Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
Вам не пришло письмо с кодом активации?
Гродненский Форум
12 Май 2024, 06:25:22
Новости, реклама:
   Главная   Новости Гродно Помощь Игры Календарь Войти Регистрация   Меню
Гродненский Форум > Клубы по интересам > Полит-изба
(Модератор: ParanoЯ) > Тема:

Беларуская мова.

Страниц  : 1 ... 11 12 14 15 ... 24 Далее»   Вниз
  Печать  
Автор Тема: Беларуская мова.  (Прочитано 65838 раз)
0 Пользователей и 1 Гость смотрят эту тему.
паляўнічы на пярэвараценя
Гродненец
**

Репутация: +7/-0
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Сообщений: 230

Просмотр профиля
« Ответ #360 : 01 Сентябрь 2018, 17:20:53 »

якія-та неліцьвіньскія імёны.

Я так разумею, ты адмаўляешь кітайцу ў праве лічыць сябе амерыканцам, калі яго імя будзе не Джон, не Ван а Джоупінь?  

Можашь даведацца колькі французаў носяць імя Магамед...

Можа ты ведаешь нейкія ісконна расейскія імёны, акрамя "Балда", вельмі цікава? Подмигивающий

Записан
Pczaljar
Депутат горсовета
*****

Репутация: +183/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 7426


Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #361 : 01 Сентябрь 2018, 18:23:53 »

Ларыса Геніюш Краю мой родны, краю мой мілы, цудны, узорны, ад ніў залаты, хто цябе ўквеціў пушыстай калінай, краскамі, лесам засеяў густым?
Вот интересно
Цитировать
В 1999 году Белорусский Хельсинкский комитет обратился в прокуратуру Республики Беларусь с ходатайством об отмене приговора относительно Ларисы и Ивана Гениюшей. Прокуратура переадресовала обращение в Верховный суд, откуда пришёл отказ: поэтесса «обоснованно не подлежит реабилитации». Согласно письму из Верховного суда, причины отказа «могут быть сообщены только самой репрессированной».
Схожий ответ был получен в 2017 году активистами молодёжного крыла БНФ[6].
Чё они не огласят причину? В замешательстве
Ведь столько тысяч людей реабилитировано В замешательстве
Записан

пойди к пчеле и познай, как она трудолюбива, какую почтенную работу она производит; ее труды употребляют во здравие и цари и простолюдины; любима же она всеми и славна; хотя силою она слаба, но мудростью почтена.
Библия
Притчи Соломона. Глава 6
Сабачка
Фэнкі й клёны ад гаўцы ДОЛЛІ
Депутат горсовета
*****

Репутация: +319/-54
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 6139


ГАВЭЧКУ ДОЛЛІ ПРЫШЛОСЯ ЎСЬНІЦЬ

Просмотр профиля Email
« Ответ #362 : 01 Сентябрь 2018, 19:01:08 »

Чё они не огласят причину?
Ведь столько тысяч людей реабилитировано
з гэтай геніюш вашчэ ніхалеры не зразумела і чаму на яе рэабілітацыю было пакакаць ажно да 1999г, у той час кагда на самой справі тысячы рэабіліціравалі Непонимающий

Добавлено: 01 Сентябрь 2018, 19:11:36
дзяцьку пчаляр, ёпта, вось дзе сабака парылася:

Лариса Гениюш подписала обращение «Белорусов протектората Чехии и Моравии» к Адольфу Гитлеру, начинавшееся словами:
"Видя, что Великий Вождь Немецкого Народа Адольф Гитлер повел свою непобедимую немецкую армию на Восток Европы ради борьбы и полного уничтожения большевизма, большевиков-коммунистов и евреев, которые уже более 20 лет угнетают и уничтожают наш белорусский народ…".
Записан

Pczaljar
Депутат горсовета
*****

Репутация: +183/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 7426


Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #363 : 01 Сентябрь 2018, 19:12:30 »

Схожий ответ был получен в 2017 году активистами молодёжного крыла БНФ[6].
Шокирован Это в прошлом году В замешательстве
Записан

пойди к пчеле и познай, как она трудолюбива, какую почтенную работу она производит; ее труды употребляют во здравие и цари и простолюдины; любима же она всеми и славна; хотя силою она слаба, но мудростью почтена.
Библия
Притчи Соломона. Глава 6
redbird
Почетный гродненец
*****

Репутация: +532/-4
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2731


Просмотр профиля
« Ответ #364 : 03 Сентябрь 2018, 00:32:48 »

