Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
Вам не пришло письмо с кодом активации?
Гродненский Форум
05 Май 2024, 01:33:18
Новости, реклама:
   Главная   Новости Гродно Помощь Игры Календарь Войти Регистрация   Меню
Гродненский Форум > Наш Город! > Строительство города
(Модераторы: Sagit, Der Schatten, sembat) > Тема:

Новый Свет (что Нового - Светит?)

Страниц  : 1 2 3 5 6 Далее»  Все   Вниз
  Печать  
Автор Тема: Новый Свет (что Нового - Светит?)  (Прочитано 77393 раз)
0 Пользователей и 1 Гость смотрят эту тему.
Sagit
Moderator
*****

Репутация: +425/-9
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 9182


Я

Просмотр профиля
« Ответ #90 : 24 Март 2012, 02:30:10 »

Игорь, Вы читайте то что написано, а не то что Вы додумываете. я НЕ ПРОТИВ восстановления квартала. я лишь за то чтобы вещи называли своими именами.
Есть ИСТОРИЯ. так вот истории в том квартале к сожалению осталось не много. процентов 20. и есть желание самих же местных жить поудобнее - как результат - уродские пристройки, пластиковые стеклопакеты в деревянных домах, которые очень быстро добивают деревянный дом...
ы общем у нас 2 направления - историческое воссоздание квартала или его благоустройство, не обращая внимания на историческую ценность. в конце концов Вы же сами склонились ко второму направлению. я просто попросил называть вещи своими именами.

Добавлено: 24 Март 2012, 02:36:34
ЗЫ - модератор, это не человек, обладающий единственно правильным мнением. у нас уже есть один в стране такой, одного хватит. модер - следит за порядком. если мы обсуждаем какие-то проблемы - мой статус модера не должен влиять на оценку правильности или ошибочности моего мнения.
Записан

Если что-то работает, не трогай это

Вы будете жить. Убивают только лучших.

Я не хочу умирать за свою страну. Я хочу помочь им умереть за свою.
AlleHan
Настоящий гродненец
****

Репутация: +25/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 540


Просмотр профиля
« Ответ #91 : 24 Март 2012, 12:04:21 »

Мне 40. Тоже вроде не мало. Родился и живу в Гродно. Люблю его не меньше.
Хочу видеть город современным, развивающимся областным центром. С историческим центром со статусом музея.
Музе́й (от греч. μουσεῖον — дом Муз) — учреждение, занимающееся собиранием, изучением, хранением и экспонированием предметов — памятников естественной истории, материальной и духовной культуры, а также просветительской и популяризаторской деятельностью.
Это я глянул определение для понимания.
не облагораживаемые тротуары, вздутый от корней деревьев асфальт
А это как раз история и аутентичность.
Музей  -  это доступность, возможность осмотра как снаружи так и внутри. Определённая инфраструктура.
Всё это не стыкуется с частной жизнью и желаниями хозяев.
Поэтому либо реконструкция с выселением и тогда статус, либо обычная "благоустроенная Зарица".
А вы Игорь Nic видите потенциал, но нам его не раскрываете.
Записан
n-nick
Гродненец
**

Репутация: +21/-2
Offline Offline

Сообщений: 233

Просмотр профиля
« Ответ #92 : 24 Март 2012, 18:50:23 »

 Во многом согласен с Сагитом, но есть и противоречия. В жировках есть графа "отчисление на капремонт". Так вот житель любого района, делающий эти отчисления имеет право на капремонт своего дома за счёт государства. (большинство в Новом Свете - именно квартиры). Аналогично с коммуникациями -  если они есть в одном районе, то должны быть и в другом.
общем у нас 2 направления - историческое воссоздание квартала или его благоустройство,
.
Поэтому либо реконструкция с выселением и тогда статус, либо обычная "благоустроенная Зарица".
Над Новым Светом ещё со времён КПСС витает дух реконструкции. Так вот хочется чтобы  власти  наконец определились, и своё решение довели людям.ЖИТЕЛИ НОВОГО СВЕТА ЖДУТ КОНКРЕТНЫХ ДЕЙСТВИЙ ОТ ВЛАСТИ. О себе. У  меня благоустроенная квартира в данном районе + квартира в  Вишневце. Цепляться за центр не собираюсь, но если придётся отселяться, естественно буду стараться взять по максимуму.
Хочу видеть город современным, развивающимся областным центром. С историческим центром со статусом музея
В городе-музее все экскурсанты толкутся на маленьком пятачке возле замков. Можно ещё пройтись по ул. Советской и Замковой да посмотреть снаружи на Костёлы и Коложскую церьковь. Вот пожалуй и всё. В когда-то королевском городе войны и бульдозеристы потрудились на славу. Рулят они и сейчас.
Записан
Игорь Nic
Настоящий гродненец
****

Репутация: +126/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 673


Настрой, загар, и оптимизм-предотвращают катаклизм

Просмотр профиля WWW
« Ответ #93 : 24 Март 2012, 22:04:27 »

Если вдруг кого-то задел высказываниями, звиняйте... тему "завёл" не просто пожжужать, а думал кто-нибудь внимание обратит на проблему. БЕСПОЛЕЗНО!!! (имею ввиду власть имущих)
Взял из SOS-темы (про вокзал...)
наверное, проект является государственной тайной, работы идут полным ходом, а как будет выглядеть площадь никто не знает
думаю, проект специально нигде не публикуется, чтобы не было критике до его воплощения в реальность, а когда всё будет сделано менять уже ничего не станут, все отчитаются о грандиозной реконструкции и получат медали, премии и тд. и тп.
Как и у нас... всё решено, а как будет узнаете по де-факто!
P.S. Когда запланировано "наступление" танками (читай - бульдозерами) чем хуже дороги - тем лучше!

