкае ад Евангелля і св. Айцоў!

Жыве Беларусь!

Записан
paroh
Гость


Email
« Ответ #89 : 10 Июль 2007, 12:06:41 »

Цитировать
А нашыя продки з сярэдних вякоу малилися на роднай мове.

А хто вашыя продкі? Калі вашія продкі беларусы, то беларусы маліліся на царкоўнаславянскай мове за набажэнствам. Па-за набажэннства спявалі рэлігійныя народныя спевы на беларускай і на польскай. Палякі маліліся на лаціне і спявалі "Яшчэ польска не згінэла..".
Застаюцца жыды. Толькі жыды заўсёды маліліся на роднай.
 Подмигивающий
Записан
Страниц  : 1 2 4 5 ... 8 Далее»  Все   Вверх
  Печать  
 
Перейти в:  

Войти
Войдите, чтобы добавить комментарий

Войдите через социальную сеть

Имя пользователя:
Пароль:
Продолжительность сессии (в минутах):
Запомнить:
Забыли пароль?

Контакт
Powered by MySQL Powered by PHP Мобильная версия
Powered by SMF 1.1.20
SMF © 2006-2024, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
| Sitemap
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Страница сгенерирована за 0,223 секунд. Запросов: 19.