Это в прошлом году
Дык. Напярэдадні стагоддзя БНР. Правільна і ўсё проста.
Чё они не огласят причину?
Тут зусім усё проста - гэта лічыцца асабістымі дадзенымі і захоўваецца ў таямніцы 75 гадоў. Закон такі.
Але, чытаючы ейную "споведзь", я заўважыла, як яна вытанчана абмінае пынанне хвінансаў. Подмигивающий Бухалтэрыяй і справачкамі яна ў бацькінай гаспадарцы з дзяцінства займалася дакладна і мела чаго распавясці, ой мела. На абсалютна ўсіх этапах свайго жыцця, асабліва ў златай Празе. Халера, не даведацца толькі, ці сама не напісала, ці сябры жулікаватыя не дапусцілі ў распаўсюд. Мяркую сама, бо хітраватая і сквапная насамрэч кабета.
Вершы ейныя не люблю і за арытмію і за наіўнасць і за павярхнёвасць. Гэта не ёсць высокая паэзія. Грустный
Гучыць гэта як праклён з замагілля зямлі сваёй, якую яна так і не выбачыла. Грустный
Записан

Правитель про поэта чаще всего не знает ничего. У поэта, безусловно, больше власти, чем у правителя. И главное — эта власть истинная, данная сверху. Он не самозванец. Он не узурпировал власть от жажды всеми править.  ©
Бацькiн сын
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +234/-20
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 4516


Sohn des Vaters

Просмотр профиля
« Ответ #365 : 03 Сентябрь 2018, 01:30:06 »

Лариса Гениюш подписала обращение «Белорусов протектората Чехии и Моравии» к Адольфу Гитлеру, начинавшееся словами:
"Видя, что Великий Вождь Немецкого Народа Адольф Гитлер повел свою непобедимую немецкую армию на Восток Европы ради борьбы и полного уничтожения большевизма, большевиков-коммунистов и евреев, которые уже более 20 лет угнетают и уничтожают наш белорусский народ…".
Вот, как нацик-вонючка, так обязательно ещё и тупорылый антисемит...
Неудивительно, что нашему тупорылому уродцу Блоужопке понравилось, его, имбецила вышиватного, формат Смеющийся)))

кагда на самой справі тысячы рэабіліціравалі
Плотно работала с нацистами в Праге, когда занималась там работой с беларусами. Любая такого рода деятельность была под колпаком Гестапо. Какая ей нахер реабилитация?
Записан

So wie ich mein Land liebe, so wenig mag ich meine Landsmänner...
redbird
Почетный гродненец
*****

Репутация: +532/-4
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2731


Просмотр профиля
« Ответ #366 : 03 Сентябрь 2018, 22:22:30 »

Вам, Адольф-а-ля-ксандравіч, не дадзенае вышэйшае права суда над ёю, хаця ваш суд, безумоўна, быў бы балючы для яе. БэЧэБэшнікі - гэта была (і ёсць) вельмі адмысловая група беларусаў, уразлівых і стыгматаваных сваёю наканаванасцю.
Аналітычны розум не заўсёды выключна перамагае, ёсць яшчэ стыхія, хаос, пра які яна піша больш, але таксама загадкава.
Купіць гэткія духоўныя здольнасці, ані прадаць нельга. Да іх нават дакрануцца праблема. Не знаю
Вы, Адольфаляксандравіч, адораныя скупа і дробна, нажаль. Улыбка Таму вам шмат чаго прабачаецца - які з вас попыт?
Нахер гэта нямецкае слова? Смеющийся
Записан

Правитель про поэта чаще всего не знает ничего. У поэта, безусловно, больше власти, чем у правителя. И главное — эта власть истинная, данная сверху. Он не самозванец. Он не узурпировал власть от жажды всеми править.  ©
Чеслав Дембицкий
Гродненец
**

Репутация: +6/-1
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Пол: Мужской
Сообщений: 228


Просмотр профиля WWW
« Ответ #367 : 03 Сентябрь 2018, 23:10:34 »

Беларуская мова па словах навукоўцаў ЮНЭСКА - самая мілагучная у Эўропе! Але ў беларускай мовы ёсць адна цяжкасць - гэта акупацыйны ўплыў маскальскай мовы, да і ня мовы, а маскальскай сабачай гвары! Навошта, людзі, вы карыстаецеся мовай акупантаў? Кожны беларус павінен ведаць сваю каханую мову! Не маскальскай "пасоооольства", а "амбасада", не маскальскай "качеееелі" - а мілагучныя "арэлі", не маскальскай "буууквы" і "буквар", а нашы, родны "літары" і "лямантар".
Як казаў патрыёт Беларусі і барацьбіт з царскім расейскім акупацыйным рэжымам Багушэвіч - "так не выракайцеся ж мовы нашай беларускай!"
Записан
redbird
Почетный гродненец
*****

Репутация: +532/-4
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2731


Просмотр профиля
« Ответ #368 : 03 Сентябрь 2018, 23:29:07 »

Вось вам і хаос жывы, калі ласка.  Веселый Сеціва мяне заўсёды здзіўляе нечаканымі ілюстрацыямі.
Лямантар я не ведала, элементаж польскі - ведала. Але, лямант - гучная гаворка, я думала.