Добавлено: 24 Март 2012, 20:08:16
ЖИТЕЛИ НОВОГО СВЕТА ЖДУТ КОНКРЕТНЫХ ДЕЙСТВИЙ ОТ ВЛАСТИ.
И ИНФОРМАЦИИ  это лозунг + 1


Добавлено: 24 Март 2012, 22:20:27
И всё-же обратите внимание:
(большинство в Новом Свете - именно квартиры)
(не дома - с пристройками и туалетами, а гос. дома с приватизированными квартирами).
Ещё раз, дома принадлежат - государству, квартиры - людям ( идентично Вишневец, Зарица и т.п. и т.д. - только район получше).
« Последнее редактирование: 24 Март 2012, 22:20:27 от Игорь Nic » Записан

Сон конечно прекрасен (и секс),
Яндекс чуден с утра (и бифштекс)...
Sagit
Moderator
*****

Репутация: +425/-9
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 9182


Я

Просмотр профиля
« Ответ #94 : 25 Март 2012, 13:25:20 »

Ещё раз, дома принадлежат - государству, квартиры - людям ( идентично Вишневец, Зарица и т.п. и т.д. - только район получше).
прекращайте жит так как будто все вам должны. и государство уже все настойчивее об этом намекает. все новые многоквартирные домам НИКАК не принадлежат государству (за редким исключением когда строит именно государство). все дома - это товаришества собственников. каждый владеет своей квартирой, и долей в остальном совместном имуществе. у нас просто с прошлых времен остались "государственные" дома, но даже отчисления на кап строительство - рано или поздно пойдут не в общий фонд а каждый дом в свой (сейчас пока новые дома как бы компенсируют старым домам, те суммы, которые необходимо направит на ремонт, а отчисления по старым домам не делались). по сути чем многоквартирный дом отличается от частного? если у частника дом уже старый, он сам думает как его ремонтировать. вот и тут собственники должны думать. при чем тут государство?
насчет многоквартирности - далеко не все дома в новом свете многоквартирные. есть и значительная часть просто частных домов, которые, я уверен, не платят никаких отчислений на капремонт.
Записан

Если что-то работает, не трогай это

Вы будете жить. Убивают только лучших.

Я не хочу умирать за свою страну. Я хочу помочь им умереть за свою.
Игорь Nic
Настоящий гродненец
****

Репутация: +126/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 673


Настрой, загар, и оптимизм-предотвращают катаклизм

Просмотр профиля WWW
« Ответ #95 : 25 Март 2012, 21:51:05 »

чем многоквартирный дом отличается от частного?
Частный дом - это ещё и земля, а гос. дом - это аренда земли!
Прочувствуйте разницу!
прекращайте жит так как будто все вам должны
А почему я должен ехать в Париж чтобы в красивой обстановке выпить чашечку кофе, или увидеть ПА мима в старинном квартале.
Я хочу при жизни увидеть цветы от "процветания" моей Родины.
Записан

Сон конечно прекрасен (и секс),
Яндекс чуден с утра (и бифштекс)...
AlleHan
Настоящий гродненец
****

Репутация: +25/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 540


Просмотр профиля
« Ответ #96 : 25 Март 2012, 21:58:07 »

А почему я должен ехать в Париж чтобы в красивой обстановке выпить чашечку кофе, или увидеть ПА мима в старинном квартале.Я хочу при жизни увидеть цветы от "процветания" моей Родины.
Ну так кисти-краски и вперёд
Записан
Игорь Nic
Настоящий гродненец
****

Репутация: +126/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 673


Настрой, загар, и оптимизм-предотвращают катаклизм

Просмотр профиля WWW
« Ответ #97 : 25 Март 2012, 21:59:35 »

Извините, "ПА" мима это не у нас (проезжайте мимо). С кофе на улице... тоже проблема, хотя есть (был) автомобильный рынок и рынок "Южный" (лучший кофе на дороге... это не реклама в блоге).

Добавлено: 26 Март 2012, 00:31:12
Ну так кисти-краски и вперёд
Поздно спохватились. Только кисти и краски строениям Нового света уже не помогут.
« Последнее редактирование: 26 Март 2012, 00:31:12 от Игорь Nic » Записан

Сон конечно прекрасен (и секс),
Яндекс чуден с утра (и бифштекс)...
n-nick
Гродненец
**

Репутация: +21/-2
Offline Offline

Сообщений: 233

Просмотр профиля
« Ответ #98 : 26 Март 2012, 19:11:40 »

тему "завёл" не просто пожжужать, а думал кто-нибудь внимание обратит на проблему. БЕСПОЛЕЗНО!!! (имею ввиду власть имущих)
Ну у власть имущих баальшие планы: повысить, улучшить, увеличить. А Новый Свет сюда не совсем вписывается --  геморройный он. Меня смущает другое. Пролистайте ветку с начала и до конца. Выбросьте все свои , мои, сагита и аллехана посты. Много ли останется? Вот весь интерес к истории и к центру города в частности.
прекращайте жит так как будто все вам должны. и государство уже все настойчивее об этом намекает.
Намекать может и намекает, но как дотировало богатых за счёт бедных, так и дотирует. Плюс само пытается жить не по средствам.
но даже отчисления на кап строительство - рано или поздно пойдут не в общий фонд а каждый дом в свой
Ну и как Вы себе это представляете? Тридцать лет отдельный ЖСПК копит на свой капремонт. Копит-копит а на финише (при дикой инфляции) имеет сумму на две энергосберегающие лампочки Смеющийся
Записан
Nasta
Настоящий гродненец
****

Репутация: +63/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 662


Просмотр профиля
« Ответ #99 : 30 Март 2012, 14:01:12 »

А что будет в здании бывшего уксусного завода на углу 17Сентября и Академической? Столько лет все не доведут до ума это здание.
Записан
Der Schatten
Moderator
*****

Репутация: +490/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 5486


Просмотр профиля Email
« Ответ #100 : 30 Март 2012, 15:59:26 »

А что будет в здании бывшего уксусного завода на углу 17Сентября и Академической? Столько лет все не доведут до ума это здание.

Начиналось как отель, но в последний раз читал уже про офисы.
Записан
Игорь Nic
Настоящий гродненец
****

Репутация: +126/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 673


Настрой, загар, и оптимизм-предотвращают катаклизм

Просмотр профиля WWW
« Ответ #101 : 30 Март 2012, 19:59:29 »

Уже лет 5 как даже запах уксуса выветрился (а как пахло).
Учитывая нынешние традиции однозначно под офисы. Первоначально здание около кафе "У млына" тоже как гостиница планировалось, а в результате - первый в Гродно секс-шоп.
Записан

Сон конечно прекрасен (и секс),
Яндекс чуден с утра (и бифштекс)...
Nasta
Настоящий гродненец
****

Репутация: +63/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 662


Просмотр профиля
« Ответ #102 : 06 Апрель 2012, 14:24:09 »

Вот интересное предложение появилось http://s13.ru/archives/38265
Было бы очень интересно, если б довели до реальности.
Записан
Игорь Nic
Настоящий гродненец
****

Репутация: +126/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 673


Настрой, загар, и оптимизм-предотвращают катаклизм

Просмотр профиля WWW
« Ответ #103 : 06 Апрель 2012, 14:54:46 »

Где-же они деньги на телескоп найдут?
Справка: Современные астрономические обсерватории обычно содержат один или несколько стационарно установленных телескопов, находящихся в строениях с вращающимся либо убирающимся куполом. Часто сами помещения для инструментов (телескопов), называют также обсерваториями.
Так что пока, я думаю, обойдёмся наблюдением фейерверков.
Записан

Сон конечно прекрасен (и секс),
Яндекс чуден с утра (и бифштекс)...
Nasta
Настоящий гродненец
****

Репутация: +63/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 662


Просмотр профиля
« Ответ #104 : 06 Апрель 2012, 15:08:07 »

Даже если б и без телескопа, но привели это бедное здание в нормальный вид, а не глумились над ним под видом реставрации - покраской фасадов и заменой столярки на пластиковые окна...уже приятней стало бы. А то после последней "косметики" все фасады поплыли, а канализацию толком слабо было провести в здание - там туалеты для студентов до сих пор в блиндаже на заднем дворе - из парка хорошо видно (если не ошибаюсь в назначении сего обвалованного сооружения с двумя входами)
Записан
Игорь Nic
Настоящий гродненец
****

Репутация: +126/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 673


Настрой, загар, и оптимизм-предотвращают катаклизм

Просмотр профиля WWW
« Ответ #105 : 06 Апрель 2012, 15:22:34 »

Согласен, заходил на днях внутрь с отцом (50 лет как окончил) говорит ничего не изменилось.
А внешний кошсмо -ремонт (почти ежегодный) отдельная тема.
Кстати, насчёт обсерватории:
Хотя если привести в похожий вид (что проще), то может быть ...


Добавлено: 06 Апрель 2012, 15:24:16
Самая древняя обсерватория в мире — Караундж, построенная около 7,5 тысяч лет назад.
Записан

Сон конечно прекрасен (и секс),
Яндекс чуден с утра (и бифштекс)...
Nasta
Настоящий гродненец
****

Репутация: +63/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 662


Просмотр профиля
« Ответ #106 : 06 Апрель 2012, 15:27:41 »

Кстати, насчёт обсерватории:Хотя если привести в похожий вид (что проще), то может быть ...
На внутреннем дворе как раз на месте "метро" бы поместилась...
Записан
Игорь Nic
Настоящий гродненец
****

Репутация: +126/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 673


Настрой, загар, и оптимизм-предотвращают катаклизм

Просмотр профиля WWW
« Ответ #107 : 10 Апрель 2012, 10:37:12 »

13 января 2012 года состоялось заседание рабочей группы по разработке концептуальных подходов по регенерации этого района http://www.region.ej.by/grodno/2012/01/13/novyy_svet_v_grodno_regeneriruyut.html
Когда-же выносят родят опубликуют  выработают концепцию - и Новый свет регенерирует (как пишут в вышеуказанной статье)?
Видно у рабочей группы, совсем нерабочее настроение... давали месяц сроку, а уже 3 прошло. Видно только вмешательство (что нереально) АГЛы смогло бы ускорить результат.
Записан

Сон конечно прекрасен (и секс),
Яндекс чуден с утра (и бифштекс)...
n-nick
Гродненец
**

Репутация: +21/-2
Offline Offline

Сообщений: 233

Просмотр профиля
« Ответ #108 : 10 Апрель 2012, 20:56:39 »

Видно только вмешательство (что нереально) АГЛы смогло бы ускорить результат.
Человек решивший результат еврофеста, судьбы тренера Михаила Захарова и бизнесмена Павла Белого вполне может решить судьбу Нового Света. Главное с "правильной" стороны подойти.....
   Увы , это наши Белорусские реалии.
Записан
nexst
Иди туда, куда тебя зовут и не оставайся там, где тебе не рады.
Почетный гродненец
*****

Репутация: +61/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1129


Просмотр профиля
« Ответ #109 : 10 Апрель 2012, 21:31:39 »

13 января 2012 года состоялось заседание рабочей группы по разработке концептуальных подходов по регенерации этого района http://www.region.ej.by/grodno/2012/01/13/novyy_svet_v_grodno_regeneriruyut.html
Когда-же выносят родят опубликуют  выработают концепцию - и Новый свет регенерирует (как пишут в вышеуказанной статье)?
Видно у рабочей группы, совсем нерабочее настроение... давали месяц сроку, а уже 3 прошло. Видно только вмешательство (что нереально) АГЛы смогло бы ускорить результат.