А расійская мова, сапраўды, не мае доказаў сваёй міжнароднасці. Показывает язык
Записан

Правитель про поэта чаще всего не знает ничего. У поэта, безусловно, больше власти, чем у правителя. И главное — эта власть истинная, данная сверху. Он не самозванец. Он не узурпировал власть от жажды всеми править.  ©
Сабачка
Фэнкі й клёны ад гаўцы ДОЛЛІ
Депутат горсовета
*****

Репутация: +319/-54
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 6139


ГАВЭЧКУ ДОЛЛІ ПРЫШЛОСЯ ЎСЬНІЦЬ

Просмотр профиля Email
« Ответ #369 : 03 Сентябрь 2018, 23:34:36 »

Сярэдняе і заможнае каталіцкае дваранства паўночна-заходніх губерняў Расійскай імперыі вызначала сябе і як «літоўцы» (ці па-польску «літвіны»), і як «палякі»[30]. Тэрмін «палякі» быў для іх палітонімам і звязваўся з ідэяй адраджэння «Польшчы» — былой федэрацыйнай Рэчы Паспалітай[30]. Францішак Аскерка ўспамінаў, што паўплывала на паэта заняцца творчасцю на беларускай мове: «Багушэвіч, мой блізкі сусед і добры знаёмы (…) — паўстанец 1863 года, гарачы патрыёт паляк, які ў асабістых са мной даволі частых размовах сказаў, што адзінай прычынай, якая падштурнула яго і яго папярэднікаў пісаць на гэтым нарэччы, быў страх перад магчымай русіфікацыяй мясцовага сялянства»[31]. Самавызначэнне «беларусы» было непапулярным сярод многіх карэнных каталіцкіх дваран, што азначала б факт абрусення, бо ў Расійскай імперыі «беларусы» (галоўным чынам, сялянскае праваслаўнае насельніцтва края) паводле афіцыйнай расійскай ідэалогіі і навукі лічыліся за складовую частку «рускага народа», адзінага ў трох галінах («вялікарусах», «беларусах» і «маларусах»)[32][33]. Па той прычыне сын Францішка Багушэвіча не пагадзіўся са сваім бацькам вызначаць сябе як «беларус», вызначаў сябе толькі як «паляк», стаў «польскім шавіністам» (г. зн. прыхільнікам ідэй Польскай нацыянальна-дэмакратычнай партыі) і адмовіўся аддаць зацікаўленым асобам архіў бацькі[34].  ©
Записан

VLADMIH
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +80/-12
Offline Offline

Сообщений: 4176

Я люблю этот Форум!

Просмотр профиля
« Ответ #370 : 03 Сентябрь 2018, 23:39:27 »

Беларуская мова па словах навукоўцаў ЮНЭСКА - самая мілагучная у Эўропе! Але ў беларускай мовы ёсць адна цяжкасць - гэта акупацыйны ўплыў маскальскай мовы, да і ня мовы, а маскальскай сабачай гвары! Навошта, людзі, вы карыстаецеся мовай акупантаў? Кожны беларус павінен ведаць сваю каханую мову! Не маскальскай "пасоооольства", а "амбасада", не маскальскай "качеееелі" - а мілагучныя "арэлі", не маскальскай "буууквы" і "буквар", а нашы, родны "літары" і "лямантар".
Як казаў патрыёт Беларусі і барацьбіт з царскім расейскім акупацыйным рэжымам Багушэвіч - "так не выракайцеся ж мовы нашай беларускай!"

         Лень и боязнь всего, даже своей тени, никогда не вернёт беларусов к роднай мове.
Записан
Сабачка
Фэнкі й клёны ад гаўцы ДОЛЛІ
Депутат горсовета
*****

Репутация: +319/-54
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 6139


ГАВЭЧКУ ДОЛЛІ ПРЫШЛОСЯ ЎСЬНІЦЬ

Просмотр профиля Email
« Ответ #371 : 03 Сентябрь 2018, 23:46:15 »

Лень и боязнь всего, даже своей тени, никогда не вернёт беларусов к роднай мове.
гэта кажа калбасьнік, які прэдаў ўсіх каго можна, піша па-русску і скардзіцца мадыратарам на анцісемітізам  Смеющийся
Записан

redbird
Почетный гродненец
*****

Репутация: +532/-4
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2731


Просмотр профиля
« Ответ #372 : 03 Сентябрь 2018, 23:51:07 »

Трэба дома бываць часцей, Уладзімір Міхайлавіч. Трэба дома бываць не госцем. Пока!

Записан

Правитель про поэта чаще всего не знает ничего. У поэта, безусловно, больше власти, чем у правителя. И главное — эта власть истинная, данная сверху. Он не самозванец. Он не узурпировал власть от жажды всеми править.  ©
VLADMIH
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +80/-12
Offline Offline

Сообщений: 4176

Я люблю этот Форум!