Мне кажется для начала нужно определить точные границы Нового света и поставить мемориальный знак  что этот район представляет историческую ценность.   
Записан
Игорь Nic
Настоящий гродненец
****

Репутация: +126/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 673


Настрой, загар, и оптимизм-предотвращают катаклизм

Просмотр профиля WWW
« Ответ #110 : 10 Апрель 2012, 22:58:48 »

Мне кажется для начала нужно определить точные границы Нового света и поставить мемориальный знак
Выставить пограничный пост... раздать награды их достойным... и надеяться что не зарастёт народная тропа (асфальт не нужен - и бурьян утопчут).
Увы , это наши Белорусские реалии.
определить точные границы
И это в век андронного коллайдера и всеобщей навигационной грамотности?!


Добавлено: 10 Апрель 2012, 23:02:11
А может подождем, и Новый свет сам регенерируетНепонимающий... или мы деградируем (одно из двух).
Записан

Сон конечно прекрасен (и секс),
Яндекс чуден с утра (и бифштекс)...
nexst
Иди туда, куда тебя зовут и не оставайся там, где тебе не рады.
Почетный гродненец
*****

Репутация: +61/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 1129


Просмотр профиля
« Ответ #111 : 11 Апрель 2012, 21:53:42 »

Для многих - второе
Записан
Игорь Nic
Настоящий гродненец
****

Репутация: +126/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 673


Настрой, загар, и оптимизм-предотвращают катаклизм

Просмотр профиля WWW
« Ответ #112 : 14 Апрель 2012, 19:22:27 »

http://www.region.ej.by/grodno/2012/01/13/novyy_svet_v_grodno_regeneriruyut.html
Концептуальные подходы для сохранения Нового Света, созданной рабочей группой, пока скорее всего не найдены.
В состав рабочей группы вошли архитекторы, историки и представители жилищно-коммунальных служб города.
Вспоминается анекдот: "Старик со старухой (им около 90 лет) вспомнили о сексе, и решили им заняться. Объявили о своём решении соседям... на следующий день они так и не появились во дворе. Встревоженные соседи вошли в дом и увидели картину: старуха стоит перед дедом на коленях, а старик нравоучительно ей втолковывает: "Ищи бабка, ищи, должон быть!""
Чему удивляться если концептуальные подходы комиссией по году ищутся, - то и строительство некоторых объектов 10-ти летиями (а то и 25-ти) продолжается. Главное отчётный доклад о проделанной работе перед нужной аудиторией прочитать, и на вышестоящую должность "здрыснуть" уйти.
Записан

Сон конечно прекрасен (и секс),
Яндекс чуден с утра (и бифштекс)...
Nasta
Настоящий гродненец
****

Репутация: +63/-0
Offline Offline

Пол: Женский
Сообщений: 662


Просмотр профиля
« Ответ #113 : 16 Апрель 2012, 15:28:28 »

Документальный фильм “Гродно. Новый Свет” http://s13.ru/archives/38799
Записан
Игорь Nic
Настоящий гродненец
****

Репутация: +126/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 673


Настрой, загар, и оптимизм-предотвращают катаклизм

Просмотр профиля WWW
« Ответ #114 : 16 Апрель 2012, 19:03:58 »

Спасибо Настён, это уже видели... читателей не впечатлило...а ведь уходят люди, здания, уходит и история.
Интересно, кто-нибудь смотрел док.фильм ГРОДНО. НОВЫЙ СВЕТ?
На фестивале "Киногрань" 2009 г.  в национальном конкурсе независимого и любительского кино фильм занял 1 место в номинации "Лучший документальный фильм"   автор Лобач Артем.
http://mitrander.livejournal.com/9102.html
Будет с чем сравнивать...
кроме этого (но тут новостройки), но это не "Новый свет"


Добавлено: 16 Апрель 2012, 19:13:13
Если бы Елена Майсюк создала такой-же коллаж по Старомы свету, я думаю многие бы призадумались http://objective.do.am/index/grodno/0-90
Записан

Сон конечно прекрасен (и секс),
Яндекс чуден с утра (и бифштекс)...
AlleHan
Настоящий гродненец
****

Репутация: +25/-0
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 540


Просмотр профиля
« Ответ #115 : 16 Апрель 2012, 19:13:21 »

"Ничто не вечно под луной" Шекспир
Записан
Игорь Nic
Настоящий гродненец
****

Репутация: +126/-1
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 673


Настрой, загар, и оптимизм-предотвращают катаклизм

Просмотр профиля WWW
« Ответ #116 : 24 Апрель 2012, 23:06:42 »

В теме: "Новые проекты застройки города " прошла информация о конкретных изменениях (ранее уже планировались) со схемами, но пока без сроков. Подождём конкретики...
Записан

Сон конечно прекрасен (и секс),
Яндекс чуден с утра (и бифштекс)...
Продам дом с участком, Мостовский район. 1000$ - собственник
Продам все за полцены, все настоящее. Смарт Хуавей Хонор 3HS! в чёрном корпусе, большой красочный экран, антиблик, камера 8 Мп, четырехъядерный процессор, Android 80$, НОВЫЙ, в упаковке, все документы +37529 8563585 МТС, можно почтой +4$
Настоящий гродненец
****

Репутация: +98/-11
Offline Offline

Сообщений: 439


Дом в хорошем месте, очень дешево! +37529 8563585

S Просмотр профиля
« Ответ #117 : 25 Апрель 2012, 08:53:33 »

Навукова-метадычная здрада
19 красавіка 2007 года

19 красавіка 2007 года Беларуская рэспубліканская навукова-метадычная рада па пытаннях гісторыка-культурнай спадчыны пры Міністэрстве культуры фактычна адобрыла разбурэнне значнай часткі гістарычнага цэнтра Гродна.

Пачнем, як гаворыцца, з пачатку.

Пасля грандыёзных земляных работ на Савецкай плошчы, якія характарызаваліся злачынным знішчэннем археалагічных слаёў і гістарычнага вобліку плошчы, і пад час разбурэння квартала дамоў па вул. Горкага і адчайнага змагання за захаванне будынка “Гарачы хлеб” у Новым свеце, тыя, хто спрабаваў гэтыя будынкі захаваць, вырашылі звярнуцца ў Мінск з просьбай правесці ў Гродне Беларускую рэспубліканскую навукова-метадычную раду па пытаннях гісторыка-культурнай спадчыны. На тое, што мінская рада, якая па-сутнасці з’яўляецца найвышэйшай інстанцыяй у справе аховы помнікаў у нашай Беларусі, скажа ў справе разбурэння Гродна сваё важкае слова, шмат у каго былі вялікія спадзванні, менавіта таму гарадзенцы і мінчукі пачалі пісаць у Мінск у міністэрства культуры з просьбай гэтую раду ініцыяваць.


Старая Грандзіцкая (цяперашняя вул. Горкага)

У канцы жніўня 2006 года зацікаўленыя мінчукі і гарадзенцы атрымалі ад намесніка міністра культуры РБ Грыдзюшкі ліст, у якім чорным па беламу было напісана наступнае: “Пытанні выканання рэстаўрацыйна-аднаўленчых у межах гістарычнага цэнтра г. Гродна, рэалізацыя якіх можа прывесці да істотнага змянення мятэрыяльнай гісторыка-культурнай каштоўнасці, плануецца вынесці на разгляд Беларускай рэспубліканскай навукова-метадычнай рады па пытаннях гісторыка-культурнай спадчыны пры Міністэрстве культуры ў парадку, вызначаным Саветам міністраў РБ. Афіцыйныя запрашэнні зацікаўленым будуць накіраваны дадаткова з вызначэннем тэрмінаў і часу правядзення паседжання.” Такім чынам і мінчукі і гарадзенцы добрасумленна чакалі раду, чакалі запрашэнняў на яе да самай вясны.


Камяніцы па вул. Горкага

Паведамленне аб тым, што рада будзе, прыйшло нечакана і трэцімі каналамі. Ніякіх запрашэнняў ніхто з тых, хто гэтую раду ініцыяваў, не атрымаў. Да апошяняга нават не было вядома, дзе гэтая рада мае адбыцца, калі яна будзе праходзіць і ці каго з грамадскасці на яе навогул пусцяць.

Так прайшла ноч з 18 на 19 красавіка.

Раніцай 19 красавіка ў чацвер члены рады паехалі на экскурсію па горадзе Гродна. Сярод членаў рады былі – Абламскі (старшыня дэпартамента па ахове помнікаў пры мінкульце РБ), Ігар Чарняўскі (намеснік старшыні), Сардараў (архітэктар з БНТУ, адзін з найбуйнейшых у Беларусі спецыялістаў па мостах), Лакотка (гісторык архітэктуры, аўтар шматлікіх цікавых манаграфій), галоўны архітэктар Менску, археолаг з Інстытута гісторыі НАНБ Ляўко і яшчэ некалькі асобаў. Кіруе радай намеснік мінстра культуры ужо цытаваны намі Грыдзюшка.

 
вул. Урыцкага 21 - пад знос

Экскурсія праходзіла арыгінальна, паколькі за ёй гналіся на таксі прадстаўнікі гродзенскай грамадскасці і т-ва “Этна” ў надзеі пагаварыць з членамі рады да пачатку паседжання. Сп. Мацко, што курыруе ахову помнікаў у гарадзенскім гарвыканкаме, убачыўшы прадстаўнікоў таварыства “Этна”, змянілася на твары і хутчэй заганяла радаўцаў у мікрааўтобус.

Калі ж нарэшце прадстаўнікі грамадскасці змаглі дагнаць раду, сп. Грыдзюшка зрабіў выгляд, што быў страшна ўражаны, убачыўшы Паўла Каралёва, старшыню таварыства “Этна”, хаця і ведаў, што сябры таварыства “Этна” на раду ў Гродна прыедуць. Сп. Ігар Чарняўскі рабіў выгляд, што ўвогуле нікога са сваіх знаёмых этнаўцаў не бачыць, глядзеў праз іх, як праз пустое месца.

Выйшаўшы на Савецкую плошчу члены рады былі проста ўражаныя. Архітэктар з БНТУ Сардараў сказаў: “Да, дурной прімер заразіцелен”. Сп. Чарняўскі дадаў: “Горадні больш няма, бо калі я прыязджаю ў Парыж, я хачу бачыць Парыж, а зараз, прыязджаючы ў Горадню, я бачу плошчу незалежнасці ў Менску”. Але гэта былі словы не для публікі і тым больш не для прэсы. На самой Радзе пачалося што кольвек іншае.

Па заканчэнні экскурсіі рада рушыла ў гарвыканкам, дзе яе ўжо чакалі мэр, архітэктары Кацынэль, Захарчук і некаторыя іншыя. Першы намеснік мэра Кунаш быў вельмі ўзрушаны, убачыўшы прадстаўнікоў таварыства “Этна” і хацеў іх выгнаць з самага пачатку, аднак пасля яго размовы на калідоры з намеснікам міністра Грыдзюшкам ім было дазволена застацца.

 
вул. Урыцкага 23 - знесены

Рада пачалася з таго, што намеснік міністра культуры Беларусі сп. Грыдзюшка сказаў: «Тут явились некоторые представители общественности и они нечто хотят нам сказать, ну так дадим им слово, а после в рабочем порядке, исключительно в составе рады и заинтересованных лиц продолжим наши заседания.» Апошнія яго словы прагучалі намёкам, што прадстаўнікі грамадскасці на ўсёй радзе прысутнічаць не будуць.