Просмотр профиля
« Ответ #373 : 04 Сентябрь 2018, 18:54:14 »

Лень и боязнь всего, даже своей тени, никогда не вернёт беларусов к роднай мове.
гэта кажа калбасьнік, які прэдаў ўсіх каго можна, піша па-русску і скардзіцца мадыратарам на анцісемітізам  Смеющийся
   Так я и не жаловался никаким модераторам, паважаный. И потом, здесь идёт речь о беларускай мове, не так ли? По существу Вашего отношения к белорусскому языку что-то можете сказать?

Добавлено: [time]Tue Sep  4 15:58:13 2018[/time]
Трэба дома бываць часцей, Уладзімір Міхайлавіч. Трэба дома бываць не госцем. Пока!


 С большим удовольствием! На Фестиваль собираемся.
Записан
Чеслав Дембицкий
Гродненец
**

Репутация: +6/-1
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Пол: Мужской
Сообщений: 228


Просмотр профиля WWW
« Ответ #374 : 04 Сентябрь 2018, 21:44:30 »

Беларуская мова - гэта спрадвечная мова нашых продкаў. Беларусы заўжды размаўлялі на ёй. Беларусы размаўляюць на сваёй мове ужо два тысячагоддзя. Але маскальская арда забівае беларускую мову сваёй фінна-макшанскай мангольскай пачварнай мовай. Асабліва гэтым моцна займаліся жыдоўска-бальшавісцкія акупанты, якія апынуліся наш народ, нашыя крэсы размаўляць на гэтай мярзотнай мове! Але сапраўдныя беларусы гарой стаяць за сваю мову супраць расейска-мангольскай моўнай акупацыі! Ад прадзедаў спакон вякоў нам засталася спадчына...
Записан
VLADMIH
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +80/-12
Offline Offline

Сообщений: 4176

Я люблю этот Форум!

Просмотр профиля
« Ответ #375 : 05 Сентябрь 2018, 00:22:32 »

Браво!!! Кто за?
Записан
Бацькiн сын
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +234/-20
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 4516


Sohn des Vaters

Просмотр профиля
« Ответ #376 : 05 Сентябрь 2018, 00:55:17 »

Францішак Аскерка ўспамінаў, што паўплывала на паэта заняцца творчасцю на беларускай мове: «Багушэвіч, мой блізкі сусед і добры знаёмы (…) — паўстанец 1863 года, гарачы патрыёт паляк, які ў асабістых са мной даволі частых размовах сказаў, што адзінай прычынай, якая падштурнула яго і яго папярэднікаў пісаць на гэтым нарэччы, быў страх перад магчымай русіфікацыяй мясцовага сялянства»

... сын Францішка Багушэвіча не пагадзіўся са сваім бацькам вызначаць сябе як «беларус», вызначаў сябе толькі як «паляк», стаў «польскім шавіністам» і адмовіўся аддаць зацікаўленым асобам архіў бацькі.  ©
А зачем сыну Франека Богушевича было объявлять себя "беларусам", когда его бацька был им только по работе?

Лень и боязнь всего, даже своей тени, никогда не вернёт беларусов к роднай мове.
А если у большинства беларусов родная мова русская?
Записан

So wie ich mein Land liebe, so wenig mag ich meine Landsmänner...
паляўнічы на пярэвараценя
Гродненец
**

Репутация: +7/-0
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Сообщений: 230

Просмотр профиля
« Ответ #377 : 05 Сентябрь 2018, 01:45:15 »

Як навучылісь людзі размаўляць на мове суседа, так сама і  навучацца сваёй Роднай Мове. 

Добавлено: 05 Сентябрь 2018, 01:53:45
Родная мова
З легендаў i казак былых пакаленняў,
З калосся цяжкога жытоў i пшанiц,
З сузор'яў i сонечных цёплых праменняў,
З грымучага ззяння бурлiвых крынiц.
З птушынага шчэбету, шуму дубровы,
I з гора, i з радасцi, i з усяго
Таго, што лягло назаўсёды ў аснову
Святынi народа, бяссмерця яго, –...

Автор: М.  Танк
Записан
VLADMIH
Кандидат в депутаты
****

Репутация: +80/-12
Offline Offline

Сообщений: 4176

Я люблю этот Форум!

Просмотр профиля
« Ответ #378 : 05 Сентябрь 2018, 03:29:38 »

Дорогие мои, вот вы говорите, что большая часть белорусов разговаривают по-русски... Если вы считаете, что они, действительно, владеют русским, вы глубоко заблуждаетесь. Даже русский язык ведущих на Бел ТВ чудовищен!!!
Записан
Чеслав Дембицкий
Гродненец
**

Репутация: +6/-1
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Пол: Мужской
Сообщений: 228


Просмотр профиля WWW
« Ответ #379 : 05 Сентябрь 2018, 08:17:05 »

А если у большинства беларусов родная мова русская?