І калі кіраўнік таварыства “Этна” Павел Каралёў папрасіў намесніка міністра дазволіць прадстаўнікам грамадскасці прысутнічаць на ўсім паседжанні Рады, паколькі гэтая рада была ініцыявана менавіта грамадскасцю і праводзіцца дзякуючы грамадскасці, сп. Грыдзюшка заявіў, што тав. Каралёў памыляецца, паколькі гэтая рада – гэта зусім не тая рада, якую ініцыявала грамадскасць. Гэтая рада вырашае рабочыя пытанні і праводзіцца планава, таму прадстаўнікі грамадскасці да яе ніякага дачынення не маюць.


вул. Урыцкага 15 - пад знос

Пасля каля 5 хвілін было дадзена аднаму з прадстаўнікоў грамадскасці выказаць свае засцярогі наконт таго, што зачыненне Старога моста прывядзе да транспартнага калапсу ў цэнтры Гродна і што неабходна спачатку пабудаваць малое транспартнае кальцо вакол гістарычнага цэнтра. Прадстаўнікі рады шматзначна ў гэты час маўчалі.

Па заканчэнні выступлення сітуацыю даволі карэктна паспрабаваў патлумачыць мэр горада Гродна Аляксандр Антоненка, за што яму вялікае дзякуй, аднак ён быў фактычна перарваны Грыдзюшкам, які сказаў, што яны гэта пытанне ўжо абмеркавалі і на гэтым яго абмеркаванне скончаць.

Такім чынам самае важнае на сённяшні дзень пытанне аб этапнасці рэканструкцыі цэнтра Гродна і неабходнасці зачынення Старога моста ці пабудовы Новага моста абмяркоўвалася на радзе чыста фармальна і не больш 10 хвілін.

 
вул. Урыцкага 12 - пад знос

Пасля чаго сп. Грыдзюшка, усё так-жа перад сабой гледзячы, сказаў: “А теперь до свидания.” Прадстаўнікі гарадзенскай і менскай грамадскасці былі фактычна выгнаныя з паседжання навукова-метадычнай рады, якую яны самыя ініцыявалі больш паўгода таму назад.

Калі яны пакідалі залу паседжанняў, перапужаная журналістка гродзенскага тэлебачання ўсхапілася з месца і сказала: “Скажыце, а мне можна застацца?” Сп. Грыдзюшка адказаў ёй: “Можна, можна,” – і дадаў гучна-супакойваюча: “Гэта наш дзяржаўны Першы канал”.

Першым пытаннем абмяркоўваўся новы спіс гістарычных помнікаў нашага горада. Сп. Мацко выступіла з інфармацыяй па спісу. Нагадваем, што яшчэ ў 1986 годзе Савет міністраў БССР зарэгістраваў гістарычны цэнтр Гродна як адзін суцэльны помнік культуры. Так ёсць дасюль, але некаторыя дамы ўнесены ў спіс помнікаў яшчэ і асобна і ахоўваюцца асабліва.

 
вул. Урыцкага 5 - пад знос

Да яе дакладу было зроблена дзве заўвагі. Першая: чаму прапанаваныя помнікі не маюць ніякага навуковага апісання, чаму няма на іх грунтоўных даведак, фотаздымкаў. Яна адказала, што ёсць навуковыя пашпарты і што праца па апісанню і вывучэнню новых помнікаў вядзецца агромністая. Другая: калі раптам нейкі будынак не ўнесены ў спіс помнікаў асобна, але знаходзіцца ў гістарычным цэнтры і яго хочуць знесці, як гэтая працэдура будзе ажыццяўляцца. Сп. Мацко заявіла, што ўсё робіцца нармальна ў такіх выпадках і што гарадское начальства ведае правілы гульні і ўсё робіць законна. У якім парадку гэта робіцца і па якіх правілах гуляе сп. Мацко мы ведаем пасля зносу дома “Гарачы Хлеб”, гісторыі з разварочваннем могілак у пажарнай частцы і выкапаных зімой без усялякага археалагічнага нагляду ямаў па Гараднічанскай і Маладзёжнай. Спіс быў прыняты аднагалосна.


вул. Гараднічанская 23 - пад знос

Па другому пытанню дакладаў Грамадзянпраект. Сп. Тараненка, архітэктар з Грамадзянпраекту пачаў свой даклад. Агучаная ім прапанова кіне ў пот кожнага гарадзенца, які больш-менш ведае і любіць свой горад. Ён прапанаваў знесці агромністую частку старой Горадні паміж вуліцамі (ТРЫМАЙЦЕСЯ) Горкага – Астроўскага – Дзяржынскага - 17 верасня - Міцкевіча, фактычна ўвесь гарадзенскі Новы свет, і забудаваць гэты раён новымі будынкамі трох-пяціпавярховай вышыні. Прапаноўваецца пакінуць літаральна каля 20% гістарычных будынкаў гэтага кварталу, рэшту забудаваць дамамі для новых беларусаў (а можа і новых рускіх) накшталт таго, што будуецца насупраць аўтавакзала.

Пасля заканчэння выступу Тараненкі яго даклад быў паддадзены крытыцы членамі рады за негрунтоўнасць і недакладнасць (крытыкаваў найперш галоўны архітэктар горада Мінска). Пасля выступіў знакаміты беларускі гісторык нацянальнай архітэктуры Лакотка, які адзначыў, што любы гістарычны цэнтр – гэта не толькі каменныя кварталы ў цэнтры, але і каменна-драўляныя кварталы бліжэй да гарадской мяжы, і іх знішчэнне абядніць горад на цэлую эпоху. Склалася ўражанне, што членаў рады поста ніхто не вазіў у раён Новага свету і не паказваў ім вуліцы Міцкевіча і 17 верасня. Бо які талковы архітэктар ды тым больш гісторык архітэктуры пагодзіцца напрыклад на знос кварталу дамоў па вуліцы Горкага паміж вуліцамі 17 верасня і Міцкевіча.

 
вул. Сацыялістычная 44

Варта таксама адзначыць, што па ходу выступленняў членамі рады выказвалася шмат вартых заўвагаў, напрыклад, што нельга фасады дамоў у Гродне вымазваць акрылкай і рабіць з нашага горада яшэ адно штучнае Траецкае прадмесце. Аднак калі даходзіла да галасавання рада ўсё адно галасавала “за” прапановы ўладаў.