Тады гэта не беларусы, а маскалі. А маскалям ня месца у Беларусі. Няхай едуць у сваю Масковію. Будзе як у Украіне - маскалёў усіх пайшлюць у Арду і ўсе беларусы будуць размаўляць на роднай беларускай мове. Ну, для палякаў пакінуць польскую мову, таму што палякі і літвіны жывуць тут спакон веку! А усіх акупантаў у акупанскую тундру, няхай сваіх аленяў разводзяць, ці там бараноў рэжуць... Жыве Беларусь!
Записан
redbird
Почетный гродненец
*****

Репутация: +532/-4
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2731


Просмотр профиля
« Ответ #380 : 05 Сентябрь 2018, 09:49:47 »

Да-да. Большасць беларусаў у паўсядзённым жыцці карыстаецца найтрасянкавай трасянкай, нават калі гэтая большасць пачуваецца рускамоўнай. Асабліва мне падабаюцца чыста беларускія звароты мовы, так-сяк перакладзеныя на рускую і карчава паўстаўляныя ў яе. Смеющийся Людзі з розных рэгіёнаў наўмысна ці нават аўтаматычна пераходзяць на розныя гатункі трасянкі, размаўляючы са сваякамі. А потым шчоўк! і пайшла звычайная гутарка.
Гэта нешта несамавітае, насамрэч.
Прыгожа і хораша размаўляюць і пішуць па-руску толькі тыя, хто шмат чытаў і чытае, у тым ліку сучаснай літаратуры. Па-руску пачці-чыста амаль кожны можа, але калі папастараецца і сканцэнтруецца. Асабіста я лічу, што двух-трохмоўе нават дапамагае агульнай пісьменнасці ў рускай мове. Тым больш дапамагае пісьменнасці вобразнай, літаратурнай. Мноства сучасных расійскіх літэратараў піша пляската і невыразна.
Тое, што мова руская, як і беларуская, у роўнай ступені змяняецца і хварміруецца, гэта відавочна. Гэта жывы працэс, развіццё, і гэта цікава.
Па-беларуску літаратурна-хораша размаўляюць адзінкі, але мы ёсць і колькасць наша павялічваецца. Улыбка
У моладзі гэта шык асобы, стыгмата, як татуіроўка. Той, хто тут жыве, павінен быў ужо гэта заўважыць і пачуць. Я напрыклад бачу і чую, але здіўляцца не перастаю.

Тое, што прэсідэнтэ разам з дупалізамі з тэлебачання карыстаюцца трасянкаю ў эфіры - жэст наўмысны. Гэта псіхалагічны трук, хвокус, які аўтаматычна настрайвае беларуса, што з ім размаўляе сваяк, свой, родны, блізкі чалавек. Крутой Вынаходліва, я лічу.

Добавлено: 05 Сентябрь 2018, 09:01:34
Што датычыцца Багушэвіча, я не эксперт, але. Ну немагчыма наўмысна пісаць вершы, а нават прозу па-беларуску. Таленавіта пісаць - удвая наўмысна, з некае карысці немагчыма. Бо такіх ахвочых шмат было б. Многа званых, ды мала выбраных. Лагічна давясці я вам гэта не магу, але за Львом Таўстым часцяком паўтараю, што гэта можна толькі адчуваць і засвойваць.
Што датычыцца сына Багушэвіча, у яго для сваіх дзяцей нянька беларускамоўная была, спецыяльна нанятая. Не сходзіцца, ну.

Добавлено: 05 Сентябрь 2018, 10:07:55
А! Да.
Калі ласка, не трэба пісаць мне асабістыя паведамленні, адказваць не буду. Тут адчыненая пляцоўка без прэмадэрацыі, без постмадэрацыі хуткай, гэта каштоўна. Мне няма чаго хаваць, як суразмоўцы. Асабістыя пытанні асвятляць намеру ў мяне няма.
Ніхто з вас асабіста мяне не цікавіць. Смеющийся Калі зацікавіць, я скажу. Смеющийся
« Последнее редактирование: 05 Сентябрь 2018, 10:07:55 от redbird » Записан

Правитель про поэта чаще всего не знает ничего. У поэта, безусловно, больше власти, чем у правителя. И главное — эта власть истинная, данная сверху. Он не самозванец. Он не узурпировал власть от жажды всеми править.  ©
Pczaljar
Депутат горсовета
*****

Репутация: +183/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 7426


Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #381 : 05 Сентябрь 2018, 12:29:09 »

. Але маскальская арда забівае беларускую мову сваёй фінна-макшанскай мангольскай пачварнай мовай. Асабліва гэтым моцна займаліся жыдоўска-бальшавісцкія акупанты, якія апынуліся наш народ, нашыя крэсы размаўляць на гэтай мярзотнай мове!
« Ответ #377 : Сегодня в 00:22:32 »
                        
               Цитировать (выделенное)
                        
                     
                     