Наступнае, трэцяе, пытанне рады гучала як справа аздараўлення гістарычнага квартала па вул. Тэльмана, Кірава, Гараднічанская, Калючынская і які перасякаецца вуліцай Урыцкага (трэба Залатарскай). Дакладаў галоўны архітэктар Гродна Анісімаў.

Сп. Анісімаў найперш падзякаваў радзе, што тая дазволіла знесці будынак па Урыцкага 21/23 (дом 23 знесены літаральна тыдзень таму, дом 21 будзе знесены праз тыдзень-два) і адзначыў, што на вызваленую зямлю ўжо ёсць пакупнікі з Менску, зацікавіліся ёю і «российские ребята». Далей сп. Анісімаў папрасіў Раду дазволіць яму далей знесці наступныя будынкі ў гэтым квартале:


вул. Сацыялістычная 44

Урыцкага 5, Урыцкага 15, Урыцкага 12, Гараднічанская 23 і некалькі іншых. Мабыць і на гэтыя пляцовачкі ўжо заглядаюцца нашы расійскія браты-ребята.

На заўвагі мінчукоў-архітэктараў, што нельга забудоўваць усе дзіркі паміж дамамі, бо гэта будзе і неэстэтычна і нерацыянальна (ліквідуюцца шансы зрабіць паркоўкі), гарадзенцы пагаджаліся, махалі галовамі, але ясна, што рабіць нічога не збіраліся.

Рада праходзіла свабодна, пытанні лёсу цэлых кварталаў гістарычнай забудовы горада займалі ня больш 15-20 хвілін. Члены Рады расказвалі аб сваіх паездках у Страсбург, Фларэнцыю і жартавалі. Асабліва смешна пажартаваў сп. Грыдзюшка, адначыўшы, што “разборка” гістарычнага будынка, гэта зусім не яго знос, гэта розныя рэчы.


вул. Сацыялістычная 44

Пасля трох галоўных пачаліся дадатковыя пытанні. Першае – аб рэканструкцыі палаца ляснога адмінстратара, камплекса будынкаў, вядомых гарадзенцам як анатамічка медыцынскага факультэта насупраць “Рамбыттэхінікі”. У гэтым тызенгаўзаўскім будынку канца XVIII ст. з сярэзіны XIX ст. месцілася праваслаўнае ведамства і сёння яго гэтаму ведамству ізноў перадаюць. Дакладала дзяўчына-архітэктар па прозвішчы Шчасная, якая сказала, што паводле яе даследаванняў правы флігель палаца ў якім была раней карэтная і канюшня, у вельмі дрэнным стане, аварыйны, таму яго трэба “рэканструяваць” выбудаваўшы ў яго цэнтры царкоўку на 500 чалавек. Аказалася, што гарадзенскі архітэктар Жучко прапаноўваў радзе яшчэ колькі месяцаў таму проста знесці гэты флігель 18 стагоддзя, на што рада не пагадзілася. Зараз пад выглядам рэканструкцыі Рада санкцыянавала “разборку” большай часткі гэтага флігеля. Пад канец абмеркавання пытання сп. Чарняўскі кінуў фразу, што на праекце “рэканструкцыі” флігеля ўжо стаіць благаславенны подпіс гарадзенскага ўладыкі, што надта важна ў праваслаўі і таму справа вырашана. Вось так сп. Чарняўскі зрабіў Уладыку Арцемія саўдзельнікам свайго ўласнага зладзейства.

 
Флігель палаца адміністратара XVIII ст.

Асабліва шакіравала наступнае пытанне. Гарадзенскае начальства разам з архітэктарамі падняло справу “рэканструкцыі” будынка па Сацыялістычнай 44, цудоўнага мадэрновага будынка канца XIX ст. з аптэкай на першым паверсе. Рэканструкцыя была прапанавана стандартная – знос будынка і пабудова на яго месцы нечага аддалена падобнага. Члены рады, што бачылі раней гэты будынак, страшна абурыліся, а пасля… падтрымалі праект “рэканструкцыі”, запатрабаваўшы толькі ў будучыні прадаставіць яго больш дэтальна.

Асобная размова на Радзе вялася пра археалогію. Члены Рады дружна “закапалі” ўсю кафедру этналогіі і этнаграфіі гарадзенскага універсітэта, асабліва адзначаючы зладзействы гарадзенскага археолага Генадзя Сяменчука і невядома чаму яго жонкі, якія па словах сп. Чарняўскага “адпрацоўваюць гранты ў Кракаве, а родны горад ім не цікавы”. Цікава гэта, толькі хочацца запытаць сп. Чарняўскага, чаму ў красавіку-маі мінулага года ён ні разу не прыехаў у Горадню і змагарна не тармазнуў бульдозеры сп. Саўчанкі сам, а паслаў класціся пад іх дзяўчатак і хлапчукоў з “Этны”?


Флігель палаца адміністратара XVIII ст.

Кульмінацыяй Рады стаў прыезд і выступленне на ёй губернатара Уладзіміра Саўчанкі. Той безапелятыўна заявіў, што рэканструкцыя Старога моста будзе і заклікаў і Раду і мэра Аляксандра Антоненку зрабіць усё магчымае, каб працэс зачынення моста паскорыць. Адным словам мягенька прыціснуў. Атрымаў ад яго крыху нават і мэр, бо губернатар сказаў: “Дзе гэтая апазіцыя, дайце іх мне. Чаго Антоненка ім тут у ногі кланяўся”.