         Браво!!! Кто за?
А в Америке засилие английской это так же жыдовско- большевитские оккупанты? В замешательстве
Дорогие мои, вот вы говорите, что большая часть белорусов разговаривают по-русски... Если вы считаете, что они, действительно, владеют русским, вы глубоко заблуждаетесь. Даже русский язык ведущих на Бел ТВ чудовищен!!!
Я как учился в Рязани так блин, меня может 10 раз спрашивали не литовец ли я? Говорят акцент В замешательстве  Почему именно литовец? В замешательстве Наверное на Сабониса похож был Смеющийся
Беларуская мова - гэта спрадвечная мова нашых продкаў. Беларусы заўжды размаўлялі на ёй. Беларусы размаўляюць на сваёй мове ужо два тысячагоддзя.
В настоящее время среди моих знакомых на мове говорят ну может примерно 2% или даже меньше ИМХО Это фактически не средство коммуникации между людьми а способ заявить о своей элитарности что ли? В замешательстве  Даже может не элитарности а клановости.  Не всем такие игры интересны ИМХО.
Знакомый пишет иногда в газету на мове статьи. Так работник редакции мне шопотом Подмигивающий говорил, ну блин , писал бы он лучше на русском а мы бы переводили. Знает паршиво. Корректору после работы в пять раз больше чем с простым переводом.
 Думаю с прозрачностью границ, совершенствованием средств передвижения упрощением и удешевлением передвижения масс людей ситуация когда на кождой горе другая мова уходит в прошлое безвозвратно. Мы можем не соглашаться с этим или соглашаться но процесс этот неизбежен.


А если у большинства беларусов родная мова русская?Тады гэта не беларусы, а маскалі. А маскалям ня месца у Беларусі. Няхай едуць у сваю Масковію. Будзе як у Украіне - маскалёў усіх пайшлюць у Арду і ўсе беларусы будуць размаўляць на роднай беларускай мове. Ну, для палякаў пакінуць польскую мову, таму што палякі і літвіны жывуць тут спакон веку! А усіх акупантаў у акупанскую тундру, няхай сваіх аленяў разводзяць, ці там бараноў рэжуць... Жыве Беларусь!
Вот что вы не за себя а за других переживаете так. А если это большинство решит вас в тундру отправить наверное обижаться будете?


Прямо как в том анекдоте про хохла который купил ружье и говорит пойду маскаля стрелять Подмигивающий Жена спрашивает, а если он тебя?
А меня за что? В замешательстве
Ага , будет сидеть и ждать пока его застрелят.
 Смеющийся
Успехов вам в этом благородном деле Подмигивающий
Хотя я бы советовал Вам лучше заняться своим образованием если молоды или каким то полезным для общества и прибыльным делом для того что б повысить свой личный уровень жизни.  Я конечно понимаю людей желающих осчастливить миллионы. Но может начните с себя? Если каждый осчастливит себя то и страна будет богаче. Улыбка
Записан

пойди к пчеле и познай, как она трудолюбива, какую почтенную работу она производит; ее труды употребляют во здравие и цари и простолюдины; любима же она всеми и славна; хотя силою она слаба, но мудростью почтена.
Библия
Притчи Соломона. Глава 6
паляўнічы на пярэвараценя
Гродненец
**

Репутация: +7/-0
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Сообщений: 230

Просмотр профиля
« Ответ #382 : 05 Сентябрь 2018, 17:21:28 »

ситуация когда на кождой горе другая мова уходит в прошлое

Кожны раз, як толькі хто выказвае свае меркавання, якія тычацца мовы, ты абявязкова штурхаеш сваю пысу з мэтай збіць

павагу і неабходнасць вяртання роднай мовы.  

Ну не падабаецца табе мова, не патрэбная яна табе асабіста, чаго ты тут брэшашь як маскоўская сабака.

Калі ты лічашь, што мова гэта не першае пытанне нацыі, то ці разумеешь і падтрымліваешь як расейцы з рэўнасцю ставяцца да

распаўсюджівання іхняй расейскай мовы?

Нават калі сто адсодкаў будуць размаўляць на сваей націянальная мове, беларус заўседы зразумее расейца.  Чэхі, палякі і

г.д. неяк жывуць без расейскай мовы і ўсе ў ніх добра.  Больш  карысці будзе беларусам акрамя роднай, ведаць ангельскую!

Калі ты такі ўмны, ідзі прапануй напрыклад чэчэнцам не вучыць сваю родную мову, на падставе што расейская такая

распаўсюджаная..

Калі ты абасрэшь майнткі і нагавіцы гэта ім, грамадзянам рф прапанаваць, то як ў цябе варочаецца язык гэта казаць

беларусам жыхарам іншай краіны.  

Сабака ты брэхлівая.



« Последнее редактирование: 05 Сентябрь 2018, 17:41:56 от паляўнічы на пярэвараценя » Записан
Pczaljar
Депутат горсовета
*****

Репутация: +183/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 7426


Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #383 : 05 Сентябрь 2018, 18:30:59 »

Калі ты такі ўмны, ідзі прапануй напрыклад чэчэнцам не вучыць сваю родную мову, на падставе што расейская такая распаўсюджаная..Калі ты абасрэшь майнткі і нагавіцы гэта ім, грамадзянам рф прапанаваць, то як ў цябе варочаецца язык гэта казаць беларусам жыхарам іншай краіны.  Сабака ты брэхлівая.
Хорошо. Допустим меня запугали-и от этого хоть чуть чуть изменится ситуация с глобализмом? В замешательстве
Очень оригинальная манера диспута В замешательстве
Думаю и у чеченов и у других малых народов эта проблема есть и будет нарастать( хотя тех кто сидит на горе и пасет баранов это коснется в последнюю очередь. )
Да чего там у малых народов? У французов диктора тв. могут и оштрафовать и уволить за использование американизмов типа Ок. Думаю не спроста это В замешательстве
Но Жизнь не стоит на месте и язык развивается и меняется и со временем придет к общему знаменателю ИМХО.


А пока, да английский дает большие шансы. Но блин, если кто по работе ездит или совершает сделки дистанционно Беларусь, Украина, Россия, Прибалтика , Казахстан то не знаю так ли легко ему будет найти собеседников УлыбкаЕсли собирается иметь дела с англоязычными странами то безусловно.
В глобальном плане конечно английский дает больше возможностей чем русский. Но некоторые где родились там и пригодились В замешательстве
Записан

пойди к пчеле и познай, как она трудолюбива, какую почтенную работу она производит; ее труды употребляют во здравие и цари и простолюдины; любима же она всеми и славна; хотя силою она слаба, но мудростью почтена.
Библия
Притчи Соломона. Глава 6
Чеслав Дембицкий
Гродненец
**

Репутация: +6/-1
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Пол: Мужской
Сообщений: 228


Просмотр профиля WWW
« Ответ #384 : 05 Сентябрь 2018, 18:37:33 »

Вот что вы не за себя а за других переживаете так. А если это большинство решит вас в тундру отправить наверное обижаться будете?


Можаце больш нічога ня казаць. Маскаля адразу бачна па словах і па жаданню рэпрэсаваць беларусаў і адправіць іх у Сібір. Кажаце, не маскаль? Не...
Прывітанне, маскаліку! Подмигивающий
Записан
Pczaljar
Депутат горсовета
*****

Репутация: +183/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 7426


Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #385 : 05 Сентябрь 2018, 18:43:39 »

Можаце больш нічога ня казаць. Маскаля адразу бачна па словах і па жаданню рэпрэсаваць беларусаў і адправіць іх у Сібір. Кажаце, не маскаль? Не...Прывітанне, маскаліку!
Вообще то русской крови во мне не более 1\4 вроде? Подмигивающий
Ну ладно, а что это у вас за воспитание такое обзываться маскалем?
Я вот себе не позволяю вас называть ни пшеком ни мазуром В замешательстве
Это недостатки  домашнего воспитания?
Записан

пойди к пчеле и познай, как она трудолюбива, какую почтенную работу она производит; ее труды употребляют во здравие и цари и простолюдины; любима же она всеми и славна; хотя силою она слаба, но мудростью почтена.
Библия
Притчи Соломона. Глава 6
Чеслав Дембицкий
Гродненец
**

Репутация: +6/-1
Offline Offline

Предупреждения: у пользователя 1 предупреждение
Пол: Мужской
Сообщений: 228


Просмотр профиля WWW
« Ответ #386 : 05 Сентябрь 2018, 20:56:25 »

Ну ладно, а что это у вас за воспитание такое обзываться маскалем?

А як называць? Рускі? Дык рускія - гэта сучасныя украінцы, у якіх маскалі скралі іх назву!
Так што вы - панаехала абыякавае, маскальскай крыві, маскалемоўнае! Мабыць, і прозвішча маскальскае, кон небудзь Іваноооў, Пятроооў ці Сідараў!
Нядоўга такім засталося...
Записан
redbird
Почетный гродненец
*****

Репутация: +532/-4
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2731


Просмотр профиля
« Ответ #387 : 05 Сентябрь 2018, 21:19:10 »

 Смеющийся Громкий смех Вой, не магу. Дэмбіна, вы што, сапраўды тут упершыню?
Это фактически не средство коммуникации между людьми а способ заявить о своей элитарности что ли?   Даже может не элитарности а клановости.  Не всем такие игры интересны ИМХО.
Пчаляр. Я вам зараз прыкладна раскажу пра гэту такзваную элітарнасць.
Ну вось вы калі йдзеце да сваех вуллёў па мёд, вы ж добра ведаеце, што як мінімум дваццаць пчолак вас уджаляць і апранаецеся ў адмысловы касцюмчык, каб іх не было болей, гэтых камікадзэ.
Прыкладна тое самае адчувае беларускамоўны ў грамадзе, калі вякне баранібожа голасна. Трасянка гэта касцюмчык.  Хоккеист
Элітарнасць вееельмі так сабе. Але здабытак і досвед непараўнальны з нічым. Гэта таксама даўніна, традыцыя, выклік і ўчынак. Улыбка
Вы ж ходзіце штораз, ізноў. Смялей з кожным крокам. Вось і мы ходзім.
У вас жа ёсць вынік, дык у нас таксама.
Хто сказаў, што глабалізм адзіны напрамак развіцця будучыні? Вавілонская башня? Смеющийся