Такім чынам Рада аднагалосна адобрыла ўсё, што прапаноўвалася гарадскімі ўладамі. Маленькія агаворачкі, выказаныя членамі рады па некаторых пытаннях, што павінны трапіць у пратакол паседжання, нічога не мяняюць. Механізм знішчэння запушчаны і гарадзенскае будаўнічае начальства будзе гуляцца з гэтымі пратаколамі як захоча. Напрыклад, флігель палаца адміністратара разбураць часткова, пасля, пад маркай таго, што пачаліся нейкія незваротныя працэсы ў канструкцыі будынка і г.д., яго разваляць канчаткова. У дома па Сацыялістычнай 44 пакінуць пярэднюю сценку а потым скажуць, што яна слабая і яго разваляць. Таксама спрацуе сістэма і па Новаму свету. Атрымаўшы зялёнае святло Кацынэль і кампанія ўжо мабыць пачалі думаць, як напоўніць гэтыю тэрыторыю трох-пяціпавярховікамі, пафарбаванымі “снежкай”.


Флігель палаца адміністратара XVIII ст.

Такім чынам ў планах гарадзенскага начальства на бліжэйшыя гады:

- знішчэнне ўсяго гэтак званага Новага Свету паміж вуліцамі Горкага – Міцкевіча – 17 верасня – Дзяржынскага – Астроўскага і забудова раёна кварталамі дамоў для “новых беларусаў”.

- знос шэрагу будынкаў і выхалошчванне кварталу Тэльмана – Гараднічанская – Калючынская – Кірава.

- фактычны знос правага флігеля палаца адміністратара XVIII стагоддзя.

- фактычнае руйнаванне (з ідыёцкімі агаворачкамі) унікальнага для Беларусі і Горадні будынка ў стылі мадэрн па вул. Сацыялістычная 44.

Вось так, гарадзенцы. Рабочыя, таксісты, студэнты, інтэлігенты і ўніверсітэцкія прафесары-гісторыкі (апошнія асабліва). Праз два-тры гады ня будзе нашай Горадні і ня будзе нам чым ганарыцца. Але, атрымоўваем тое, на што заслугоўваем сваім маўчаннем. Тэлеканалы і прэса іхнія, Горадня і права любіць гэты горад таксама выключна іхняе, права казаць уголас таксама іхняе. Адзінае, чаго яны не маюць – гэта права на праўду.

Гэтая праўда на баку тых, хто мужна абараняў наш горад ва ўсе часы, ад князя Давыда Гарадзенскага, які не пускаў у Горадню крыжакаў, да Міхася Ткачова і Аляксея Карпюка, якія не давалі партыйным бонзам канчаткова панішчыць Горадню яшчэ ў 1980-х гг. Праўда на баку тых, хто шануе і любіць гэты горад, і толькі ад нас залежыць ці выкажам мы гэтую сваю праўду і зможам яе дамагчыся.
http://harodnia.com/a51.php
Записан

Продам дом с участком, Мостовский район, Пески. 2.630 руб. 00 коп. - собственник
https://forum.grodno.net/index.php?topic=4075036

Для связи Viber +37529 8563585
Sagit
Moderator
*****

Репутация: +425/-9
Offline Offline

Пол: Мужской
Сообщений: 9182


Я

Просмотр профиля
« Ответ #118 : 25 Апрель 2012, 09:47:17 »

а зачем покойников реанимировать? и не в одной теме, а сразу в нескольких? 2007 год то... уже столько всего поменялось, и власть местная сменилась. и кризис 2009 и кризис белорусский 2011. планы очень многие скорректированы, мечты о светлом будущем через 5 лет рухнули, потоки денег приостановились.

Добавлено: 25 Апрель 2012, 09:48:08
и еще. с каких это пор указанные выше дома относятся к Новому свету?
Записан

Если что-то работает, не трогай это

Вы будете жить. Убивают только лучших.

Я не хочу умирать за свою страну. Я хочу помочь им умереть за свою.
Продам дом с участком, Мостовский район. 1000$ - собственник
Продам все за полцены, все настоящее. Смарт Хуавей Хонор 3HS! в чёрном корпусе, большой красочный экран, антиблик, камера 8 Мп, четырехъядерный процессор, Android 80$, НОВЫЙ, в упаковке, все документы +37529 8563585 МТС, можно почтой +4$
Настоящий гродненец
****

Репутация: +98/-11
Offline Offline

Сообщений: 439


Дом в хорошем месте, очень дешево! +37529 8563585

S Просмотр профиля
« Ответ #119 : 26 Апрель 2012, 00:43:26 »

Тараненка, архітэктар з Грамадзянпраекту пачаў свой даклад.  Ён прапанаваў знесці агромністую частку старой Горадні паміж вуліцамі  Горкага – Астроўскага – Дзяржынскага - 17 верасня - Міцкевіча і забудаваць гэты раён новымі будынкамі трох-пяціпавярховай вышыні. Прапаноўваецца пакінуць літаральна каля 20% гістарычных будынкаў гэтага кварталу, рэшту забудаваць дамамі  накшталт таго, што будуецца насупраць аўтавакзала.

 Аднак калі даходзіла да галасавання рада ўсё адно галасавала “за” прапановы ўладаў.
Старый Свет вообще должен как бы быть ландшафто-архитектурным заповедником
« Последнее редактирование: 26 Апрель 2012, 01:56:53 от nokia-63 » Записан

Продам дом с участком, Мостовский район, Пески. 2.630 руб. 00 коп. - собственник
https://forum.grodno.net/index.php?topic=4075036

Для связи Viber +37529 8563585
Страниц  : 1 2 3 5 6 Далее»  Все   Вверх
  Печать  
 
Перейти в:  

Войти
Войдите, чтобы добавить комментарий

Войдите через социальную сеть

Имя пользователя:
Пароль:
Продолжительность сессии (в минутах):
Запомнить:
Забыли пароль?

Контакт
Powered by MySQL Powered by PHP Мобильная версия
Powered by SMF 1.1.20
SMF © 2006-2024, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
| Sitemap
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Страница сгенерирована за 0,268 секунд. Запросов: 19.