Руская мова не мае доказаў сваёй міжнароднасці.
Записан

Правитель про поэта чаще всего не знает ничего. У поэта, безусловно, больше власти, чем у правителя. И главное — эта власть истинная, данная сверху. Он не самозванец. Он не узурпировал власть от жажды всеми править.  ©
Pczaljar
Депутат горсовета
*****

Репутация: +183/-11
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 7426


Просмотр профиля WWW Email
« Ответ #388 : 05 Сентябрь 2018, 21:56:41 »

Нядоўга такім засталося...
Аргументы у вас предсказуемые конечно.
Видать, что теорию ораторского искусства добросовестно  изучали  Подмигивающий
Неужели вы все поголовно такие? В замешательстве

Хто сказаў, што глабалізм адзіны напрамак развіцця будучыні? Вавілонская башня?
При таком развитии цивилизации как последние 1000 лет однозначно все идет к глобализации и созданию одного языка для всего населения земли. Но если там атомная война или вторжение инопланетян и человечество в виде малых групп скрывается в глухих местах то тогда конечно могут даже возникнуть новые мовы из смеси тех мов которыми пользуются выжившие и оказавшиеся в одной местности.

Вот английская мова самая распостраненная но именно поэтому она в разных местах разная , у меня знакомый пчеловод с Канады зимой что б не скучать поехал работать в Новую Зеландию благо там зимой лето и пчелки мед носят , так говорит месяц не мог привыкнуть к мове английской в НЗ. Ну знакомое слово а на слух понять не мог. В сложных случаях первое время если сомневался то просил написать это слово на бумаге на песке, на улье мелом Улыбка написание и тут и там одинаково а произношение...

Но через месяц без проблем понимал просто есть характерные ударения и произношение. А через год новозеландец к нему в Канаду приехал на лето. Так говорит так же смеялись- канадцы его понять не могли говорит только я его понимал запрасто а он меня. Но опять же за месяц все наладилось хотя акцент выдает австралийцев и новозеландцев. Так же как настоящий англичанин сразу вычислит американца и наоборот.
Записан

пойди к пчеле и познай, как она трудолюбива, какую почтенную работу она производит; ее труды употребляют во здравие и цари и простолюдины; любима же она всеми и славна; хотя силою она слаба, но мудростью почтена.
Библия
Притчи Соломона. Глава 6
redbird
Почетный гродненец
*****

Репутация: +532/-4
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 2731


Просмотр профиля
« Ответ #389 : 05 Сентябрь 2018, 22:59:00 »

У мяне такое пачуццё, што вы таксама як і Зенон паважаны Пазняк не досць добра разумееце свае адкрыцці ў інфармацыйным хаосе. Помутнение Смеющийся
Вы зараз нам распавялі цікавую гісторыю асіміляцыі якой-заўгодна мовы пад мясцовы говар. Улыбка І трошачкі аб абмене інфармацыяй і досведам паміж карэнным насельніцтвам акупаваных тэрыторый. Праз пчолак. Смеющийся
У мяне даўно існуе мяркаванне, што няма ніякай розніцы, хто і калі будзе жыць на тэрыторыі сучаснай Беларусі. Усё роўна нешта падобнае на тутэйшую мову будзе з'яўляцца, ці акцэнтам, ці яшчэ як. З багны праз мрою, джаламі.
Мой дзед казаў: цябе мая пчала ўджаліла, дык ты мне рубель павінная за пчалу, як страту. Смеющийся

Саромеюся запытацца: і шмат вы бачылі працэсаў развіцця і дэградацыі цывілізацый? Каб так проста і ўпэўнена варочаць тысячагоддзямі?
Записан

Правитель про поэта чаще всего не знает ничего. У поэта, безусловно, больше власти, чем у правителя. И главное — эта власть истинная, данная сверху. Он не самозванец. Он не узурпировал власть от жажды всеми править.  ©
Страниц  : 1 ... 11 12 14 15 ... 24 Далее»   Вверх
  Печать  
 
Перейти в:  

Войти
Войдите, чтобы добавить комментарий

Войдите через социальную сеть

Имя пользователя:
Пароль:
Продолжительность сессии (в минутах):
Запомнить:
Забыли пароль?

Контакт
Powered by MySQL Powered by PHP Мобильная версия
Powered by SMF 1.1.20
SMF © 2006-2024, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
| Sitemap
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Страница сгенерирована за 0,304 секунд. Запросов: 19.